"Kaczyński jak Dmowski", "Skłócać Polaków ze Ślązakami? Ohydne". Komentarze do słów prezesa

- Konfliktować Polaków ze Ślązakami to jest coś wyjątkowo ohydnego. Ci ludzie cierpieli z rąk niemieckich, byli siłą wcielani do Wehrmachtu - tak Marek Siwiec skomentował w Radiu ZET słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że Ślązacy to zakamuflowani Niemcy.
Jarosław Kaczyński powiedział w sobotę, że Prawo i Sprawiedliwość uznaje śląskość i kaszubskość za rodzaje polskości, a nie odrębne narodowości. Prezes PiS wyjaśnił tę kwestię w związku z komentarzami, jakie wywołał jeden z rozdziałów PiS-owskiego "Raportu o stanie Rzeczypospolitej". Rozdział nosi tytuł "Wstydliwy Naród Polski".

- To, co jest najsmutniejsze w wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, to to, że on tworzy nowy manifest nowoczesnego Polaka - powiedział w Radiu ZET Tomasz Nałęcz ("Myśli nowoczesnego Polaka" - książka Romana Dmowskiego i manifest polityczny ND - przyp. mar ). - To jest takie endeckie pojęcie polskości, które w nowoczesnej Polsce do niczego nie pasuje. (...) Ta endecka wizja polskości jest coraz bardziej widoczna w PiS-ie. Ja tylko się dziwię, że PiS to łączy z atencją dla Piłsudskiego. To jest jakaś schizofrenia historyczna - skomentował słowa Kaczyńskiego Nałęcz.

- Prezes chciał przykopać premierowi. Kaszubskość i śląskość poszła w pakiecie - mówił z kolei Marek Siwiec. - Ludzie nic nie mają przeciwko Kaszubom, ale mają przeciwko Niemcom, to można powiedzieć Kaszub, Ślązak, Niemiec - niepolskie, złe, kopiemy. Postępuje w sposób wyjątkowo ohydny, konfliktować Polaków ze Ślązakami to jest coś wyjątkowo ohydnego. Ci ludzie cierpieli z rąk niemieckich, byli siłą wcielani do Wermahtu. (...) Ja bym nie chciał, żeby ta sprawa była puszczona blotką prezesowi Kaczyńskiemu, bo on notorycznie obraża ludzi. Nie traktujmy tego jako widzimisię, tylko jako podłość - ocenił europoseł SLD.

- Zadałem sobie trud i przeczytałem ten manifest w całości - powiedział Paweł Graś. - Tam są rzeczy, które obrażają nie tylko Ślązaków i Kaszubów, ale tam są stwierdzenia, które obrażają większość Polaków. Tam się odmawia praw wszystkim tym, którzy myślą inaczej prezes Kaczyński, inaczej niż PiS. (...) Wszyscy Ci, którzy głosowali na SLD albo na Platformę, to są Polacy drugiej kategorii - komentował rzecznik rządu Paweł Graś.

- Prezes ma tendencję do dokonywania podziałów wśród rodaków - powiedział Stanisław Żelichowski, szef klubu PSL. - Wszystkie sposoby podzielenia są według niego dobre. Ja się z tym nie zgadzam - dodał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (39)
"Kaczyński jak Dmowski", "Skłócać Polaków ze Ślązakami? Ohydne". Komentarze do słów prezesa
Zaloguj się
 • fojs

  Oceniono 19 razy 19

  Niedobrze.Bliźniacza więź daje o sobie znać.Razem ze śmiercią Lecha zmarła połowa móżgu Jarosława.I to ta lepsza.To co pozostało też traci wartość.

 • alina85l

  Oceniono 16 razy 16

  W "Raporcie o stanie Rzeczypospolitej"jest więcej takich "kwiatków" obrażających obywateli. A wydałoby się, że mamy już za sobą walkę w rodzaju "ciemny lud to kupi".

 • tegepe

  Oceniono 16 razy 14

  Jedyny sposób na unieszkodliwienie Kaczyńskiego to DELEGALIZACJA PISu jako partii skrajnie prawicowej - wodzowskiej, totalitarnej, ksenofobicznej i skrajnie nacjonalistycznej.

 • lobuz1

  Oceniono 13 razy 13

  Przeczytałam "raport" w całości, myślę, że niewiele osób go przeczyta a warto, bo jawi się w nim pełen obraz poglądów prezesa i jego popleczników. Roi się w nim od absurdów, sprzeczności i pomówień. Nie ma choćby jednego powołania się na materiały źródłowe czy jakiekolwiek badania (socjologiczne, statystyczne, naukowe). Podam przykład absurdu, już w pierwszym rozdziale "System Tuska" ...podstawowe instytucje.. w tym samorządy..(...jedyny, w którym rządziła opozycja... został po wyborach 2010 przejęty przez PO...) są w zasięgu jednego centrum rządzącego. Absurd: prezes nie przyjmuje do wiadomości, że PIS PRZEGRAŁ WYBORY tylko uważa, że SAMORZĄDY ZOSTAŁY PRZEJĘTE prze PO.

 • arvelli_net

  Oceniono 13 razy 13

  ... prezesiku, pukając się czoło nie oczekuj że ktoś ci otworzy...tam jest pusto!

 • uszatek_1

  Oceniono 15 razy 13

  Mając endeckie poglądy i jednocześnie atencję do Piłsudskiego jest się DEBILEM HISTORYCZNYM- czego odebrać preziowi i PiS-owi nie można.......Gratulacje.....Panie prof.Nałęcz,niech się pan nie łudzi ci "prawdziwi Polacy" znają tylko jedynie słuszną dla siebie wersje historii..........

 • adalbert.13

  Oceniono 13 razy 13

  pisowskie szczochy esesmańskich dziwek - tyle wart jest kaczor i jego polityka historyczna

 • hazibula

  Oceniono 14 razy 12

  Kaczyński zapisał sie do PJN. to nowość, bo dotąd strasznie ją zwalczał. Teraz stwierdził bardzo krytycznie, ze "pewien pan zajmujący się kulturą na Śląsku nie uważa, że Polska Jest Najważniejsza".Jak widać on uważa.

 • budionnyj

  Oceniono 11 razy 11

  lobuz1 nie ma potrzeby czytać grafomańskich rojeń PANA Kaczyńskiego aby mieć pojecie o poziomie który on reprezentuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX