Artykuł Tuska pełen "niby-konkretów", Kaczyńskiego jak "rozprawka ucznia"

- Artykuł Tuska ma charakter programowy, gospodarczo-polityczny. W przypadku Jarosława Kaczyńskiego to tekst przede wszystkim ironiczny, gdzie jest masa metafor i odniesień do literatury - mówił w TOK FM Paweł Lisicki, red. naczelny "Rzeczpospolitej". Publicyści w Poranku oceniali ostatnie publikacje liderów największych partii w Sejmie.
Serię publicystycznych tekstów partyjnych liderów rozpoczął premier Donald Tusk swoim artykułem opublikowanym na łamach "Gazety Wyborczej". W pierwszej części, która ukazała się przed tygodniem, premier próbował przekonywać, że jego rząd "przeprowadza głębokie reformy". W drugiej - z minionej soboty - przedstawiał cele, które stawia sobie i swojemu gabinetowi na kolejną kadencję.

W odpowiedzi na część sformułowanych tez swoje repliki na łamach "Rzeczpospolitej" opublikowali kolejno: Grzegorz Napieralski - lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Jarosław Kaczyński - szef Prawa i Sprawiedliwości.

''Fundamentalne tezy'' czy ''niby-konkrety''?

- Zaczęło się od tego, że najpierw opublikował swój fundamentalny tekst Donald Tusk w "Gazecie Wyborczej", a potem napisał jeszcze drugi odcinek. A Jarosław Kaczyński, wychodząc z założenia, że nie może stać z boku, kiedy Donald Tusk wygłasza fundamentalne tezy dotyczące państwa i jego przyszłości, również włączył się do tej dyskusji pisząc swój artykuł. Jeszcze przed nim swój tekst napisał też Grzegorz Napieralski - zaczął od podsumowania tekstów Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". - Charakter tych artykułów jest różny - podkreślił.

- W przypadku Tuska jego tekst ma charakter programowy, gospodarczo-polityczny. Jest tam masa liczb, wyliczeń i niby-konkretów, bo im więcej napakuje się liczb, tym bardziej wydaje się, że to solidny i rzetelny artykuł. W przypadku tekstu Jarosława Kaczyńskiego to przede wszystkim ironia, gdzie jest wiele metafor i odniesień do literatury. I wydaje mi się, że to całkiem sensowna odpowiedź, bo też nie bardzo wierzę, że teksty Tuska były powszechnie czytane i że ktoś rzeczywiście zadał sobie trud, żeby badać, czy wszystkie dane, które podaje premier, są prawdziwe, czy nie. W tego typu historiach raczej chodzi o pewnego rodzaju wrażenie, niż o bardzo gruntowną debatę - dodał Lisicki.

"Tekst Kaczyńskiego jak rozprawka ucznia"

- Gdyby rzeczywiście to, co napisał Donald Tusk, udało mu się dokonać chociaż w połowie po wygranych wyborach, bo oni nie zakładają innej opcji w Platformie Obywatelskiej, to by było wspaniałe - dodał Roman Imielski, szef działu zagranicznego "Gazety Wyborczej". - Pod tym względem artykuł Donalda Tuska mi się podobał - był programowy i były tam konkrety. Natomiast odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego była ironiczna i to mnie trochę rozczarowało. Porównuję to z tekstem Napieralskiego, który jednak był dużo bardziej merytoryczny - dodał.

Zdaniem Imielskiego tekst Jarosława Kaczyńskiego nie był pisany językiem prezesa Prawa i Sprawiedliwości. - Był napakowany metaforami, odniesieniami do literatury, nie pisany językiem prezesa Kaczyńskiego. Po tekście Tuska było widać, że zastosowano język Donalda Tuska, natomiast w przypadku Jarosława Kaczyńskiego, to nie wiem, kto z jego otoczenia mu to pisał. Mnie się nie podobało, że w artykule szefa PiS nie było merytorycznej wymiany zdań, lecz próba obśmiania tego, co napisał Donald Tusk. Trochę przypominało mi to debatę publiczną w Polsce, gdzie mało rozmawia się o merytorycznych sprawach, a dużo bardziej o sprawach emocjonalnych.

Podobnego zdania jest Andrzej Stankiewicz z "Newsweeka Polska": - Tekst Kaczyńskiego czytało mi się jak taką rozprawkę ucznia, który przeczytał ileś lektur i chce za wszelką cenę dopasować cytaty, pokazać, że odrobił lekcje. Zabawnie, ale mało wiarygodnie pod piórem Kaczyńskiego brzmi np. wykład dotyczący porównania rządu do clubbingu i definiowanie clubbingu - podkreślił Stankiewicz.

- Zabrakło mi wizji szefa największej partii opozycyjnej. Brakowało mi odniesienia programowego i, jak sądzę, będzie to teraz - przy kolejnych tekstach, które Kaczyński zapowiada. Rzeczywiście lepszy był tekst Napieralskiego, jeżeli wyjmiemy z niego kilka idiotyzmów pt. "za Gierka żyło się Polakom lepiej", bo to akurat jest demagogia pierwszej wody - podsumował Stankiewicz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (8)
Artykuł Tuska pełen "niby-konkretów", Kaczyńskiego jak "rozprawka ucznia"
Zaloguj się
 • 22hanna

  Oceniono 9 razy 9

  Ciekawe, że coś tak oczywistego odkrywacie Szanowni Dziennikarze. Dla mnie to Kaczyński niewiele miał do powiedzenia i wcześniej i teraz. Nic po za kilkoma frazesami czy wymyślaniem nowych słówek.

 • adalbert.13

  Oceniono 8 razy 8

  obraz na załączonym zdjęciu byłby pełniejszy gdyby kaczor uklęknął przynajmniej
  na jedno kolano (obojętnie na które, nie rozróżnia znaczeń)

 • vas-b

  Oceniono 9 razy 7

  Kaczyński dalej chidzi w krótkich spodenkach,wszystkie jego wypowidzi przypominają mi moją zabawę w piskownicy,ale w tedy byliśmy dzieciakami i nasze wojenki nie miały żadnego wpływu nawet na zachowaniu w przedszkolu,a taki niby polityczyk ma jakiś wpływ na polską politykę i wstyd chidzić do sejmu w gaciach{ubrał długiie spodnie} a w głowie dalej spodenki

 • arvelli_net

  Oceniono 7 razy 7

  ...publicyści z "Rz" ???... a jest tam ktoś taki?... ja tylko wiem że są sami ziemkiewicze i lisiccy:)

 • oghana7

  Oceniono 3 razy 1

  artykul premiera tuska swiadczy o przemyslanych tezach na przyszlosc dla platformy i pokazuje dobre pioro bylego dziennikarza i wydawcy ,jakim byl premier .to swietny artykul .duzo mozna sie bylo mozna z niego dowiedziec .

 • oghana7

  Oceniono 3 razy 1

  kaczynski w ogole sam tego artykulu nie pisal .to faktycznie wypracowanie szkolne .

 • hazibula

  Oceniono 3 razy 1

  tow. Jarosław zatrzymał się w rozwoju na etapie Placka. infantylizm połączony z mściwym kompleksem podwórkowego niedojdy.

 • adam_l27

  Oceniono 1 raz -1

  Co tu komentować. Kaczyński napisał, że komentuje ironicznie a merytorycznie skomentuje później. Pomija się tą uwagę i czyni z niej główny zarzut. Typowa zagrywka klakierów prorządowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX