Raport MAK. Prawica: Skandal. Rząd i lewica: Nie robić z tego teatru politycznego

Jedni z polityków nazywają raport MAK skandalicznym (Jakubiak, Czarnecki), inni (Nałęcz, Iwiński) nawołują z kolei do zrezygnowaniu z pospiesznych komentarzy. Raport dzieli polskie środowisko polityczne, tak jak podzielone są opinie o tragedii smoleńskiej.
Posłanka PJN Elżbieta Jakubiak mówiła w TVP Info. - Mam wrażenie sposób zaprezentowania raportu jest skandaliczny. Bardziej politycznego raportu do tej pory nie widziałam. Pani Anodina posługiwała się wybranymi fragmentami. Użycie argumentu, o badaniach toksykologicznych gen. Błasiaka, nie miało związku z technicznym raportem

Skupili się nie na technice, tylko na sprawach psychiczno- somatycznych. Premier za granica, prezydent chory. Apeluje do marszałka by powołał nadzwyczajna komisję i byśmy zaczęli wyjaśniać raport w sposób poważny. Zasługuje na to 40 mln naród.

- Rosjanie zrobili wszystko, aby odsunąć odpowiedzialność od siebie. Od swoich kontrolerów lotu. Całą winę zwalono na nieżyjących polskich pilotów. To jest sytuacja skandaliczna. Odpowiedzialność za to ponosi premier Donald Tusk - powiedział Europoseł PiS Ryszard Czarnecki w TVP Info.

Kidawa-Błońska: To jest gorzka prawda, to są fakty

Małgorzata Kidawa-Błońska komentując opublikowany dziś raport MAK na temat przyczyn katastrofy w Smoleńsku przyznała, że "to jest gorzka prawda, to są fakty". Jak zauważyła posłanka Platformy Obywatelskiej "to są ułożone zapisy z kokpitu, to są badania toru lotu jak to wszystko wyglądało". Wg. Kidawy-Błońskiej fakty te pokazują możliwe przyczyny katastrofy.

- Na pewno jedną, podstawową przyczyną katastrofy było to, ze nie podjęto decyzji o lądowaniu na lotnisku zapasowym. Ale jak w każdej katastrofie nigdy nie jest jeden punkt, który ja powoduje tylko na to składa się cały splot zdarzeń - stwierdziła posłanka PO.

Nałęcz wskazuje na atmosferę w kabinie

- Świat polityki powinien zrezygnować z pospiesznych komentarzy. Byłoby źle, przedstawiać stronie rosyjskiej, emocje naszej polityki. Widać, że strona rosyjska jest dobrze przygotowana do dyskusji - powiedział Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta:

- Muszę powiedzieć, że od początku byłem przekonany, że polscy piloci bez atmosfery która panowała podczas lotu decyzji o lądowaniu, by nie podjęli. Nie odczytałem, by MAK całą winę zrzuciła na pilotów - skomentował.

Kalisz: Za mało o kontrolerach

- Musimy to przyjąć niezależnie jak trudna to będzie prawda - komentuje Ryszard Kalisz z SLD w TVP Info. - Niezależnie od ocen o charakterze międzynarodowych, treści tam wskazane muszą być przyjęte. Chociaż podlegają krytyce. Muszą być przyjęte przez władze, wszystkie partie i opinie społeczną. Nie widzę, by jakiekolwiek elementy raportu były niezgodne z konwencja chicagowską. Ale ten raport w jednej kwestii był wątpliwy. Tam, gdzie mówi się o przygotowaniu lotniska i kontrolerów lotu. Byłbym bardziej zadowolony, by MAK trochę więcej szczegółów powiedział o samym przygotowaniu lotnika i kontrolerów.

Iwiński: Nie uczynić z tego batalii

Tadeusz Iwiński podczas konferencji SLD w TVP Info, powiedział że dokument MAK zawiera ponad 200 stron i wymaga pełnej analizy. - Wielu godzin pracy. Na ile użycie wysokościomierza miało znaczenie. Wyjaśnienia wymaga sprawa prognozy meteorologicznej, która była przekazywana z miejsca oddalonego o 300 km od lotniska w Smoleńsku. Ubolewam też, że kontrolerzy nie byli przesłuchani przez polskich śledczych.

Niesłychanie ważne jest, by teraz nie uczynić z wyjaśniania raportu MAK, teatru i batalii politycznej. Biorąc pod uwagę, zbliżające się wybory parlamentarne. By przy tych debatach nie zahamował się proces pojednania polsko-rosyjskiego, który zapoczątkował się od wizyty Putina na Westerplatte. Pojednanie rosyjskie to proces Polsce potrzebny.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Raport MAK. Prawica: Skandal. Rząd i lewica: Nie robić z tego teatru politycznego
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 6 razy 6

  Raport jest taki na jaki oczekiwało normalnie myślące społeczeństwo. Presja,źle pojęta decyzyjna odpowiedzialność, źle dobrana załoga, fatalne warunki na lotnisku zupełnie nie przygotowanym
  do lądowania samolotów pasażerskich,braki w odpowiednim oprzyrządowaniu, pijany zwierzchnik
  sił powietrznych w kabinie to są przyczyny tragedii. A komentowanie raportu jako skandaliczny jest nieodpowiedzialnym działaniem przeciwko zdrowemu rozsądkowi.

 • freeawangarda6

  Oceniono 5 razy 5

  Wypowiedzi E. Jakubiak, „Ricardo Czarnecky’ego”, J. Kaczyńskiego czy Macierewicza w ogóle nie należy brać pod uwagę. Wszystko bowiem w tym raporcie będzie skandaliczne, za wyjątkiem jednego – a mianowicie – że nie udowodniono winy L. Kaczyńskiego o wywieraniu presji na pilotów.
  Owszem, nie udowodniono, z prostej przyczyny: w saloniku nie ma mikrofonów, które by zarejestrowały rozmowę na taśmie czarnej skrzynki. Jednakże z raportu wynika, że to właśnie Lioch Kaczynskij – główny dysponent lotu wywierał negatywny wpływ na załogę.
  Pewnie prezes PiS-u i spółka nie kojarzą tych nazwisk.

 • adalbert.13

  Oceniono 5 razy 5

  "Nie robić z tego teatru politycznego " - na to nie mamy wpływu.
  Decyzje zapadają gdzie indziej i nikt z tego towarzystwa nie liczy się
  z konsekwencjami deptania polskiej racji stanu.

  Możemy jedynie biernie "konsumować" owoce bezhołowia.

 • adam_skowron

  Oceniono 4 razy 4

  jak się Ruscy wkurzą, to będzie przeciek z rozmowy obu Kaczorów tuz przed katastrofą, I wtedy będzie jazda............Amerykanie mają zapis tej rozmowy, Myslicie , że Ruscy nie?? Ja bym na miejscu PISdzielców nie przesadzał z tym brykaniem, bo się w końcu doigraja

 • romp

  Oceniono 4 razy 4

  jeżeli dla pełni obrazu żądamy bilingów z wierzy
  to dlaczego nie żadać bilingów z samolotu

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 4 razy 4

  Oczywiście, że jest skandaliczny. Miało w nim być o sztucznej mgle, zestrzeleniu rakietą, zakłócaniu elektronicznym, pijanych kontrolerach i wspaniałych Polakach, lotnikach i pasażerach.

 • marszalek1980

  Oceniono 4 razy 4

  40 milionowy naród zasługuje, aby w końcu zapomnieć o najmniejszym i najgorszym prezydencie w swoich dziejach i katastrofie, o której od wielu miesięcy wiadomo na tyle dużo, aby wyrobić sobie KTO był jej winny.

  bo tak naprawdę poza nawiedzonymi wyznawcami prezesa mało kogo interesuje już ta sprawa

 • alina85l

  Oceniono 3 razy 3

  Jedyny głos rozsądku i odpowiedzialności - byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.
  Żałosne i niestety w dalszym ciągu wykorzystywane do rozgrywek politycznych tragiczne wydarzenie.

 • romp

  Oceniono 2 razy 2

  miało być z wieży

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX