Kolejni politycy odchodzą z PiS. "Obserwujemy koniec PiS"

Eurodeputowany Paweł Kowal i poseł Tomasz Dudziński odchodzą z Prawa i Sprawiedliwości. O swojej decyzji poinformowali Jarosława Kaczyńskiego w listach.
- Obserwujemy koniec PiS jako partii w wiarygodny sposób wielonurtowej, republikańskiej. PiS staje się innym ugrupowaniem - powiedział Paweł Kowal w rozmowie z "Newsweekiem". Ujawnił, że o powodach swojego napisał prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu w specjalnym liście.

Pierwszy impuls do odejścia z PiS: sprawa krzyża

"Newsweekowi" z kolei wyjaśnił: - Pierwszym impulsem, który skłonił mnie do tego, była sprawa krzyża, dla mnie, jako katolika, bardzo bolesna. Miałem pretensję o to, co się stało, zarówno do prezydenta Komorowskiego, który zaczął tę sytuację, jak i do kolegów z PiS, o czym uczciwie powiedziałem Markowi Kuchcińskiemu. Jako opozycja też mieliśmy możliwości działania - potrzebna była tylko dyskusja i dialog, żeby krzyż nie był profanowany - stwierdził.

Dodał, że kolejnego impulsu do podjęcia takiej decyzji "dostarczyły teksty socjologów, m.in. Jadwigi Staniszkis, w których pokazywali, jak bardzo kraj się podzielił".

- Z moich rozmów z ludźmi coraz częściej wynikało, że te dwie Polski dzieli szyba: widzimy się, ale nie możemy ze sobą rozmawiać, "nie czujemy się", kpimy ze swoich emocji... - powiedział. - Ciężko mi odchodzić i także dlatego chciałbym, żeby moje rozrachunki z Prawem i Sprawiedliwością skończyły się na liście do prezesa - dodał.

"Nie mogę zostać w partii, w której nie ma miejsca na swobodną wymianę poglądów"

Z partią pożegnał się też poseł Tomasz Dudziński. W liście wysłanym do prezesa PiS wyjaśnił, że podjął decyzję o opuszczeniu PiS po tym, jak Komitet Polityczny, na wniosek prezesa Jarosława Kaczyńskiego, wykluczył z partii Joannę Kluzik-Rostkowską i Elżbietę Jakubiak.

Dudziński podkreślił, że jego odejście z partii to "gest sprzeciwu wobec tych krzywdzących decyzji i solidarności z osobami, które najzwyczajniej w świecie na to sobie nie zasłużyły".

"Prawo i Sprawiedliwość to nie jest jeden człowiek. W tę ideę było zaangażowanych tysiące osób, a potrafiliśmy uzyskać poparcie 8 mln Polaków. (...) W Prawie i Sprawiedliwości było i pozostanie wielu moich przyjaciół. Ja jednak dłużej w partii, w której nie ma miejsca na swobodną wymianę poglądów, pozostawać nie mogę" - podkreślił.

Polska Jest Najważniejsza stworzy klub w Sejmie?Eurodeputowany Kowal i poseł Tomasz Dudziński to kolejni politycy, którzy opuszczają PiS. Wczoraj o swoim odejściu poinformowali poseł Paweł Poncyljusz oraz eurodeputowani Adam Bielan i Michał Kamiński. Poza klubem PiS jest też Jan Ołdakowski oraz wyrzucone przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego - Elżbieta Jakubiak i Joanna Kluzik-Rostkowska.

Według nieoficjalnych informacji stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza zgromadziła już tylu posłów by w Sejmie stworzyć klub parlamentarny. Potrzeba do tego co najmniej 15 posłów.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (15)
Kolejni politycy odchodzą z PiS. "Obserwujemy koniec PiS"
Zaloguj się
 • trombozuh

  Oceniono 6 razy 6

  Świnki szukają lepszej szansy dopchania się do korytka, widzą że z Jarusiem już nie ma szans...

 • kuchel

  Oceniono 5 razy 5

  Kowal to chorazy pisowskiego zaklamania. A w sprawie krzyza zawsze gadal to, co prezes.
  Cale to towarzystwo nawet pozalowania niegodne.

 • siarymon

  Oceniono 4 razy 4

  oto banda nygusów co nie lubią fizycznie pracować a jak się nie ma chęci do pracy to się zakłada partię i kasa sama leci do portfela

 • retropercepcje

  Oceniono 3 razy 3

  klamczynski drwa rabie, wióry leca na leb i szyje, a tu powoli drzew brakuje na wzgórzu obludy i warcholstwa...

  jarus, tesknisz za elektoratem leppera, co?

 • dziadwawelski

  Oceniono 3 razy 3

  pierwszy odszedł od nich leszek siewierny ;))) mało tego on od razy pociągnął za sobą kilku rebeliantów ;))))) mimo to republikanie dzisiaj są górą a bielecki podobnie jak jarek pozostanie już na zawsze kandydatem na prezydenta ;)))))))

 • wondziadu

  Oceniono 3 razy 3

  Ci ludzie sa pokroju Kaczynskiego i Rydzyka. Z nich nic dobrego juz niebedzie. Jarek , czytaj ,,maly Adolf,, pewnie bedzie chcial ich wykonczyc. A oni jego. Jakies ,,czarne teczki,, itd. To wszystko jest z korzyscia dla Polski poniewaz odejda w polityczny niebyt ludzie kturzy szkodzili Polsce.

 • czarownica-w-szambie

  Oceniono 2 razy 2

  Sztanisssszzzzkisszzzzz i tak będzie piewcą politycznej "charyzmy" Jarosława Kaczyńskiego, choć przyzna, że odkąd zmienił tabletki, to jest z nim marnie.

 • koloratura1

  Oceniono 1 raz 1

  velobit napisał:

  > POdziękujmy Tuskowi i Kaczyńskiemu. Niech pójdą bawić się gdzie indziej!

  OK.
  A kto na ich miejsce? Napieralski z Waldkiem?

 • rossaro

  0

  Uciekają z tonącego okrętu. Jeśli pójdą do nowego klubu partyjnego, to jeszcze jako tako, ale gdyby chcieli iść do PO, to doprawdy szczury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX