Wajda o Katyniu: Ludobójstwo... Myślę, że to nie jest to określenie

Według Andrzeja Wajdy nie można porównywać zbrodni katyńskiej z tragedią smoleńską. - Nie można mieszać jednego z drugim. Nie można tak mówić. Reżyser ma również zastrzeżenia do nazywania zbrodni w Katyniu ludobójstwem. - Ludobójstwo... Myślę, że to nie jest to określenie.
- To słowo nie oddaje sprawy - powiedział w TVN24 słynny polski reżyser, którego ojciec został zamordowany przez Rosjan.

Zdaniem Wajdy "zbrodnia katyńska polegała na tym, że nagle w rękach sowieckich w wyniku bardzo skomplikowanej sytuacji znaleźli się polscy oficerowie". - Przyczyną zbrodni był system sowiecki: Stalin, Beria. Przecież są dokumenty, te dokumenty są podpisane. I tak długo, jak obecna władza Rosji nie poradzi sobie z systemem stalinowskim, to będzie trudno przezwyciężyć ten problem.

Wajda nie godzi się na porównywanie Katynia i Smoleńska. - Ile złożyło się na to, że mój ojciec został zamordowany w piwnicy w Charkowie... Smoleńsk? Przecież to była katastrofa. Nic nie wskazuje na to, żeby było inaczej. Zbrodnia katyńska była jedna, a katastrof lotniczych jest wiele.

"Tablica powinna być wcześniej wynegocjowana"

Reżyser ustosunkował się także do sprawy usunięcia tablicy w Smoleńsku. - Może nie trzeba było robić tej tablicy wcześniej, może trzeba było się chwilę zastanowić, że ta tablica daje taki pretekst (do jej zdjęcia - dop. red.), a taki pretekst jest dla nas zły.

Jego zdaniem taka tablica powinna być wcześniej wynegocjowana. Wajda podał przykład dogadania się z Ukraińcami, co do tablicy na budynku NKWD w Charkowie.

Andrzej Wajda zgodził się, że obecność prezydenta Midwiediewa w Katyniu to gest symboliczny. - Nie tylko nasza strona szuka rozwiązania godnego (...). Widzę, że od pewnego czasu i strona rosyjska też widzi, że to jest pozostałość, która musi znaleźć swoje zakończenie.

Według Wajdy trzeba jednak na Rosje spojrzeć w szerszy sposób. - Przecież tam są ludzie o różnych poglądach, którzy uważają, że Rosja nie powinna ustępować. Dla których Rosja jest potęgą.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Wajda o Katyniu: Ludobójstwo... Myślę, że to nie jest to określenie
Zaloguj się
 • tekla.0

  Oceniono 11 razy 11

  Dziekuję za odwagę w sprawie pochówku na Wawelu.Opinie w sprawie Katynia są dla mnie jak najbardziej wiarygodne,przecież stracił pan tam ojca.Dlaczego mamy tak niewielu uczciwych ludzi jak Pan ,którzy swoją postawą zasługują na szacunek.

 • kwapek-3

  Oceniono 8 razy 8

  Za mały się czuję do komentowania słów Pana Wajdy, ale chcę zabrać głos, więc - wielki szacunek.

 • tadeusz_mazowsze

  Oceniono 8 razy 8

  Pan Wajda, jest bardziej działaczem politycznym związany z PO i prezydentami Wałęsą i Komorowski, mniej jako reżyser ostatnio .
  Jeśli idzie o mord Katyński, muszę panu Wajdzie przyznać racje! Ludobójstwa w sprawie Katynia domagali się Prokuratorzy sowieccy, którzy wystąpili z oskarżeniem Niemców przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym, aby zrzucić z siebie tę straszliwa zbrodnię.
  Katyń zaś można zakwalifikować do ZBRODNI WOJENNYCH, tak mówią podręczniki prawa międzynarodowego, które pisali min. Polacy!

 • alina85l

  Oceniono 6 razy 6

  Nic dodać, nic ująć.Serdecznie pozdrawiam autora artykułu i osoby podpisane pod trzema poniższymi wpisami.

 • tomek.54321

  Oceniono 4 razy 4

  Madry czlowiek i mądrze mowi. Szkoda tylko ze nikt spod palacu prezydenckiego go nie slucha. Pewnie niedlugo pod palacem pojawia sie transparenty nazywajace Wajde zdrajca itp.

  pozdr,
  inny-punktwidzenia.blogspot.com

 • romp66

  Oceniono 1 raz 1

  100% racji @tadeusz_mazowsze rozkaz naczelnego wodza marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w wrześniu 1939, do Armii Wschód brzmiał: z Sowietami walki unikać , walczyć w ostateczności. Kierować się na Rumunię, wszystkie wojska na Rumunię.
  Wychodzi na to, panowie generałowie armii wschód, zawali robotę i podali się bandytom z NKWD, co odbiło się tysiącami tropów polskich elit, odzianych w mundury armii polskiej.

 • tadeusz_mazowsze

  Oceniono 1 raz 1

  Panie reżyserze Wajda, gwoli pamięci historii : generałowie Stanisław Haller, Bronisław Bohatyrewicz, Aleksander Kowalewski, Henryk Minkiewicz, Kazimierz Orlik-Łukoski, Konstanty Plisowski, Franciszek Sikorski, Piotr Skuratowicz, Mieczysław Smorawiński nie wykonali rozkazu naczelnego wodza i nie przebijali się do Rumunii, tylko poddali się sowietom stąd pó0niej krwawa rzeź w Katyniu , Charkowie itd.
  Naszym bohaterom generałom dowódcom , do walki już sił i "odwagi" na starczyło i pociągając za sobą tysiące polskich elit!
  Zaraz ruszą , znawcy historii, tej innej pisowskiej,która wygodna dla ułańskiej fantazji, ale prawdy nie da się zamieść pod dywan archiwa są pełne rozkazów i domów w/w.

 • chri-s48

  Oceniono 1 raz 1

  Stalin wymordował polskich oficerów z zemsty za pogonienie kota Tuchaczewskiemu pod Warszawą.
  Tuchaczewski już miał Warszawę prawie zdobytą i taki wstyd - tego upokorzenia Stalin nie mógł znieść przez te lata .

 • andre951

  0

  Szkoda, że ludzie, którzy naprawdę mają tak wiele do powiedzenia, i mają prawo, tak jak Wajda, mówić o Katyniu, tak rzadko są na pierwszych stronach gazet. Zamiast mądrych, spokojnych, wyważonych słów - na pierwszych stronach brylują spływające jadem i nienawiścią do wszystkich słowa dżej-keja i jego przydupasów. Smutne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX