Polska przekazała Rosji notę ws. katastrofy. Ma wesprzeć prok. Seremeta

Polska przekazała stronie rosyjskiej notę dyplomatyczną w sprawie katastrofy smoleńskiej. Informację taką potwierdził rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Marcin Bosacki. Nota ma na celu wsparcie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, który 17-19 maja będzie przebywał w Moskwie.
W piśmie, które otrzymał zastępca rosyjskiego ambasadora w Warszawie, znalazły się polskie postulaty dotyczące pomocy prawnej w śledztwie smoleńskim.

- Przekazaliśmy postulaty zgłoszone przez Prokuratora Generalnego RP. Są to prośby o uzyskanie pomocy prawnej w wielu sprawach dowodowych związanych z katastrofą smoleńską - powiedział Marcin Bosacki.

Rzecznik nie chciał skonkretyzować, o jakie dokładnie wnioski chodzi. Zaznaczył, że są to pytania, które należy kierować do prokuratury. Zdradził jedynie, że w nocie jest szereg wniosków o udostępnienie materiałów dowodowych związanych ze śledztwem. Bosacki nie chciał powiedzieć, czy Polska zwraca się o oryginały zapisów z czarnych skrzynek TU-154M.

Wysłanie noty zapowiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Strona polska czeka na przekazanie przez Rosjan między innymi oryginałów czarnych skrzynek i wraku samolotu, a także dokumentów dotyczących statusu smoleńskiego lotniska i uprawnień kontrolerów oraz pełnej dokumentacji dotyczącej sekcji zwłok ofiar.

Cel: wesprzeć prokuratora

Nota ma wesprzeć prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, który 17-19 maja będzie przebywał w Moskwie. - Mamy nadzieję, że uświadomi ona stronie rosyjskiej wagę, jaką przywiązujemy do tej wizyty - mówił Radosław Sikorski, szef MSZ.

- Jestem przekonany, że materiały zgromadzone dotąd przez polską prokuraturę i komisję ws. katastrofy smoleńskiej pozwolą dojść do prawdziwych jej przyczyn - ocenił wczoraj Donald Tusk. Premier zobowiązał MSZ i ministerstwo sprawiedliwości do pomocy Prokuratorowi Generalnemu w związku z jego planowaną wizytą w Rosji w połowie maja.

Premier po rozmowie z prokuratorem Seremetem i szefem MSZ mówił, że przyjął z satysfakcją informacje o postępach w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. - Materiały, dokumentacja, jaką zgromadziliśmy w różny sposób, w czasie tych długich miesięcy po katastrofie smoleńskiej, pozwalają zarówno komisji (której przewodniczy szef MSWiA Jerzy Miller) jak i prokuraturze pracować. (...) Jestem przekonany, że dojdziemy do wszystkich prawdziwych okoliczności i przyczyn katastrofy - mówił premier.

Czym jest nota

Nota dyplomatyczna - to oficjalne pismo międzynarodowe, jeden z podstawowych środków dyplomacji. Not używa się głównie, interweniując w jakiejś ważnej sprawie, albo chcąc podkreślić wagę przekazanej informacji. Druga strona na notę musi odpowiedzieć, nie może jej zignorować (choć ma wybór sposobu odpowiedzi).

Notę dyplomatyczną wystosowuje się na wysokim szczeblu, co najmniej dyrektora departamentu MSZ, lub wiceministra, ale może ją przekazać też amasador. Język noty jest formalny. W nocie się nie prosi ani nie żąda, ale podkreśla wagę, pilność i kontekst (istotność) tematu, który jest w niej poruszany.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (1)
Polska przekazała Rosji notę ws. katastrofy. Ma wesprzeć prok. Seremeta
Zaloguj się
  • tomek.54321

    0

    No nareszcie rzad zaczął używać instrumentów, którymi dysponuje...

    pozdr,
    inny-punktwidzenia.blogspot.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX