"To Jaruzelski i Kiszczak mają na rękach krew górników z Wujka"

- To Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak mają na rękach krew górników z Wujka. Żadna racja stanu nie jest w stanie być nad prawdą - mówił podczas obchodów rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek" lider Solidarności Piotr Duda. Jego przemówienie nagrodzono owacjami. 29 lat temu podczas dramatycznych wydarzeń od kul zomowców zginęło 9 górników.
- Górnicy bronili tu wolnej Polski i godności człowieka. Żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce, ale nie wolnej od patologii. Szczególnie patologii społecznych. Żyjemy w kraju, gdzie prawa pracownicze i godność pracownicza spychana jest na margines. Żyjemy w kraju, w którym założenie związku zawodowego w prywatnym zakładzie pracy jest większym bohaterstwem niż działanie w podziemnej Solidarności. Żyjemy w kraju, gdzie politycy zamiast dbać o sprawy pracownicze i sprawy Polaków, kłócą się między sobą i dzielą nas Polaków. Żyjemy w kraju, w którym przez 29 lat nie osądzono i nie pokazano winnych, którzy kazali strzelać do naszych bohaterów na Wujku - wyliczał Piotr Duda.

- Ale my wiemy, że to Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak mają na rękach krew górników z ''Wujka'' i to oni pośrednio odpowiadają za ich śmierć. Żadna, powtarzam, żadna racja stanu nie jest w stanie być nad prawdą. Musimy budować dialog w Polsce, musimy się jednoczyć, ale ten dialog musi być budowany na fundamentach prawdy i tylko prawdy. Bo ona jest jedna i my o tym doskonale wiemy - mówił szef Solidarności.

Jego przemówienie zostało przyjęte owacjami.

Komorowski na uroczystościach

O jedności narodu i dążeniu do prawdy mówił także prezydent Bronisław Komorowski. Został wygwizdany, gdy mówił o sprawiedliwości wobec odpowiedzialnych za zbrodnie z czasów stanu wojennego.

- Wielką porażką wszystkich ekip solidarnościowych rządzących naszym krajem, wielką porażką całego demokratycznego wymiaru sprawiedliwości jest to, że przez tyle lat ciągnęły się i ciągną procesy uniemożliwiające wydanie oceny tych wszystkich zbrodni i odpowiedzialności za nie - mówił przed Krzyżem-Pomnikiem prezydent. Bo jego zdaniem łatwiej jest powiedzieć słowo "wybaczam", jeśli za tym stoi jednoznaczny wyrok, nie tylko historii.

- Chciałbym to jednoznacznie powtórzyć, tu w tym niezwykłym miejscu, przed tym niezwykłym krzyżem. W miejscu uświęconym krwią górników, krwią ludzi solidarności, że nikt nie zamierza, nikt nie chce i nikt nie próbuje wpłynąć i nikt nie powinien tego próbować, zatrzymać wymiar sprawiedliwości, który musi postawić jednoznaczny znak nad tymi zbrodniami, na miarę państwa demokratycznego, na miarę naszych potrzeb i oczekiwań. Zamknąć rozliczenia z tą straszną bolesną, historią - gdy wymawiał te słowa pojawiły się okrzyki i gwizdy.

Przed Krzyż-Pomnik stawili się byli opozycjoniści, między innymi z KPN-OP, a także ze Stowarzyszenia Pokolenie. Przynieśli ze sobą banery, na jednym z nich widniał napis "Prezydencie, nie obrażaj tych, których zdradzono o świcie". Chodzi o zaproszenie Wojciecha Jaruzelskiego na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
 "To Jaruzelski i Kiszczak mają na rękach krew górników z Wujka"
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 2 razy 2

  Banery ,transparenty,protesty,marsze,śpiewy, - polska rzeczywistość. Nie umiemy się cieszyć tym co mamy tylko ciągle powołujemy komisje, do zbadania,śledzenia,udowadniania,sądzenia kto,kiedy
  jak z kim i gdzie. Ciągle coś się komuś nie podoba,szczególnie niezadowoleni są ci przegrani naprawiacze rzeczywistości, ci co mają najwięcej do powiedzenia w tematach najmniej im znanych.
  Pyskować i krytykować każdy potrafi bo to nic nie kosztuje - teraz...........

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego króliki KOR, S i Krk wciąż kłamią ?

  Podpuszczono młodych i głupich by wyłączyli elektrociepłownie ogrzewająca Katowice. Dlatego oni wyszli uzbrojeni z kopalni.

  Komitet Strajkowy jest odpowiedzialny z bezpieczeństwo strajkujących a namawianie do zbrodni jest karalne w kazdym systemie politycznym.

  Ciekawe ile osób by zamarzło w Katowicach przy -20 C?.

  Prokuratorzy, by udowodnić swoje tezy fałszowali dokumentacje i mapy a sędzia chyba Schulz udał ze tego nie wie.

 • asraz

  Oceniono 1 raz 1

  Podzielam pogląd,że krew górników z Wujka mają na rękach bonzowie Solidarności.
  To oni wysłali ich do walki bez odpowiedniego uzbrojenia. Kilofy,łopaty i kamienie przeciwko
  karabinom.
  Dlaczego bonzowie z Solidarności nie zostali osądzeni.
  Dudzie coś się we łbie porąbało mówiąc ; górnicy bronili wolnej Polski i godności człowieka. Wolnej Polski wówczas nie było,a robotnik był lepiej doceniany niż obecnie.
  Rządy Solidarności spowodowały zamknięcie kopalń,hut, stoczni,robotnicy wywaleni
  na zbity pysk i nikt nie przejmowal się tzw. godnością człowieka.
  Żal tylko poległych górników.

 • nik-er

  Oceniono 1 raz 1

  krew górników z Wujka maja ci co ich wysłali pod lufy a sami sie schowali głeboko

 • anty-katotalib

  Oceniono 1 raz 1

  taka prawda. ale dziadków już nikt nie ruszy. bo już zbutwieli za bardzo i za dobre mają plecki.

 • zomozadwa

  0

  jeden czarnuch, też tam nieźle namieszał w głowach młodym górnikom. teraz nawet piersi po medale nie wypina...
  cichutki i skromniutki sie zrobił...

 • robert9998

  Oceniono 2 razy 0

  Wiem jedno sumienia z tych , którzy są wini śmierci GÓRNIKÓW, STOCZNIOWCÓW I WSZYSTKICH POLEGŁYCH W TYCH CZASACH nikt nie zmyje.
  Generał Jaruzelski i Kiszczak i inni muszą być osądzeni i skazani, wedle prawa i z poszanowaniem go. Uważam że powinni być skazani ale nie wtrącani do więzienia i żeby nie był to wyrok w zawieszeniu( wyrok może być nawet długoletni, ale państwo polskie doceni to że na koniec byli współtwórcami demokratyzacji Rzeczypospolitej Polskiej).
  Trzeba pamiętać co się wydarzyło i przypominać lata 1956,1968,1970,1976,1981 ale żyć tylko tym. BUDUJMY CIĄGLE MOSTY POROZUMIENIA, PAMIĘTAJĄC O PRZESZŁOŚCI NIE UŻYWAJĄC JEJ JAKO ARGUMENTU W DZISIEJSZYM SPORZE POLITYCZNY!
  Bierzmy przykład z Hiszpanów, Greków , tam lała się krew bratnia i można się porozumieć i wspólnie patrzeć w przyszłość.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX