Rogalski wie o "pułapce helowej" z anonimowego e-maila i od eksperta, który... uczył w liceum

Skąd pełnomocnik części ofiar katastrofy smoleńskiej wziął hipotezę o helu, którego rozpylenie mogłoby spowodować katastrofę smoleńską? Mecenas Rafał Rogalski powołuje się na "opracowania fizyków i chemików". Jak ustaliła "Rzeczpospolita", teoria o złowrogim helu nadeszła w anonimowym e-mailu do jednego z posłów PiS. Poseł (uczył fizyki w liceum) przekazał ją Rogalskiemu. Naukowcy podkpiwają.
Tezę o stu tonach helu, których rozpylenie mogłoby doprowadzić do katastrofy, Rogalski lansuje od kilku dni. - Opracowanie, które zdobyłem od fizyków, a także chemików, stwarzają taką hipotezę - zapewniał w Radiu ZET Rogalski.

Prowadząca program Monika Olejnik pytała, kto mógłby rozpuścić hel przed lądowaniem tupolewa. - Ja nie wiem, kto mógłby. Pierwsze tropy wskazywałyby na Federację Rosyjską. Daleki jestem od tego, żeby wskazywać jakąś osobę. Poza tym jest to tylko i wyłącznie hipoteza, nie ma tu żadnej sensacji - odpowiadał Rogalski.

Hipoteza z helem może mieć makabryczne konsekwencje. Między innymi na jej podstawie mecenas chce składać wnioski o ekshumację ofiar katastrofy. - Zamierzam rozszerzyć wniosek o ekshumację Przemysława Gosiewskiego o przeprowadzenie badań spektralnych. Chodzi o sprawdzenie, czy w ciałach, a zwłaszcza w płucach, pasażerów znajdują się ślady helu - mówił tygodnikowi "Wprost" Rogalski.

W oparach helu?

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", ekspertem Rogalskiego jest poseł PiS Andrzej Ćwierz. Absolwent Wydziału Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego UJ. W 1987 r. obronił pracę doktorską z zakresu fizyki metali na AGH w Krakowie. Od 1990 r. uczył fizyki licealną młodzież w Jarosławiu. Teoria o niszczycielskim działaniu helu ("pułapce helowej" - jak fachowo mówił Rogalski) nadeszła do posła w anonimowym e-mailu.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Andrzej Ćwierz przyznał, że takie opracowanie otrzymał na skrzynkę e-mailową, a że była przygotowana językiem fachowym, z dużą znajomością praw fizyki, i jej założenia, jego zdaniem, mają sens. Przedstawił ją Rogalskiemu jako wartą weryfikacji. Ćwierz nie należy do pierwszego szeregu posłów PiS. Ale nie waha się dopytywać o katastrofę smoleńska i publicznie dzieli się swoimi przemyśleniami:"Rzeczpospolita" spytała prof. Macieja Sawickiego z Instytutu Fizyki PAN, jak można przewieźć - wspominane przez Rogalskiego - 100 tysięcy ton helu. Okazało się, że byłyby problemy techniczne. - Ciekły hel [...] przechowuje się w specjalnych zbiornikach. Mają średnicę i wysokość po ok. 2,5 m, ważą ze 3/4 tony. To objętość małej łazienki. Na 100 ton helu potrzeba tysiąc takich baniaków - tłumaczy profesor.

- Zaproponowana hipoteza nie przeczy prawom fizyki, jest do pomyślenia, ale na tak wielką skalę i z zachowaniem tajemnicy to nie do wykonania, nawet przez Rosjan - kwituje.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (22)
Rogalski wie o "pułapce helowej" z anonimowego e-maila i od eksperta, który... uczył w liceum
Zaloguj się
 • asd.53

  Oceniono 9 razy 9

  debil znalazl debila

 • kap_jeden

  Oceniono 9 razy 9

  na tablicy mendelejewa zostalo jeszcze troche pierwiastków, proponuje ekshumowac ofiary tyle razy ile trzeba...

 • passtorian

  Oceniono 8 razy 8

  Ten facio, Rogal, jest najwyrazniej jebniety. Dlaczego nie zweryfikowal u prof. Sawickiego realna mozliwosc podobnego przedsiewziecia tylko stwarza teorie dla nic nie kumajacego plebsu? Dlaczego? Dlatego ze jebniety. Proste.

 • arvelli_net

  Oceniono 10 razy 8

  ...wykopać wszystkie ofiary, przebadać w każdym kraju europy,azji, ameryki pod kątem na obecność wszelkich helów,wąglików, spirytusu,koniaku,tytoniu, maryśki,stringów,papierowych torebek do hamburgerów...dopisujcie jeszcze pod jakim kątem!!!

 • chri-s48

  Oceniono 8 razy 8

  To są teorie rodem ze Świerszczyka, a pan Rogalski to demon ładu i składu tych teorii.
  Żaden normalny fizyk nie pokusiłby się na wypowiedzenie takiej teorii ,która z możliwością wykonania jak i sensem nie ma nic wspólnego. Nie trzeba być naukowcem,żeby stwierdzić,że
  to jedna wielka lipa, tak jak i wielką lipą jest pan Rogalski. Tak,że spokój nad tą trumną.

 • nintom

  Oceniono 8 razy 8

  to fascynujące jak ludzie 'zachowujący się inaczej' potrafią się odnaleźć w tłumie - prezes jarkacz 'kochający Polskę inaczej' odnalazł mecenasa rogalskiego który 'praktykuje zawód adwokata inaczej'.

  mecenasie rogalski proponuję, żeby przeprowadzić wszystkie ekshumacje na Helu !!! - byle nie w sezonie !!

 • wilcy

  Oceniono 7 razy 7

  Nic go nie powstrzyma aby jeszcze trochę wydoić i pojechać na nieszczęściu tych ludzi. Facet nie ma żadnych hamulców, nic go nie obchodzi jaki bajzel robi w ich głowach. Tacy ludzie robili karierę za Stalina i Hitlera

 • wilcy

  Oceniono 7 razy 7

  A ten przy pomocy ofiar i ich rodzin chce udowodnić, ze w powietrzu jest hel?

 • limanowa2009

  Oceniono 7 razy 7

  Boże słuchasz tego i nie grzmisz - przecież te oszołomy będą coś wymyślać w nieskończoność żeby tylko zaistnieć. A co na rada adwokacka czy jakaś inne zrzeszenie - przecież ten człowiek przynosi wstyd swoim kolegom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX