Kwaśniewski: "SLD przeszło już swój czyściec"

- SLD jest dziś na dobrej drodze, żeby być partnerem w rządzeniu i modernizacji - uważa były prezydent Aleksander Kwiaśniewski. W wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej" zachwala Sojusz Lewicy Demokratycznej i przestrzega rządzącą Platformę Obywatelską - samym Tuskiem wyborów nie wygra.
Zdaniem byłego prezydenta Sojusz Lewicy Demokratycznej jest gotowy do współrządzenia Polską. - SLD przeszło już swój czyściec - mówi Kwaśniewski. - Sześć lat jest w opozycji. Obiektywnie może zyskać - dodaje. Były prezydent podkreśla, że partia Grzegorza Napieralskiego to partia czterdziestolatków, którzy "dojrzeli do tego, żeby wchodzić w struktury władzy".

Kwaśniewski zapewnia, że w kwestiach światopoglądowych SLD nie będzie upodobniało się do Janusza Palikota, jednakże nadal będzie opowiadało się za rozdziałem Kościoła od państwa.

Były prezydent zapowiada, że nie weźmie udziału w kampanii Sojuszu, jednakże "pomoże niektórym przyjaciołom". Dopytany potwierdza, że będzie to m.in. Ryszard Kalisz, polityk "potrzebny lewicy".

To PO powinno odejść w kampanii od kwestii Smoleńska

Zdaniem Kwaśniewskiego w nadchodzącej kampanii wyborczej Platforma Obywatelska powinna odejść od poruszania kwestii Smoleńska. Podkreśla, że nie wydaje mu się również, aby partia rządząca "grała" raportem ministra Millera dotyczącym śledztwa ws. katastrofy prezydenckiego Tu-154M.

- Po 20 latach reform i opinii, że wszystkie koszty, jakie ponosimy, są związane z reformami, proponowanie spokojnej polityki nie jest złe - twierdzi były prezydent i apeluje do PO: - Oczekiwałby od ekipy, która jako pierwsza po 1989 roku ma szansę na drugą kadencję, że powie, co ma być przez następne cztery lata. To musi być program, jak poprawić polską edukację, co chcemy zrobić z finansami publicznymi.

Według Kwaśniewskiego "kampanii jednym Tuskiem się nie wygra. Tusk musi pokazać drużynę".

Cały wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim - w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Kwaśniewski: "SLD przeszło już swój czyściec"
Zaloguj się
 • piter-81

  Oceniono 3 razy 3

  Polsce potrzebny jest Palikot, a nie "konserwatywni lewicowcy" z SLD...

 • romp66

  Oceniono 2 razy 2

  @marian1501Konkordat podpisał rząd Suchockiej w 1993 roku. Rząd został odwołany 28 maja, a małpisko pełniąc funkcję premiera technicznego podpisała konkordat 28 lipca. W październiku natomiast już odeszła w polityczny niebyt.
  Musiało upłynąć 5 lat, gdy znów do władzy doszła katoprawica. Podczas III kadencji Sejm, 8 stycznia 1998 roku wydał ustawę o wyrażeniu zgody na ratyfikowanie konkordatu. Ratyfikacja to po prostu wprowadzenie umowy międzynarodowej do systemu prawa kraju.
  Zarzucano Kwaśniewskiemu że podpisał ten haniebny dokument, niemniej tak wygląda proces legislacyjny. Polityką wewnętrzną i zewnętrzną kieruje rząd, treść ustaw uchwala Sejm. nie było jeszcze precedensu, żeby prezydent odmówił podpisania ustawy, działa niejako z automatu. Może oczywiście przed podpisaniem skierować ustawę do Trybunału Stanu albo zgłosić veto, czyli skierować ustawę do ponownego glosowania, ale o większej wymaganej większości głosów niż zwykle. Tego natomiast nie zrobił i podpisał 23 lutego.

 • pawel.nn

  Oceniono 3 razy 1

  SLD jest gotowe do rządzenia - tylko po co? Konia z rzędem temu kto ujawni ich program.

 • paw73

  0

  @arvelli_net -gorsza od PZPR zapewne była ta święta inkwizycja, która mordowała ludzi w imię boga na całym świecie i za wiarę. Dziś służący za wiarę świętej inkwizycji są PO i PiS . Cywilnymi sługami mordów inkwizycji są: Kaczyński, Tusk, Gowin, Macierewicz, Rostowski, Radziszewska, Górski, Raś.

 • arvelli_net

  Oceniono 2 razy 0

  ...jeszcze 50 lat Polacy będą pamiętali piekło jakie stworzyło im PZPR, jej aparatczycy i...m.in. kwaśniewski, miller, oleksy i inne grubasy!...

 • marian1501

  Oceniono 2 razy 0

  Kwasniewski powinien przeprosić cały Naród za podpisanie konkordatu.

 • anna12-3

  Oceniono 2 razy 0

  Ludzie będą głosowali przez pryzmat własnych portfeli.Ocenią ten rząd opierając się na własnych odczuciach,a nie na deklaracjach jakie złoży Platforma.Wrzucając kartkę do urny,będą w głowie mieli ocenę,czy po tych 4 latach-jest mi lepiej czy gorzej.Plany już przerabialiśmy,a teraz mamy twardą rzeczywistośc.Na miejscu lewicy,wcale nie przebierałabym nogami do władzy,bo w perspektywie cięc jakie Polaków czekają-lewica musiała by je legitymowac,a to jest dla nie równie zabójcze jak koalicja z PiS-em.Platforma wiele razy pokazała lewicy gdzie jej miejsce i pomimo wcześniejszych uzgodnień,zmieniała zdanie.To nie jest wiarygodny partner.Platforma pokazała jak nie szanuje koalicjanta i na pewno nie zmieni się po wyborach.Jest arogancka myśląc,że sama najlepiej wie/nie przyjmowanie zadnych poprawek przy ustawach/,a Sejm i koalicjanta,traktuje jak maszynkę do głosowania.Jedynie równorzędny wynik wyborczy,który gwarantował by równośc w koalicji mógł by byc przesłanką do twardych rozmów koalicyjnych.W innym przypadku może zwyciężyc myśl jaka się pojawiła w SLD,aby nie wchodzic do żadnej koalicji,a tylko ewentualnie popierac mniejszościowy rząd PO i PSL.

 • paw73

  Oceniono 4 razy 0

  SLD NA DZIEŃ DZISIEJSZY TO JEDYNY NORMALNY TWÓR POLITYCZNY,KTÓRY NIE JEST SEKTĄ.
  PO i PiS to sekty ,które cha rządzić razem po wyborach i niszczyć razem nasz kraj.
  PO z PiS spłodziły CBA, IPN, becikowe podwójne, zmniejszyli podatek dla najbogatszych. Tusk z Kaczyńskim , PO z PiS i ich hybrydy wasalnie dały klerowi majątek 21,5 mld przez 13lat.

 • adalbert.13

  Oceniono 2 razy 0

  acha, a teraz młode wilczki żądne władzy zapewnią wam piekło. Na miarę LiS-ka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX