Rocznica katastrofy bez planu. Kancelaria Prezydenta czeka na sygnał od rodzin ofiar

Kancelaria Prezydenta nie ma planów obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej - dowiedziało się Radio TOK FM. Na trzy miesiące przed rocznicą katastrofy prezydenckiego samolotu nie stworzono nawet zarysu planu uroczystości. Urzędnicy czekają na sygnał ze strony rodzin ofiar katastrofy, a prezydent Bronisław Komorowski nie chce forsować żadnych rozwiązań.
- Prezydent uważa, że stanowisko rodzin jest podmiotowe w tej sprawie - mówi doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego Tomasz Nałęcz. - To nie jest tak, że w Kancelarii Prezydenta jest przygotowywany scenariusz obchodów, który będzie przekazany do konsultacji rodzinom. Nie - podkreśla Nałęcz.

Stanowisko rodzin kluczowe dla sprawy

- Mam głęboką nadzieję, że zbliżający się moment rocznicy katastrofy spowoduje, że stanowisko rodzin stanie się czytelne, że w ogóle się pojawi. Wtedy prezydent jest gotów wspierać wszelkie działania rodzin - dodaje doradca prezydenta. Według Nałęcza naturalną formułą obchodów byłaby "narodowa pielgrzymka" na miejsce katastrofy, ale zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre rodziny nie chcą przeżywać rocznicy w Smoleńsku.

"Potraktujmy to bardziej prywatnie"

- Nie jestem tym, który będzie żądał od prezydenta kolejnych obchodów - uważa Andrzej Bochenek, wdowiec po wicemarszałek Senatu Krystynie Bochenek. - Nie chciałbym, żeby to były obchody organizowane przez prezydenta i wymuszane przez rodziny. Potraktujemy to bardziej prywatnie. W Polsce co chwilę ktoś umiera, jest wiele tragedii. Nie zgadzam się z tym, by rodziny ofiar katastrofy traktować wyjątkowo - dodaje Bochenek.

Kancelaria prezydenta nie chce naciskać na rodziny

Także ze względu na "pewne napięcia przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy" Kancelaria Prezydenta nie chce naciskać rodzin ofiar na deklaracje w sprawie obchodów rocznicy. - Myślę, że najbliższa przyszłość przyniesie rozwiązanie, bo trudno będzie zajmować się kwestią organizacji obchodów w końcu marca - mówi prof. Nałęcz.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że także Kancelaria Premiera nie stworzyła planu obchodów rocznicy katastrofy prezydenckiego TU-154M.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (10)
Rocznica katastrofy bez planu. Kancelaria Prezydenta czeka na sygnał od rodzin ofiar
Zaloguj się
 • budionnyj

  Oceniono 5 razy 5

  mój Boże!

  Jarek kleknie przed Pałacem.
  Zawyje "racz nam zwrócić Panie"
  Kurski powie ze nie ma pomnika przed pałacem, po czym okaże się ze jest. A nawet kilka się znajdzie.
  Jarek zapali pochodnie i zawyje ze brat zginął!
  Odwiedzi "symboliczny" grób.
  A na Wawelu będzie cisza .

  normalnie będzie, jak zwykle

 • andre951

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce, w ciągu roku umiera,ginie wielu ludzi. Różnych. Zwykłych, szarych, biznesmenów, posłów, ministrów. Naszych bliskich, krewnych i ludzi nam obcych, nawet nielubianych. Ale nikt do tej pory przez tak długi czas nie wciskał nam, że gosiewski, kaczyński i reszta sfory pisu to kwiat tysiąclecia inteligencji polskiej. Mam już ich dość. Żałobę przeżywa się w samotności lub z bliskimi a nie epatuje na całą Polskę lub świat. Dla mnie śmierć mojego ojca ma 10000 krotnie większą wagę niż śmierć kaczyńskiego. Więc jeśli chcecie sobie czcić to tak, żebym o tym nie słyszał. Sp.....ać, nekrofile.

 • kaplan_szturmowy

  Oceniono 4 razy 4

  Ja wiem jak. Młodzi Odtwarzają bitwę pod Grunwaldem, Powstanie Warszawskie, Wszystkie powstania... ostatni prałem majtki i pojawiła się grupa Młodych z pralką franią... ale przegoniłem. N

 • moleki

  Oceniono 5 razy 3

  Co za bzdury, przeciez od dnia katastrofy sa ciagle i nieustajace obchody. Dajcie ludziom odetchnac i zajac sie istotnymi sprawami zycia codziennego. Widac oszolomom nie wystarcza ,,obchodow,,. Moze tak pomyslec spoleczenstwie nekanym kazdego dnia nieustajaca zaloba, kontrowersjami. Prywatna tragedia rodzin powinna byc uszanowana, a nie szargana i szarpana we wszystkie strony.

 • madznun

  Oceniono 2 razy 2

  No niechby tylko taki zarys planu powstał. Afera na całą kulę ziemską.

 • klara551

  Oceniono 1 raz 1

  Ilu Polaków zmarło,zginęło od 10 kwietnia ubiegłego roku? Czy każdemu nie należy się wspomnienie? A jeżeli tak,to wszyscy olejmy pracę,jedzenie,pranie,życie i siedźmy na cmentarzach,bo nie będzie na nic innego czasu. Zamiast domów,dróg budujmy nagrobki. Zamiast pracować chodźmy w pochodach pod pałac prezydencki. A w Smoleńsku zbudujmy nekropolię na miarę tej w Gizie. Każdy z nas w kamieniołomie osobiście przygotuje jeden blok i osobiście w pielgrzymce zaniesie na miejsce katastrofy.A potem będziemy jak starożytny Egipt i cały świat będzie oglądać wytwory narodu co poświęcił się czczeniu zmarłych. Tego od nas chce prezes? A kto jemu posta\wi pomnik jak wszyscy poświęcimy się jego zmarłemu bratu?

 • asd.53

  Oceniono 1 raz 1

  zadnych obchodow , bedzie nastepna pozywka do awanturnictwa dla pisowskich judaszy ,

  DOSC O SMOLENSKU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 • pytajnik102

  Oceniono 1 raz 1

  Może uroczyste przeniesienie sarkofagu z Wawelu na Powązki?

 • romp

  0

  @janek
  gratuluję powinieneś pisać książki s-f
  odpowiedz mi na pytanie co to znaczy
  pull up
  i co powinien wtedy zrobić pilot jak nie jest spiskowcem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX