Sikorski: Kaczyński musi liczyć się z konsekwencjami swojej antysystemowej postawy

- Jarosław Kaczyński musi liczyć się z tym, że jego ewentualne rządy nie będą wywoływały entuzjazmu - powiedział w TOK FM minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Zapewnił jednak, że sam jest przekonany o zwycięstwie Platformy Obywatelskiej w nadchodzących jesiennych wyborach parlamentarnych.
W rozmowie z Dominiką Wielowieyską Radosław Sikorski skomentował ostatnie wypowiedzi prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przypomniał, że po wyborach parlamentarnych to on będzie desygnował nowego premiera. Nie wspomniał o dotychczasowym obyczaju, że to zwycięska partia wskazuje osobę mającą budować nowy gabinet. Część komentatorów odebrało to jako groźbę wobec Jarosława Kaczyńskiego - lidera opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości.

- Jarosław Kaczyński musi się liczyć z konsekwencjami swojej postawy antysystemowej - mówił w TOK FM Sikorski. Podkreślił, że chodzi m.in. o podważanie przez byłego premiera wyniku wyborów prezydenckich, w których przegrał. - Już podważył wyniki wyborów samorządowych i każdy wynik, który nie daje jemu zwycięstwa, też pewnie będzie podważony. Kaczyński podważa politykę zagraniczną i demokratyczną legitymację rządu. Musi liczyć się z tym, że jego ewentualne rządy nie będą wywoływały entuzjazmu - dodał minister spraw zagranicznych.Sikorski odniósł się także do sporu w rządzie o zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych i krytyce tych zmian przez prof. Leszka Balcerowicza. - Leszek Balcerowicz ma olbrzymie zasługi dla Polski, tylko że mam wrażenie, że te sumy, które proponuje Leszek Balcerowicz do ścięcia, nijak nie bilansują się z tym, co możemy uzyskać racjonalizując wpłaty do OFE - stwierdził szef MSZ. - Ja byłem zwolennikiem reformy OFE i uważam, że sektor prywatny ma tutaj rolę w inwestowaniu i pomnażaniu naszych oszczędności, ale nie trzymaniu obligacji państwowych - dodał. Podkreślił, że jego zdaniem nie warto krytykować proponowanej reformy teraz, kiedy jeszcze rząd nie przedstawił jej wersji po uzgodnieniach.

Fałszywe depesze dot. Białorusi. "W całości zmyślone"

"Rzeczpospolita" pisze w dzisiejszym wydaniu o dokumentach rozsyłanych przez anonimową osobę, które mają świadczyć o ingerencji polskiego MSZ w wewnętrzne sprawy Białorusi, m.in. dotyczące przekazania znacznych kwot opozycji. Korespondencja składa się z claris, czyli nieszyfrowanych dokumentów, wysłanych jakoby z polskiego MSZ do polskich placówek na Białorusi lub odwrotnie, z wniosków wizowych uczestników polskiego programu stypendialnego dla studentów z Białorusi oraz z planowanych przez Konsulat Generalny RP w Brześciu wydatki na Polonię.Najbardziej newralgicznym elementem korespondencji są clarisy - z nich wynika, że strona polska miała ingerować w wewnętrzne sprawy Białorusi. - Wczoraj złożyłem doniesienie do ABW o popełnieniu przestępstwa - zapewnił w tej sprawie minister Sikorski. - Te rzekome clarisy są w całości zmyślone. Trudno mi spekulować, kto mógł je rozsyłać, mam nadzieję, że Agencja dojdzie po nitce do kłębka w tej kwestii - dodał. Zapewnił, że rzekome fakty w tych dokumentach nigdy nie miały miejsca.

Interwencja w Libii? "Będą rozmowy"

Wczoraj pojawiły się spekulacje, że NATO zastanawia się nad interwencją zbrojną w Libii. Zaprzeczył temu szef polskiego ministerstwa obrony narodowej. - NATO nie planuje żadnej akcji wojskowej w Libii, politycznie wyrażając zdecydowany sprzeciw wobec metod i sposobu rozwiązywania konfliktu przez Muammara Kadafiego - podkreślił Bogdan Klich.

Dzisiaj Radosław Sikorski w TOK FM podkreślił, że wszystko jest kwestią konsultacji. - NATO już monitoruje niebo nad Libią i nasze ewentualne dalsze działania będą przedmiotem konsultacji na szczeblu ministrów spraw zagranicznych w czwartek na radzie ds. zagranicznych UE oraz na Radzie Europejskiej - mówił szef MSZ.- My, Polacy, zawsze sympatyzujemy z powstańcami, którzy zbuntowali się przeciwko tyranowi - kontynuował Sikorski. - Ale z drugiej strony też wiemy, że Zachód nie jest dobrze postrzegany w świecie arabskim, dlatego musimy rozważnie działać, bo z jednej strony była już sytuacja jak podczas pierwszej wojny w zatoce, gdy Bush wezwał Kurdów i Szyitów do powstania, po czym nie udzielił im pomocy i zostali zmasakrowani. Z drugiej strony mamy sytuację, jak w Afganistanie, gdzie udzieliliśmy poparcia sojuszowi północnemu i on sam odsunął od władzy anachroniczny reżim talibów. Najlepiej by było, gdyby powstańcy zwyciężyli sami i sami mogli być dumni, że pozbyli się tej dyktatury.

- Libia to trudny przypadek, ponieważ nie ma tam procesu politycznego, tylko wojna domowa - mówił szef MSZ. - To jest jeden z tych przypadków, gdzie jeżeli będziemy interweniować, to spotkamy się z krytyką, a jeżeli nie będziemy interweniować i reżim Kaddafiego doprowadzi do masakry, to też będziemy krytykowani - podsumował Sikorski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (45)
Sikorski: Kaczyński musi liczyć się z konsekwencjami swojej antysystemowej postawy
Zaloguj się
 • 300zlotych

  Oceniono 20 razy 10

  Ma pan racje,Panie Ministrze,Jaroslaw K. to najwiekszy szkodnik jakiego mamy w chwili obecnej,jeszcze sie pomeczymy do Pazdziernika a wtedy:Kopa w d**e i won z polityki,PiSuary!!!

 • jolyon72able

  Oceniono 17 razy 7

  Kaczyński i jego sekta to najbardziej zakłamana,oszukańcza partia w Polsce.Jak żyje takiego KŁAMCY jak Kaczyński to nie spotkałem w życiu...

 • kaligula1

  Oceniono 8 razy 6

  Nie można porównywać cen ,kiedy rządził Kaczyński z obecnymi rządami.Powódz spowodowała nieurodzaj ,w związku z tym podwyżki cen żywności.Jesteśmy też zależni od gospodarki światowej. Trzeba spojrzeć na realia w jakich żyjemy obecnie ,na szalejący kryzys ,którego skutków tak nie odczuwamy jak inne kraje europejskie.Nic nie zmieniłby Jarosław,który celowo wciska Polakom ,że macie puste lodówki ,że to wina Tuska.

 • adalbert.13

  Oceniono 10 razy 6

  A co minister zrobi kaczorkowi i jego czopkom (zapożyczone, dobre!)?
  Co najwyżej cmoknie, tfu...w dzióbek.
  Za tym tałatajstwem stoi 20% twardego elektoratu. I tu jest problem.
  Byt w polityce kaczesyny mają zapewniony, długo.

 • zof-zbi11

  Oceniono 9 razy 5

  Po prostu Kaczyński nie potrafi i nie umie znosić przegranej, atakując i oskarżając przy tym wszystkich rywali dookoła i tak będzie po następnej przegranej .

 • rst-ep

  Oceniono 16 razy 4

  Przestańmy wreszcie przejmowac sie chorymi oswiadczeniami chorego kaczyńskiego> ile można o tym mówić. to przez media ciaghle w tym kraju jest niepokój

 • guru133

  Oceniono 14 razy 4

  Rządy Kaczyńskiego???? Jarek, daj sobie na wstrzymanie. Polacy w swojej masie nie są aż takgłupcy żeby znowu zagłosować w dużej liczbie na PiS, nawet w sytuacji, kiedy inni kandydaci tez niczym nie zachwycają. Kaczyzm i zwiazany z nim zamordyzm po raz drugi w Polsce nie przejdzie.

 • asraz

  Oceniono 5 razy 3

  Szanowna Pani/Panie/" peło_ nas_kocha " nie wyzywaj Pana Prezydenta,tylko zapoznaj się
  z Konstytucją RP, a konkretnie z art.154 i art.155. Konstytucja przewiduje kilka trybów
  wyłaniania premiera. Pan Prezydent słusznie rozpoczął od pierszego sposobu wyłaniania
  premiera, tak jak przewiduje to Konstytucja. Piszesz o drugim w kolejności konstytucyjnym
  trybie, a jest jeszcze trzeci tryb. Jeżeli Ciebie uczono w szkole tak jak piszesz,to dopiero jest
  tragedia. Pozdrawiam.

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy 3

  Sikorski: "Kaczyński musi się liczyć..."

  A powinno być: "Kaczyński musi się leczyć..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX