Dorn wyliczył grzechy Klicha. ''To bajkopisarstwo''

W Sejmie trwa posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej, która zajmuje się zaopiniowaniem wniosku o dymisję wobec Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha. Szeroką listę zarzutów przedstawił Ludwik Dorn. - To bajkopisarstwo- odpowiedział Klich
Posiedzenie komisji rozpoczęło się od wystąpienia posła Ludwika Dorna. Według niego minister Klich ponosi współodpowiedzialność za serię katastrof, w której łącznie zginęło 128 osób. - W siłach zbrojnych po katastrofie samolotu CASA nic nie zrobiono, poza produkcją papierów - wyliczał zarzuty Dorn, który twierdzi także, że "to szef MON odpowiada za niepodjęcie energicznej reakcji po katastrofie samolotu CASA".

- Poza zupełnie skandalicznym brakiem reakcji na akcję propagandową strony rosyjskiej w sprawie generała Błasika, mamy do czynienia z doprowadzeniem armii ze stanu nienajlepszego do stanu rozkładu i zapaści. Za to powinno się ponieść polityczną odpowiedzialność - powiedział Dorn.

Dorn rozszerzył listę złych posunięć o działania B. Klicha w Afganistanie. - W Afganistanie szef MON oszczędza na życiu i zdrowiu żołnierzy i naszej zdolności bojowej - mówiła Dorn.

Klich: To science-fiction, a nie fakty

Odpowiadając na zarzuty Bogdan Klich nazwał je niepoważnymi. - To bajkopisarstwo, które można zaliczyć do literatury science-fiction, a nie faktów - powiedział minister obrony.

Klich nazwał skandalem słowa Dorna ws. niewystarczającego wyposażenia polskich żołnierzy w Afganistanie. - Nasz kontyngent należy do najlepszych z obecnych w Afganistanie - zaznaczył.

Jego zdaniem wojsko jest zawodowe, w pełni zorganizowane i lepiej walczące niż w 2007 r: - Dorn bardzo się myli, gdy pisze o problemie ze skompletowaniem służby zawodowej.

Bogdan Klich zaprzecza by w MON zbierane były jakiekolwiek materiały mające zaszkodzić rodzinom ofiar katastrofy CASY w Mirosławcu. - To jest rzecz, która nie mieści się w głowie ludziom mojego pokroju. Szef resortu obrony zaapelował też o przekazanie informacji w tej sprawie śledczym.

Haki o których mówi minister miały być zbierane przede wszystkim na żonę i córkę generała Andrzeja Andrzejewskiego. Ani MON ani Siły Powietrzne nie chciały wtedy by rodzina ofiar katastrofy wypowiadały w mediach opinie, które mogły zaszkodzić resortowi.

PiS obwinia m.in. za zły stan armii

Prawo i Sprawiedliwość zarzuca ministrowi m. in. współodpowiedzialność za katastrofę smoleńską i brak reakcji na raport MAK. PiS wini też szefa resoru za zły stan polskiej armii. Wniosek popierają też kluby SLD i PJN.

Wniosek o odwołanie ministra Klicha raczej nie ma szans. Opozycja musi mieć 231 głosów, żeby można było go przyjąć. Koalicja broniąca szefa MON ma razem 235 posłów.

W piątek Klichem zajmie się Sejm

Sejm w piątek będzie głosował nad wotum nieufności dla szefa MON Bogdana Klicha. Kluby PiS, SLD i PJN chcą odwołania ministra, PO jest przeciw. Los Klicha zależy od PSL, a niektórzy ludowcy mają dylemat, jak zagłosować.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Klicha złożył 18 stycznia klub PiS. Odwołania ministra chcą też kluby SLD i PJN. Sejmowa arytmetyka pokazuje jednak, że na odwołanie Klicha nie ma szans bez głosów PSL. Do odwołania ministra potrzebna jest bowiem większość głosów ustawowej liczby posłów - czyli 231. A PO i PSL mają razem 234 z 460 głosów.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (7)
Dorn wyliczył grzechy Klicha. ''To bajkopisarstwo''
Zaloguj się
 • 314zda

  Oceniono 4 razy 4

  Chory psychicznie DEBIL ministrem Obrony narodowej!

  W jakim kraju psychol psychiatra może być ministrem obrony narodowej?

  Kogo on tam leczy SIEBIE?

 • adalbert.13

  Oceniono 3 razy 3

  jaki to ...synem trzeba być, żeby z taką swadą stosować podwójne standarty.
  z jednej strony olewamy jakąś tam komisję a z drugiej przez godz. pobieram
  tlen wydzielając jadowite gazy.
  chyba tylko maksymalnie spostponowanym pisdzielcem.

  www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/polska/ludwik-dorn--wezyr-wsrod-eunuchow,69236,1

 • mz.412

  Oceniono 6 razy 2

  Polskie wojsko walczy 'lepiej' niż w 2007? To 'lepiej' to potyczka pod Usman Khel w 2009, gdzie talibowie okrążyli i niemal rozbili polsko-afgański patrol zabijając polskiego d-ce, kpt. Ambrozińskiego? I co zrobił Klich? Wyrzucił gen. Skrzypczaka.
  Wojsko Polskie to techniczny skansen, bez marynarki, obrony plot., niezdolne do wystawienia ani jednej brygady panc./zmech. wyposażonej wg. kanonów nowoczesności nawet nie współczesnych, ale tych z lat 90-tych XX wieku.
  Jedyne co zrobił Klich to zniósł pobór i najął się jako lobbysta zagranicznych koncernów zbrojeniowych, dla których bawi się w komiwojażera i akwizytora w jednym.

 • pawel.nn

  Oceniono 8 razy 2

  Dorn walczy o jedynkę na liście?
  Pan Klich który nie jest moim ulubieńcem służy teraz za worek treningowy opozycji. Chłopaki z SLD i PiS będą w niego walić (bo jest za co) i pewnie po polskim raporcie "dobry władca" ku uciesze "pospólstwa" zdymisjonuje go. I wszyscy będą zadowoleni: PO będzie opowiadał o "wysokich standardach" a PiS bo winny będzie ktoś z PO. Biedny pan Klich pójdzie do odstrzału ale tak się robi politykę.

 • andre951

  0

  Na to, żeby zrobić cokolwiek -w armii, na kolei itd - potrzebne są pieniądze. I niezależnie od tego, kto będzie następnym ministrem, to i tak lepiej nie będzie. Bo generalicja i wyższe szarże w wojsku nie bardzo chcą się poddać kontroli jakiegoś tam "cywila". Chciał Klich wyrzucić Błasika za katastrofę Casy ? I kto nie pozwolił ? Klich był szefem od paru m-cy, Błasik Dow. Wojsk Lotn. od paru lat. Cała ta debata to kolejny pokaz awantur pis-u.

 • oghana7

  Oceniono 6 razy -2

  klich to dobry minister -zrobil duzo celem unowoczesnienia armii .

 • kaplan_szturmowy

  Oceniono 4 razy -4

  Słuchałem tego w TV. Klich zniszczył Dorna. Udowodnił mu albo niewiedzę, albo świadome kłamstwo. Tu raczej chodzi o wściekłą bezrozumną walkę PiS-u z Platformą. Tylko dziwi mnie, że PSL bierze w tym udział... choć w sumie nie dziwi. Twardy elektorat z jedynie świadectwem ukończenia podstawówki, to łakomy kąsek dla PSL-u. Dla części SLD też. I tu Kłopotek pogrzebany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX