Borowski: Ofensywa PiS oparta jest na nieprawdzie i mąceniu w głowach

- Spór, który teraz ma miejsce, to poważna próba Prawa i Sprawiedliwości oraz Jarosława Kaczyńskiego zniekształcenia przyczyn katastrofy, jak również zbudowania na tym całej ofensywy przeciwko pewnemu systemowi rządzenia, który nastał w Polsce po PiS - mówił w Poranku TOK FM Marek Borowski, były marszałek Sejmu.
W zeszłym tygodniu w Sejmie odbyła się debata, podczas której rząd przedstawił informacje ws. katastrofy smoleńskiej. Pytania zadawali m.in. posłowie PiS, którzy w ostrych słowach krytykowali premiera Tuska, jak i postępy w wyjaśnianiu katastrofy.

- Gdyby rzeczywiście celem inicjatorów tej debaty, a było nimi PiS i Jarosław Kaczyński, było dowiedzenie się, jak rząd zamierza teraz postępować, co z pracą komisji, jakie są terminy zakończenia, co na odcinku stosunków z Rosją, to wówczas ta debata byłaby uzasadniona - stwierdził w TOK FM Borowski, członek Socjaldemokracji Polskiej. - Celem tej debaty ze strony Jarosława Kaczyńskiego nie była żadna z tych rzeczy. Celem było wykorzystanie jeszcze raz trybuny sejmowej, a potem jeszcze konferencji prasowych, do tego, żeby po pierwsze przedstawiać swoją wersję tej katastrofy, czyli że jest to wina Rosjan i rządu, i po drugie żeby przeprowadzić bezpardonowy atak na rząd, łącznie z obelgami - dodał.Teraz PO chce, aby sprawą posłów zabierających najostrzej głos, zajęła się komisja etyki poselskiej. - To jest tylko taki gest, ponieważ komisja etyki już od dawna w naszym Sejmie nie pełni tej roli, jaką pełnią komisje etyki w wielu innych parlamentach - uważa były wicemarszałek Sejmu. - Komisja etyki jest u nas traktowana jako ciało uzależnione od sugestii i wskazówek partii, do których należą przedstawiciele w komisji. W gruncie rzeczy jej orzeczenia nie są traktowane z należnym szacunkiem - podkreślił.

"Zdrajca", "hańba" - premier nie powinien był reagować

Borowski zwrócił uwagę na to, że premier podczas swojego wystąpienia na mównicy zwracał uwagę na kontekst międzynarodowy działań, których podejmuje się Prawo i Sprawiedliwość. - Te działania to przed ostatecznym ustaleniem przyczyn ze strony polskiej narzucanie określonej wersji i zmierzanie do tego, aby te wątłe nici, jakie zostały zawiązane między Polską, a Rosją zostały zerwane - uważa członek SdPl. - Ale żeby sprawa była jasna: raport MAK w tym nie pomaga. Pytanie tylko, czy powinniśmy wyciągnąć ostry nóż i uciąć te nici do końca. Premier na to zwraca uwagę.

- Niektóre akcenty, takie bardziej polemiczne w stosunku do opozycji, były wywołane głosami z sali - przypomniał Borowski. - Tych reakcji z sali przeważnie nie słychać w głośnikach. Ja uważam, że nie należy na nie reagować, ale człowiek jest człowiekiem. Jak padały stwierdzenia, jak "zdrajca", "hańba", czy jakieś krótkie wyjaśnienia spraw odbiegające od rzeczywistości, to premier na to reagował - podkreślił.

Tymczasem Grzegorz Napieralski zaapelował o ''głos rozsądku''. Stwierdził w rozmowie z reporterem TOK FM: "Przez szacunek dla tych ludzi powinniśmy chcieć, żeby ta sprawa (katastrofa smoleńska - red.) była wyjaśniona, a nie uprawiać brutalną politykę". Jednak czy jest wola wśród polskich polityków, żeby zająć się rzeczami, które są bardziej istotne dla społeczeństwa?

- Ja bym wolał, żeby każdy apelujący mówił do kogo apeluje, ponieważ spór, który teraz ma miejsce, to nie żadna kłótnia dla kłótni, bo niektórzy to lubią, tylko poważna próba ze strony PiS i Jarosława Kaczyńskiego zniekształcenia przyczyn katastrofy, jak również zbudowania na tym całej ofensywy przeciwko pewnemu systemowi rządzenia, który nastał w Polsce po PiS. Niestety oparte jest to na nieprawdzie i mąceniu w głowach - stwierdził Borowski.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (98)
Borowski: Ofensywa PiS oparta jest na nieprawdzie i mąceniu w głowach
Zaloguj się
 • mark6

  Oceniono 25 razy 25

  "ofensywa" PiS polegająca na bezczelnych KŁAMSTWACH i MANIPULACJACH ma
  na jeden cel : UKRYCIE ODPOWIEDZIALNOŚCI JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO
  za Katastrofę!!!
  Taktyka PiSowskich cwaniaków jest prosta jak "konstrukcja cepa":
  wrzucać do jednego wora czynniki podstawowe z czynnikami z drugo, trzeciorzędnymi
  i tak zamieszać aby skołować ludzi!!!
  "ciemny Naród" niestety to kupuje.
  Ciekawa sprawa , że tzw. "yntelygencja" daje się na to nabierać, dyskutując na tematy trzeciorzędne zamiast przycisnąć cwaniaczków i zmusić ich do wskazania przyczyn
  PODSTAWOWYCH Tragedii.

 • arche556

  Oceniono 23 razy 21

  Kaczyński tyle razy kłamał. Powtarza wielokrotnie te kłamstwa o smoleńskiej katastrofie, o swoim bracie. On już wierzy w kłamstwa, które sam wymyślił (to sie nazywa konfabulacja), albo jest tak cynicznym, zakłamanym synem Skoorwy.

 • wuzuwela

  Oceniono 20 razy 20

  trafnie to ujął,zwłaszcza to sejmowe warcholstwo PiSdzielców,właśnie o to JarKaczowi chodziło,o najważniejszą trybunę w Polsce dla wyrażenia swoich chorych insynuacji,a może obrony?bo zazwyczaj najlepsza obrona to atak,a prezes ma czego się obawiać w związku z tą katastrofą.

 • wittmare

  Oceniono 21 razy 19

  Święta prawda...dziękuje za te słowa Panie Borowski.

 • el.tuco

  Oceniono 21 razy 19

  Głos rozsądku przeciw wrzaskowi debili z pis-sekty.

 • rosomak_1

  Oceniono 20 razy 18

  No nie wiem! Po pierwsze - aby komuś zamieszać w głowie, trzeba jeszcze to potrafić. Zakutemu łbu nie zamieszasz, bo on i tak myśli po swojemu, pokrętnie i bez dopuszczania do pustego łba kawałka myśli, mądremu nie zamieszasz, bo popatrzy na ciebie z politowaniem i uśmieszkiem mówiącym o jego wyższości i wyjdzie na to, że ten próbujący mieszać jest łbem zakutym, pozostaja czuby - tym można zamieszać i na to pewnie liczą pisowcy! Tu widzę niebezpieczeństwo dla słuzby zdrowia i NFZ - trzeba płacić za leczenie!!

 • zimorodek_znad_wisly

  Oceniono 19 razy 17

  PiS to destruktorzy

 • emerytgw

  Oceniono 19 razy 17

  Popieram to wyważone zdanie pana Borowskkiego, • Prezes kłamczyński udowodnił, że 1) nie przeczytał ze zrozumieniem raportu MAK , 2) plecie bzdety i manipuluje nikczemnie o odpowiedzialności premiera Tuska i legalnych władz, 3) znowu otwiera szkodliwe dla Polski szambo nienawiści do Rosji i PO 4) nie może sie pogodzić z brakiem władzy jeżeli nie prezydenta to nawet może premiera, 5) wykazuje symptomy depresji psychicznej, zw. już dziś pisowskim symptomem PO. Wynika stąd, że 1) należy ignorować te kretyńskie odzywki prezesa, 2)zaczekać z ostateczna ocenąraportu MAK do zakońzenia i opracowania polskiego raportu i wyniku śledztw prokuratorskich, 3) nie robić żadnych nieprzemyślanych akcji w sejmie (np. zakazać publicznych wystąpień pis-przekupy Kempy i tp. pis-głupoli) aż do zakoćzenia naszych ustaleń, 3) poprzeć wysiłki rządu, aby pokazać pominięte fakty w raporcie MAK w mediach i instytucjach unijnych, ale bez pis-retoryki a z obiektywna rzetelnością. Do tego momentu należy przestać dyskutowac o tej tragedii .

 • motylek47

  Oceniono 16 razy 16

  Kaczyński wykorzysta każdą okazję by zniekształcić rzeczywistość! A "ciemny lud " niestety to kupuje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX