"Prezydent staje się rzecznikiem strony rosyjskiej". Politycy o słowach Komorowskiego

Nie milkną polityczne komentarze po wczorajszej wypowiedzi Bronisława Komorowskiego o przyczynie katastrofy smoleńskiej. Prezydent mówił m.in. o tym, że jest ona "w sposób arcybolesny prosta". - Takimi wypowiedziami prezydent staje się rzecznikiem strony rosyjskiej - uważa Zbigniew Girzyński z PiS. - Komorowski w ten sposób przestrzega przed teoriami spiskowymi - ripostują politycy PO.
Komorowski w sobotnim telewizyjnym wywiadzie stwierdził, że - jego zdaniem - "nikt nie zakwestionuje tego, że główną przyczyną katastrofy smoleńskiej była próba lądowania podjęta w warunkach pogodowych, które się do tego absolutnie nie nadawały".

Zobacz, co o katastrofie smoleńskiej powiedział Bronisław Komorowski >>>

- Polacy od prezydenta domagają się tego, aby reprezentował interes Polski i chcą wyjaśnienia przyczyn tragedii - skrytykował tą wypowiedź poseł PiS. Podkreślił również, że nawet strona rosyjska nie pozwala sobie na zrzucanie odpowiedzialności na polskich pilotów.

PO: Prezydent przestrzega przed teoriami spiskowymi. PSL: Wypowiedź nie na miejscu

Po stronie Komorowskiego stoją jednak politycy Platformy. W opinii posła PO Jarosława Gowina, prezydent Bronisław Komorowski przestrzega przed "rozmaitymi teoriami spiskowymi" dotyczącymi katastrofy smoleńskiej.

- Prezydent przestrzega przed zrzucaniem odpowiedzialności z polskich ramion. W mocy pozostają słowa Donalda Tuska o tym, że raport MAK jest dla nas nie do przyjęcia - podkreślił Gowin. Dodał, że strona rosyjska stara się pomniejszyć skalę błędów i zaniedbań, które do tej katastrofy się przyczyniły.

Tymczasem Eugeniusz Kłopotek z PSL - podobnie jak prezydent - przyznaje, że w tak trudnych warunkach pogodowych nad Smoleńskiem samolot nie powinien lądować. Jednak krytycznie ocenia jednak wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego. W jego ocenie jest to odpowiedź nie na miejscu, szczególnie w kontekście krytycznych ocen premiera, który mówi, że raport strony rosyjskiej jest dla nas nie do zaakceptowania.

Eugeniusz Kłopotek dodał, że to nie pierwsza i nie ostatnia wypowiedź prezydenta nie na miejscu. - Takich lapsusów miał już sporo - powiedział polityk PSL.

Kalisz: Wypowiedź prezydenta to skrót myślowy

- Wiele przyczyn zarówno po stronie rosyjskiej, jak i polskiej, doprowadziło do tragedii, między innymi też to, że nie przestrzegano procedur. Wypowiedź prezydenta to skrót myślowy i nie ma potrzeby wyciągać z niej zbyt daleko idących wniosków, a zamiast tego trzeba przeanalizować przyczyny tragedii, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych wypadków - uważa z kolei Ryszard Kalisz z SLD.

Jego zdaniem, są też poważne luki w polskim prawie, bo nie ma organu, który mógłby samolotowi prezydenckiemu zabronić lądowania na konkretnym lotnisku.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (14)
"Prezydent staje się rzecznikiem strony rosyjskiej". Politycy o słowach Komorowskiego
Zaloguj się
 • mark6

  Oceniono 5 razy 5

  Nie piszę, że pana Giżyńskiego należy zamknąć do Tworek. Było by to niesprawiedliwe
  w stosunku do innych członków PiSu - partii zrzeszającej wszystkich polskich czubków.
  Oczywiste No1 na liście PiSowskich wariatów zajmuje ich wódz - fuhrer, który to zaszczytne miejsce utrzymał na dobre po ostatniej wypowiedzi na temat nie rozpoznania
  Śp. brata w trumnie /sic!/ .
  Teraz jednak do rzeczy:
  ZDECYDOWANIE PROTESTUJĘ PRZECIWKO WCIĄGANIU ROSJAN W BRUDNĄ PiSowską POLITYKĘ. / BAGNO/ !!!
  Rosjanie nie ponoszą ODROBINY odpowiedzialności za szaleństwa Jarosława Kaczyńskiego, który nota bene odpowiada w 100 % za spowodowanie Katastrofy!!!
  To, że PiiSowcy nie należą do gwiazd "yntelektu" nie zadziwia mnie to za bardzo. Porusza
  mnie natomiast DEBILIZM braci dziennikarskiej bełkoczącej o odpowiedzialności Rosji.
  a w szczególności KONTROLERÓW z wieży. Zwracam się do tych polskich durni z zapytaniem jaki KONTAKT miała mieć "wieża" z załogą kiedy nikt z załogi NIE ZNAŁ
  rosykskiego./ poza Protasiukiem który znał kilka słów w tym języku"/
  Miano porozumiewać się na MIGI????? Jak "wieża" miała cokolwiek przekazywać
  kiedy załoga NIE POTWIERDZAŁA podstawowych poleceń??? W kabinie , jak ktoś nie wie,
  panowała grobowa cisza a JEDYNY , który mógł nawiązać jakikolwiek kontakt/.Protasiuk/
  był zajęty pilotowaniem tej latającej trumny.
  Włosy "dęba stają" kiedy słuch się dzisiejszą wypowiedz GOWINA, że Polska jest
  W S P Ó Ł W I N N A !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Kiedy Miller żada procedur obowiązujących na rosyjskich lotniskach WOJSKOWYCH
  / dobrze , że nie żąda kodów do rosyjskiej broni atomowej/ etc. etc.. etc.
  Katastrofa miała jedną "zaletę". Mianowicie uwidoczniła kompletne skretynienie
  / niektórych/ Polaków. Na przyszłość wiadomo kogo należy się wystrzegać.

 • rock73

  Oceniono 2 razy 2

  Po tych wypowiedziach jestem pewny, że politykom PiS nie chodzi o ustalenie prawdy obiektywnej, zresztą pewnie w ogóle nie przyjmują do wiadomości istnienia takiej, tylko o bronienie "polskiej racji stanu". A jeśli ktoś upomni się o prawdę, to zawsze można go okrzyknąć zwolennikiem "strony rosyjskiej".

 • kwapek-3

  Oceniono 2 razy 2

  Prezydent nie jest moim ulubionym politykiem (głosowałem na Niego z konieczności), ale wobec takiej wypowiedzi - kapelusze z głowy. Nie można tej wypowiedzi porównywać z wypowiedzią Premiera, który - moim zdaniem - nie ma klasy męża stanu i chlapie co Mu ślina przyniesie na język.

 • uchachany

  Oceniono 3 razy 1

  @ olias

  " ... pamietając słowa jeszcze kandydata że wyprowadzi polskie wojsko z NATO. I tak się coraz częściej zastanawiam - pomyłka to była czy chlapnął w przypływie szczerości?"

  Było to tzw. "przejęzyczenie freudowskie" :)

 • 123wyborca

  Oceniono 1 raz 1

  Prezydent powiedział to zdecydowana większość zdroworozsądkowych Polaków myśli, należałoby tylko dociec na podstawie nagrań kto na tą szaloną decyzję pilotów miał wpływ, dlaczego kancelaria Prezydenta zaprosiła na ten wyjazd tylu wybitnych Polaków, jak Zwierzchnik Sił Zbrojnych mógł pozwolić , że na pokładzie znalazło się jednocześnie tylu Generałów itp????KTO PONOSI ZA TO GŁÓWNĄ WINĘ??? Odpowiedź może być bolesna.
  Dziękuję za odwagę

 • oghana7

  0

  PREMIER NIE WYMYSLIL NIEZAPROSZONEJ WYCIECZKI PYSZNEGO PREZYDENTA ,TO KANCELARIA LECHA SPIEPRZYLA TEN POSPIESZNY WYJAZD I SPOZNIENIE NAJWAZNIEJSZEJ ,CHOC BARDZO NIEMADREJ OSOBY .

 • oghana7

  0

  prezydent ma racje .po co ta spiskowa teoria dziejow ?czy polacy kiedykolwiek beda umieli przyznac sie do swojego niechlujstwa ?wizyta prezydenta -niepotrzebna po 3 dniach od wizyty tuska -byla organizowana przez kaczorow w poplochu i byle jak ,zeby tylko udowodnic ,ze lech jest najwazniejszy i ma najwiekszy ladunek oficjeli .CZYSTA PYCHA I MEGALOMANIA LECHA K.

 • wirus.1

  0

  za dużo w internecie tak zwanych moderatorów wpisy są nasączone stronniczością chamstwem i ogólnym popelinizmem wszyscy co z PiS to matoły A JA WAM MÓWIĘ PIERWSZY BĘDZIE OSTATNIM A OSTATNI PIERWSZYM ,,PONIŻANY ZOSTANIE WYWYŻSZONY ''WYWYŻSZAJĄCY SIĘ, PONIŻONY''

 • a_weasley

  Oceniono 2 razy 0

  @ 123wyborca

  A co to ma za znaczenie, skąd się wzięły na pokładzie te albo inne osoby? X. Indrzejczyk, kapelani WP różnych wyznań, Anna Walentynowicz, filary Rodzin Katyńskich, Andrzej Przewoźnik, Janusz Kochanowski - wybitni to byli ludzie, ale jeśli uznajemy to, co się stało, za KATASTROFĘ, to ich obecność nie miała żadnego znaczenia.
  Nabiera znaczenia, owszem, jeśli się bada wątek zamachu - w tym przypadku, zgoda, im więcej wybitnych Polaków na pokładzie, tym atrakcyjniejszym kąskiem stawał się ten samolot.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX