Tusk o paraliżu na kolei: Gdybym był pasażerem, kląłbym. Ale Grabarczyka nie odwoła

- Gdybym był pasażerem, kląłbym - mówił w dziś w TVN24 premier Donald Tusk. Nie ma jednak zamiaru odwoływać ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, choć - jak tłumaczy - nie przez wzgląd na jego pozycję w partii. - Podejmowałem decyzję wobec silniejszych w Platformie - zapewniał.
Tusk mówił o paraliżu na kolei do którego doszło wczoraj, podczas powrotów Polaków z Sylwestra. Niektóre pociągi miały kilkugodzinne opóźnienia, do innych nie mieścili się wszyscy pasażerowie. Media donosiły, że niektórzy nie mogli wysiąść na swojej stacji, bo przepełniony pociąg się na niej nie zatrzymał.

- Gdybym był pasażerem, kląłbym. Kawał swojego życia w pociągach też spędziłem. Ja nie tłumaczę tej sytuacji. Wyobrażam sobie jak czują się ludzie, którzy muszą czekać kilkadziesiąt minut, a potem jechać w ścisku. Szybki efekt powinny przynieść decyzje personalne - zapewniał.

- Widać wyraźnie, że decyzje o odwołaniu wiceministra odpowiedzialnego za kolej, powołanie nowego i jego pierwsze decyzje o odwołaniu szefa PKP to początek drogi. Mam nadzieję, że z tygodnia na tydzień decyzje przyniosą efekt odczuwalny z punku widzenia pasażerów - mówił Tusk.

Szef rządu mówił, że jedną z przyczyn fatalnej sytuacji na kolei są wieloletnie zaniedbania inwestycyjne. - Gdy pogoda robi się paskudniejsza wagonów i lokomotyw jest jeszcze mniej. Chcemy to zmienić z ministrem Grabarczykiem i nowymi ludźmi. Każdego dnia będą zapadały decyzje, które tą sytuację mają poprawić - zapewniał.

Wśród decyzji personalnych nie widzi jednak odwołania ministra infrastruktury. - Wysoko oceniam pracę ministra Grabarczyka. Zadania, na które się umawialiśmy wykonał skutecznie, choćby odblokowanie blokady administracyjnej jeśli chodzi o inwestycje drogowe - mówił Tusk.

Prowadząca program Monika Olejnik przypomniała, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski stracił pracę, choć jego wina była niewspółmiernie mniejsza do tego co się wydarzyło. - Czy minister Grabarczyk nie traci stanowiska dlatego, że ma silną pozycję w pana ugrupowaniu - pytała.

- Podejmowałem decyzje wobec silniejszych od Grabarczyka w Platformie, wtedy kiedy uznawałem, że taka jest potrzeba. Nie ma oporów wobec wyciągania sankcji nawet wobec tych, którzy są moimi najbliższymi współpracownikami. Powiem więcej. W odniesieniu do tych, którzy tworzyli ze mną Platformę łatwiej mi podejmować takie decyzje, bo oni wiedzą na co się umawialiśmy. Co do ministra Ćwiąkalskiego - to świetny fachowiec, świetny prawnik, ale w tamtej sytuacji nie zdał egzaminu - mówił Tusk.

OFE: Potrzebujemy natychmiastowych efektów

Premier mówił także o proponowanych przez rząd zmianach w funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Od 1 kwietnia składka ubezpieczenia emerytalnego trafiająca do OFE ma się zmniejszyć z 7,3 procent do 2,3 proc. 5 procent będzie kierowane na osobiste, indywidualne konta emerytalne, pozostające w II filarze, ale operatorem tych pieniędzy będzie ZUS.

Według Tuska to jedyne rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo naszych emerytur, a nie odbędzie się kosztem np. płac w budżetówce czy likwidacji zasiłków. - Nie pozwoliłbym na najmniejsze ryzyko, które mogłoby obarczyć dzisiejszych czy przyszłych emerytów - mówił Tusk. - Podjęliśmy decyzję, która jest obciążeniem dla instytucji finansowych, ale nie niesie ryzyka dla emerytów.

Jego zdaniem alternatywą jest likwidacja zasiłków chorobowych, ulgi prorodzinnej czy zniesienie waloryzacji rent i emerytur. Na sugestię, że możliwe jest wydłużenie wieku emerytalnego czy reforma emerytur mundurowych Tusk mówił: - Te zmiany przyniosą efekt za 10, 15, 20 lat, a my szukamy rozwiązań, które przyniosą efekt natychmiast.

"Zdania co do raportu nie zmieniłem"

Tusk zaprzeczył też, jakoby zmienił zdanie na temat projektu raportu o przyczynach katastrofy smoleńskiej opracowanego przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy. - Raport pomija część odpowiedzialności Rosjan - mówił premier.

Zdaniem Donalda Tuska, Rosjanie na początku śledztwa bardzo dobrze współpracowali z Polakami, a ich pomoc wykraczała nawet ponad przyjęte standardy, ale efekt tej współpracy, czyli projekt raportu pomniejsza winę strony rosyjskiej.

Wcześniej Tusk mówił, że projekt MAK-u jest "bezdyskusyjnie nie do przyjęcia". Dziś Tusk przypomniał, że o już jakiś czas temu informował zarówno premiera Putina, jak i prezydenta Miedwiediewa, że Polska będzie miała uwagi do rosyjskiego raportu.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Tusk o paraliżu na kolei: Gdybym był pasażerem, kląłbym. Ale Grabarczyka nie odwoła
Zaloguj się
 • wodnik55

  Oceniono 3 razy 3

  Tak Donald, my wszyscy zaczynamy bardzo kląć a ......rząd zostaje drepcząc w miejscu bez pomysłu, bez odwagi, bez wizji Skończyły się wymówki że Kaczyński wetuje, że opozycja blokuje, że telewizja nie sprzyja, że kryzys dotyka wszystkich, że wiatr znad oceanu wieje.
  Za to dopalacze zniknęły, automaty do gier w przydrożnych barach, mamy święto Trzech Króli, Komisja majątkowa d/s łupienia kraju przez kler zlikwidowana gdyż pozostały do zwrotu tylko roszczenia o majątek z XIV i XV wieku - nie no "szacun" jak to młodzi mówią, prawdziwie odpowiedzialne rządzenie a wartość nabywcza polaka w ciągu 3 ostatnich lat zmniejszyła się o 30 % Ale samopoczucie rządzących doskonałe

  Pozdrawiam to ja były wyborca PO

 • czasnapiwo

  Oceniono 1 raz 1

  tak, tak - prezes nie jest winien - na pewno winni burdelu są dróżnicy! co za brednie!
  --
  czasnapiwo.blogspot.com

 • somekindofhope

  Oceniono 1 raz 1

  Koleżka minister zawsze będzie ważniejszy niż wzgląd na obywateli, którzy do pociągu wejść nie mogą. Pół taboru by w PKP zlikwidowali, a rudy będzie trzymał swojego towarzysza na stołku. Republika kolesiów ma się w najlepsze!

 • tomitoms

  Oceniono 3 razy 1

  Panie Tusk my tez cenimy pana Grabarczyka.Pasazerowie PKP,Panie tusk skoncz pan juz breddnie gadac, bo tego sie sluchac nie da.

 • araya

  0

  "Posłuchaj to do Ciebie" www.youtube.com/watch?v=SPx2suXskBc

 • mkki1

  0

  Te tłumaczenia Tuska to już stają się śmieszne. Czy on ma ludzi za idiotów. Ileż można oszukiwać?

 • brel0

  Oceniono 3 razy -1

  to falszywe bydle z tego Tuska. Jak moze . CO bedzie z Tym krajem, przeciez wszystko sie wali

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX