Raport MAK nie do przyjęcia? Tusk: Uprzedzałem Putina, nie był zaskoczony

Donald Tusk ujawnił w programie TVP Info, że wspomniał o zastrzeżeniach Polski do raportu MAK podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem kilka tygodni temu. Podobne uwagi przekazał prezydentowi Miedwiediewowi podczas jego wizyty w Polsce. - To nie było dla nich zaskoczeniem - mówił Tusk.
Szef rządu mówił w TVP Info, że jego późniejsze stwierdzenie o tym, iż raport w takiej postaci jest nie do przyjęcia, nie są żadnym zwrotem w kontaktach polsko-rosyjskich w tej sprawie. Według premiera, prezydent i premier Rosji nie byli zaskoczeni jego słowami. - Komentarze ze strony rosyjskiej, że w Polsce nastąpił zwrot, i że rząd ustępuje opozycji są niestosowne i nie mają związku z faktami - wyjaśnił Donald Tusk.

Donald Tusk dodał, że przyczyn katastrofy należy szukać zarówno po stronie polskiej, jak i rosyjskiej. Podkreślił jednak, że w przypadku katastrof lotniczych trudno wskazać, które czynniki są decydujące, a wszystkie uwagi powinny znaleźć się w raporcie. - Brakuje mi konkretnych wskazań z zakresu odpowiedzialności ze strony rosyjskiej - powiedział.

"Każda z przyczyn jest tak samo ważna, bez znaczenia są proporcje"

- Nie należy spodziewać się takiej odpowiedzi, której mogłaby oczekiwać publiczność: ten zawinił, to spowodowało, że samolot się rozbił - mówił premier. - Przyczyną katastrofy jest splot okoliczności. Trzeba wyłowić z niego przyczyny sprawcze - czyli takie, po których usunięciu nie byłoby katastrofy np. decyzja o lądowaniu - wyjaśnił szef rządu.

- Nie ma znaczenia, czy na przykładowe 12 powodów, które wpłynęły na to, że rozbił się samolot dwa były po stronie rosyjskiej, każda przyczyna jest tak samo ważna - uważa Donald Tusk.

Komorowski: "Arcybanalna przyczyna", Tusk: "Nie użyłbym takich słów"

- Nauczony po ostatnim spotkaniu wiem, że sprawa smoleńska wymaga ponadstandardowej wrażliwości i delikatności - mówił Tusk. - Nie powiedziałbym, że przyczyna katastrofy była "arcybanalnie prosta", ale nie szukałbym na siłę interpretacji politycznych, sensacyjnych i spiskowych - powiedział premier.

Odniósł się tym samym do ostatniej wypowiedzi Bronisława Komorowskiego, który właśnie słowem "arcybanalna" określił przyczynę katastrofy smoleńskiej. - Zgadzam się z prezydentem co do istoty jego wypowiedzi, ale nie użyłbym taki słów - dodał.

Co dalej z ministrem Klichem?

Premier zapytany o przyszłość szefa MON odpowiedział: - To co powiedziałem po katastrofie jest aktualne dzisiaj. Nie będę podejmował żadnych decyzji, które mogłyby zastąpić ostateczne werdykty komisyjne i prokuratorskie. Chyba, że obecność Klicha w rządzie zagrażałaby polskim interesom - wyjaśnił.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (6)
Raport MAK nie do przyjęcia? Tusk: Uprzedzałem Putina, nie był zaskoczony
Zaloguj się
 • mark6

  Oceniono 4 razy 4

  Oj widzę, że będę zmuszony głosować na Partię Palikota albowiem Panu Premierowi zaczyna odbijać podobnie do PiSowskich debilków./dzisiejsza wypowiedz Gowina tylko upewnia mnie w tej decyzji/.
  Szanowny Panie , dziwię się , że można zostać Premierem nie posiadając umiejętność
  odróżniania "plewów od ziarna".
  Zwracając uwagę na drugorzędne , trzeciorzędne sprawy staje się Pan automatycznie poplecznikiem Jarosława Kaczyńskiego próbującego tak zagmatwać sprawy aby nie wyszła na wierzch jego odpowiedzialność za spowodowanie Katastrofy!!!
  Powód Katastrofy był JEDEN. Wymuszona przez Jarosława Kaczyńskiego decyzja o lądowaniu!!!!!!!! KONIEC KROPKA!!! Wszystko inne jest drugorzędne!!!
  PILOCI NIE MIELI NIGDY ŻADNEJ SZANSY NA SZCZĘŚLIWE LĄDOWANIE !!!
  Za SKANDAL uważam próby mieszania rosyjskich kontrolerów w wewnętrzną sprawę Polski. Kontrolerzy nie mogli się porozumieć z polską załogą bo wśród niej nie było NIKOGO
  kto znał wystarczająco rosyjski./Protasiuk ledwo,ledwo poza tym pilotował on samolot
  a kontakt ZAWSZE utrzymuje copilot/
  Że Premier Rządu polskiego nie ma podstawowych informacji to ŻENADA!!!!!

  Oczywiście, że rację ma Prezydent Komorowski. Prawda o Smoleńsku jest BANALNA!!!!
  Szaleństwo jednego człowieka, którego wynikiem była śmierć masy ludzi!!!
  "umiarkowany zwolennik Rosjan"

 • ten_szary_wilk

  Oceniono 2 razy 2

  Postawa Tuska mnie nie zaskakuje. Ten czlowiek zawsze chce dogodzic wszystkim (oczywiscie pozornie - po to, by notowania mu rosly). Zupelnie jednak niepotrzebnie stara sie teraz podlizac kaczopodobnym i ich zwolennikom, rozmywajac odpowiedzialnosc. Jak juz napisal Mark6, decydujacy powod jest jeden: wymuszenie ladowania. I chyba nie musze uscislac, przez kogo.

 • bmarq

  Oceniono 1 raz 1

  "1theguru1 22 minuty temu 0 + - zgłoś do moderacji .do: bmarq.
  w Rosji wszystko podlega Putinowi. i sady i gospodarka i .... prezydent ;-D"

  Tak w każdym razie twierdzi Gazeta Wyborcza :-). Ale nawet jeśli tak jest, to w tym akurat przypadku Putin nic nie mówi publicznie, a Tusk robi to po raz trzeci. Tylko po co?

 • bmarq

  Oceniono 1 raz 1

  Panie premierze, może niech pan łaskawie przestanie kompromitować nie tylko siebie (bo to Pana prywatna sprawa), ale mój kraj takimi wypowiedziami. Co to znaczy, że Pan uprzedzał Putina? MAK jest instytucją nie podlegającą rządowi Rosji i Putin, choćby nawet chciał (a wątpię, aby chciał), nie ma jakichkolwiek uprawnień do wpływania na kształt raportu. Dlaczego upolitycznia Pan sprawę, która z polityką nie powinna mieć wspólnego?

 • kwapek-3

  Oceniono 1 raz 1

  PREMIER - "Nie będę podejmował żadnych decyzji, które mogłyby zastąpić ostateczne werdykty komisyjne i prokuratorskie. Chyba, że obecność Klicha w rządzie zagrażałaby polskim interesom".
  Panie Premierze, jeżeli już się Pan kompromituje, to niech się Pan przynajmniej nie ośmiesza. Dowód - p. Ćwiąkalski a p. Klich. Ilu jeszcze wojskowych (w tym pilotów) musi zginąć, żeby uznał Pan, że "obecność Klicha w rządzie" nie tylko zagraża polskim interesom, ale STANOWI BEZPOŚREDNIE ZAGROŻENIE DLA ŻYCIA LUDZI. Pytanie - kto personalnie za to odpowiada. Odpowiedź - Pan Panie Premierze.

 • 1theguru1

  Oceniono 1 raz -1

  do: bmarq.
  w Rosji wszystko podlega Putinowi. i sady i gospodarka i .... prezydent ;-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX