"Sprawa Bolka urosła już do rangi mitu". Politycy o nowej książce IPN

IPN zaprezentował wczoraj nową, przeznaczoną dla szkół książkę, w której Lecha Wałęsę przedstawia się jako TW Bolka - pisze "Gazeta Wyborcza". - Trzymamy się swoich ustaleń - powiedział "GW" autor publikacji. "Sprawa TW urosła już do rangi mitu" - komentował dla portalu Gazeta.pl Franciszek Stefaniuk z PSL.
Nowa książka IPN zatytułowana "Od niepodległości do niepodległości" dotyczy historii Polski od 1918 do 1989 r. Nie jest ona podręcznikiem, ale stanowi "szeroką ofertę dla szkół".

Jak pisze "GW" zamieszczony w publikacji biogram Wałęsy wydaje się być próbą kompromisu pomiędzy formułowanymi wcześniej zarzutami o współpracy z SB a uznaniem dla jego dorobku. Łukasz Kamiński, szef Biura Edukacji Publicznej IPN, pisze, że Wałęsa został zarejestrowany jako tajny współpracownik SB ps "Bolek". Opisuje działalność b. prezydenta w opozycji przedsierpniowej, prześladowania i prowokacje bezpieki. Nie wspomina jednak, że Wałęsa został oczyszczony z zarzutu współpracy z SB przez sąd lustracyjny, ani że sam prezydent zaprzecza zarzutom i twierdzi, że materiały powstały w ramach akcji dyskredytowania go.

- Trzymamy się swojej warstwy opisu i swoich ustaleń - powiedział "GW" Kamiński pytany o publikację.

Mit "TW" Bolka

Publikację książki komentował Franciszek Stefaniuk z PSL. - Dla mnie dzisiaj ludzie, którzy kopią innych po kostkach, piszą anonimy i utrudniają życie, nie różnią się niczym od tamtych ludzi, którzy współpracowali - skomentował poseł. - Osądzać (red. Wałęsę) z tego punktu widzenia, że "jak bito to płakał" i poniewierać człowiekiem jest troszeczkę nieuczciwe - dodał.- Dobrze jest jak mówi się prawdę. W tej sprawie oczekuję od Lecha Wałęsy prawdy, a nie tego, że "nigdy nie byłem". Przecież wszyscy wiedzą, że z IPN zginęły akta i to zginęły w czasie gdy on był prezydentem urzędującym - mówiła z kolei Elżbieta Jakubiak z PJN. - Przecież Wałęsa gdyby powiedział prawdę cały czas byłby Wałęsą - dodała.Stefan Niesiołowski z PO stwierdził, że nowa książka IPN zawiera "znów te same oszczerstwa o Wałęsie". - To źle. IPN nie powinien się zajmować niszczeniem autorytetów wolnej Polski, tylko przypominaniem bohaterskich elementów naszej historii - mówił poseł.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (16)
"Sprawa Bolka urosła już do rangi mitu". Politycy o nowej książce IPN
Zaloguj się
 • romp

  Oceniono 10 razy 10

  od 1945 do lat 90 w książkach do historii ak była przedstawiana jako nieodpowiedzialna marginalna organizacja współpracująca z niemcami
  tamta epoka miała swoich cenckiewiczów zyzaków i swój ipn
  tamtych zyzaka i jego promotorów łączy to samo po trupach do kariery
  i tak nikt nie zmieni symbolu solidarności jakim jest wałęsa w oczach całego świata
  ale to takie kaczyńskie opluć narobić we własne gniazdo
  jeżeli się wymaga szacunku dla siebie to trzeba go okazywać innym

  jeżeli ipn posiada niezbite dowody współpracy to powinien złożyć apelację
  jeżeli ipn nie posiada takich dokumentów powinien uszanować wyrok sądu

 • nintom

  Oceniono 7 razy 7

  wstrętne, kretyńskie dranie z ipeenu. Byłam na Targach Ksiązki - ich stoisko omijałam z daleka. Żałosne nieuki, które nic a nic nie rozumieją z historii. Ci hunweibini z tytułami magistrów twierdzą na przykład, że w 1981 roku Solidarność mogła wygrać z ZSRR.
  Za takie twierdzenie odbierałabym im dyplomy. Chyba, że mają na myśli, że resztki Polaków po lasach przetrwałyby do Gorbaczowa i upadku muru. Może tego by chcieli kretyny jedne - byłyby kolejne departamenty w ich instytucie.

  czy ktoś odpowiedział za marnowanie milionów złotych na ekshumacje Sikorskiego i na tlumaczenie tysięcy stron z włoskiego akt śledztwa z zamachu na Papieża.
  Oszczędności budżetowe proszę zaczynać od IPN

 • andre240

  Oceniono 7 razy 7

  zlikwidowac IPN,to grupa darmozjadow nic dodrego nie wnoszaca.

 • duch1313

  Oceniono 7 razy 7

  A od zwykłych ludzi , szarych obywateli oczekuje się szacunku dla prawa , wyroków sądów i poszanowania godności drugiego człowieka. Niestety są w tym kraju ludzie i instytucje , które sa wysoko ponad prawem. Przypomina mi to stare powiedzenie " gadaj chłopu Boskie słowa a on powie moja krowa ". Tyle ,że szary obywatel za powiedzenie swojego krytycznego zdania dostaje wyrok a taka instytucja jak IPN mając gdzieś wyrok sądu uczy dzieciaki kłamst bez rzadnych konsekwencji.

 • dziadwawelski

  Oceniono 6 razy 6

  TW ps Brzoza to który z braci kaczyńskich ????

 • bydlopis

  Oceniono 8 razy 6

  To ta zdechła gnida IPN jeszcze się rusza!? Widocznie Kurtyce nie poprawiono osikowym kołkiem i strzyga jeszcze ludzi straszy!

 • pawel.nn

  Oceniono 7 razy 5

  A jakie to ma znaczenie czy był Bolkiem czy nie, czy sikał do chrzcielnicy czy nie? Swoim udziałem w Solidarności a szczególnie latami 80. udowodnił swoją wielkość. A wszystkim którzy go tak ostro oceniają proponuje się zastanowić jak oni by się zachowali w takiej sytuacji. Robotnik, zostawiony sam po strajkacxh w 1970r.,bez oparcia w nikim (wtedy jeszcze nie było w Polsce żadnej opozycji która uczyłą jak zachowywać się na przesłuchaniach), pewnie dokładnie rozpracowany przez SB, szantazowany utratą pracy i zastraszany. Teraz to może się wydaje bardzo proste, wtedy trzeba było bohaterem. Czytam teraz ze zdumieniem że wszyscy Polacy walczyli z komuną - ile mogło byc ludzi zaangażowanych w opozycję w połowie lat 70? Tysiąc, 2 tysiące? No może 5 tysięcy.

 • adam_skowron

  Oceniono 4 razy 4

  IPN to gromada nieudaczników, których utrzymujemy z naszych podatków
  Ktos wie ile kasy wysysają z budżetu?
  w 2009 było to około 218 mln złotych, I ciągle wrzeszcza że chcą więcej,
  A ilu jest tych darmozjadów? ktos może wie? policzci: oddziały, delegatury, itd...

  Pseudo-edukacja i manipulacja publikacjami oto cała działalnośc tych ludzi, Co jest źródłem produkowanych przez nich oskarżeń?
  UBeckie teczki,! czyli to co napisał jakis UBek dla IPN stanowi niepodważalną prawdę objawioną,
  aaaaaa.......jeszcze zajmują się psem Szarikiem, który był podobno ich zdaniem na usługach radzieckiego wywiadu

  ze strony IPN:

  "# Budżet IPN 2011 – na przyszły rok IPN zakłada budżet wyższy o 12%. IPN potrzebuje 26 mln na wybudowanie siedzib w Warszawie i Katowicach. Rzecznik Instytutu Andrzej Arseniuk tłumaczy, że Instytut w Warszawie musi zwolnić lokale, które teraz wynajmuje. Nowej siedziby wymaga także archiwum. Podobnie jest w Katowicach. IPN – tak, jak inne instytucje wnioskujące o wyższy budżet – tłumaczy, że w poprzednich latach kilkakrotnie i w bardzo restrykcyjny sposób zmniejszono budżety, co doprowadziło do zaniechania ważnych inwestycji. Dziennik Gazeta Prawna, 08.09.2010"

  Może zlikidowac to całe towarzystwo a kase przeznaczyć na coś pozyteczniejszego?

 • neumarkt

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda pieniędzy na te tendencyjne wypociny!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX