Komentarze po wystąpieniu prezesa PiS: Dzień nienawiści, w stylu IV RP

- Było to najbardziej pogardliwe wystąpienie wobec Polaków, jakie się dało słyszeć w ostatnich latach - pisze w komentarzu Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego ?Gazety Wyborczej?. - 10 kwietnia był dniem nienawiści - uważa Paweł Wroński, dziennikarz GW.
I Kurski, i Wroński komentują wczorajsze wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, lidera PiS, który w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej mówił, że polskie państwo jest słabe, bo " nie było w stanie ochronić nawet swojego prezydenta". - Wszyscy, którzy udawali się do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym, zostali zdradzeni o świcie - stwierdził Kaczyński.

Zdaniem Jarosława Kurskiego, lider PiS swoim wystąpieniem rozpoczął kampanię wyborczą. - W stylu IV RP - podkreśla zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Według niego Jarosław Kaczyński " podeptał uczucia rodzin ofiar, które po ludzku wzywały do uszanowania tego jednego, jedynego dnia". - Zlekceważył nawoływanie Kościoła do skupienia i powagi. Jego partia gremialnie zbojkotowała oficjalne uroczystości, jak gdyby chodziło o wrogie państwo - uważa Kurski.

Twierdzi, że " nie ma takiej świętości, której PiS by nie przehandlował za powrót do władzy". - Obchody żałobne to dla Kaczyńskiego wymarzona okazja, by znów odmówić prawomocności demokratycznej władzy. Sugerować, że katastrofa była mordem, mówić o " zdradzonych o świcie", insynuować, że " może dlatego Lecha Kaczyńskiego nie ma wśród nas, bo walczył o inną Polskę" - komentuje Jarosław Kurski.

"10 kwietnia nie był dniem żałoby. Był dniem nienawiści"

Z kolei Paweł Wroński, który swój komentarz zatytułował " Dzień Nienawiści", stawia kolejne pytania: - Co wspólnego z pamięcią o ofiarach mają hasła wznoszone przed ambasadą Rosji i Pałacem Prezydenckim? Hasła: " Komorowski - zdrajca Polski!", " Tu mieszka zdrajca!", skandowane pod kancelarią premiera, okrzyki: " Wychodź, szczurze!"? Czym kierują się ludzie, którzy krzycząc: " Putin - morderca!", palą jego kukłę?

- Przed obchodami szef klubu PiS Mariusz Błaszczak apelował o godne uczczenie rocznicy. Nie można powiedzieć, że ta partia może brać na siebie odpowiedzialności za wszystkie głosy demonstrujących. Ale na czele pochodu idącego pod Pałac Prezydencki szli politycy PiS i Jarosław Kaczyński , który twierdził, że obecni politycy " nie mają prawa mówić w imieniu kraju". Jakby uznał akurat ten dzień za dogodny początek kampanii wyborczej - pisze dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Przypomina, że większość rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej rocznicę chciało obchodzić w ciszy. - 10 kwietnia nie był dniem żałoby, refleksji i jedności, która na moment zapanowała po katastrofie rok temu. Był dniem nienawiści - ocenia Paweł Wroński.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (17)
Komentarze po wystąpieniu prezesa PiS: Dzień nienawiści, w stylu IV RP
Zaloguj się
 • wyurek66

  Oceniono 7 razy 7

  Postępowanie tego watażki Kaczenki to już nie jest walka polityczna. Coraz bardziej wygląda na zdradę i nawoływanie do rokoszu. Obym się mylił.

 • kiki_pawelek

  Oceniono 6 razy 6

  Co za idiota pokazal sie z tym transparentem "USA help us"??? A no tak, Kaczynscy wlazili w tylki amerykanom, teraz pozostala kaczka szuka tam oparcia i pomocy w przejeciu wladzy... czym rozni sie to od komunistow, ktorzy po wojnie przejeli wladze dzieki poparciu Moskwy..? Pozostawiam odpowiedz tym, ktorzy sie nad tym pytaniem zastanowia... kto tu jest zdrajca, skoro szuka pomocy u obcego panstwa..?

 • wilcy

  Oceniono 5 razy 5

  - Żupan lub kontusz, pogolony łeb i siedziba komitetu wyborczego w Targowicy.
  - Pochodnia i szpiczasty kaptur z dziurami na patrzałki (bo jak się potkną o krawężnik to i tak wina Tuska będzie)
  Proponuje te dwa stroje na czas kampanii dla Podpalić i Szykanować oraz zwolenników.

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 5 razy 5

  do oghana7: jeśli te kilka tysięcy oszołomów wczoraj to byli wszyscy zwolennicy prezia w Polsce to super. Jak skomentowano: było ich mniej niż na meczu piłkarskim. To rodzi pewną nadzieje, że są gatunkiem wymierającym jak dinozaury.

 • denus2009

  Oceniono 5 razy 5

  Kim trzeba być, aby nie uszanować bólu Rodzin ofiar tej strasznej tragedi?
  Dążyć do władzy " po trupach", bezkarnie obrażać Najwyższe Władze Polski,
  samemu nie być na grobie sobie osoby najbliższej - brata, co ciągle się podkreśla?
  Wypowiadać słowa tchnące nienawiścią, jest to zbydlęcenie obyczajów.
  Kiedy prawo osądzi tego człowieka, kóry z dnia na dzień staje się coraz bardziej
  niebezpieczny dla otoczenia / pomijając grupkę bezkrytycznych wyznawców /???

 • jami100

  Oceniono 4 razy 4

  Dać Kaczorowi żółte papiery i niech sobie wtedy mówi co chce. Nagłaśnianie jego wynurzeń to wiatr w jego żagle. Ignorować, marginalizować, a nie traktować jak kogoś poważnego!

 • tades1

  Oceniono 4 razy 4

  to wszystko prawda ,
  ale aparat państwowy nie powinien dopuścić do takiego warcholstwa ,
  chyba powinni być bardziej stanowczy ,
  Giżyński nie wypełnił polecenia funkcjonariusza BOR ,
  powinien dostać normalnie po ryju

 • ypkis1

  Oceniono 4 razy 4

  Jak poczatek lat 30tych XXw w Niemczech... nawet wzrost przepraszam za wyrazenie "wodza" sie zgadza.

 • oghana7

  Oceniono 4 razy 4

  jak dlugo polskie panstwo bedzie tolerowalo rewolte pis -? u kaczynskiego to nie zaloba ,to SZATANSKI CHARAKTER I ZADZA WLADZY .CZY MY MAMY PROKURATURE I MINISTRA SPRAWIEDLIWOSCI ,CZY NIE MAMY PANSTWA PRAWNEGO ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX