Kolejny sondaż potwierdza - poparcie dla PO wystrzeliło do góry

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w maju, na PO zagłosowałoby 44 proc. badanych (o 5 pkt proc. więcej niż w kwietniu); na PiS - 27 proc. (bez zmian w porównaniu z kwietniem); na SLD 18 proc. (również bez zmian) - wynika z sondażu TNS OBOP.
Według sondażu poza parlamentem znalazłoby się PSL z 4-proc. poparciem - o 2 punkty proc. mniej niż w kwietniu, a także PJN z 2-proc. poparciem - bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem.

1 proc. poparcie otrzymałyby Wolność i Praworządność (WiP), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów (KPEiR), Socjaldemokracja Polska oraz Liga Polskich Rodzin.

Co piąty jeszcze nie wie

Spośród badanych, którzy zadeklarowali zamiar wzięcia udziału w wyborach 19 proc. nie było zdecydowanych, której partii przekazać poparcie - wzrost o 2 punkty proc. w porównaniu z kwietniem. Oznacza to, że co piąta osoba deklarująca zamiar głosowania nie jest pewna, jak zachowałaby się przy urnie wyborczej. Wśród ogółu badanych deklarujących zamiar głosowania niezdecydowani stanowią trzecią - pod względem wielkości - siłę. Więcej osób popiera tylko PO i PiS.

Jak podało TNS OBOP, uwzględniając osoby niezdecydowane, jak głosować, a które zadeklarowały "zdecydowanie" lub "raczej tak" gotowość wzięcia udziału w wyborach (19 proc.) na PO głosowałoby 36 proc., na PiS 22 proc., na SLD - 15 proc., na PSL - 3 proc. Po 1 proc. ankietowanych głosowałoby na PJN, WiP, KPEiR oraz Socjaldemokrację Polską.

Jaka będzie frekwencja?

W majowym badaniu TNS OBOP 32 proc. ankietowanych zadeklarowało zamiar wzięcia udziału w wyborach do Sejmu - o 4 pkt proc. mniej niż w kwietniu. 27 proc. badanych zadeklarowało, że "raczej poszłoby" głosować - spadek o 1 punkt proc. 13 proc. respondentów zadeklarowało, że "raczej nie" pójdzie do wyborów - wzrost o 3 pkt proc.

21 proc. stwierdziło, że "zdecydowanie nie" pójdzie głosować w wyborach - bez zmian w porównaniu z kwietniem. 7 proc. badanych nie wypowiedziało się w tej sprawie - wzrost o 2 pkt proc.

Sondaż TNS OBOP zrealizowano w dniach 6-10 maja 2011 roku na reprezentatywnej, losowej 978-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych.

Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 469 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach, z wyłączeniem osób niezdecydowanych.

Drugi dobry sondaż

To drugi tak dobry sondaż dla Platformy Obywatelskiej. Wczoraj swoje prognozy przedstawił CBOS. Według tej pracowni, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej dekadzie maja, na PO głosowałoby 37 proc. badanych (o 6 pkt proc. więcej niż w kwietniu); na PiS 21 proc.(spadek o 2 pkt proc.); na SLD 12 proc. (bez zmian w porównaniu z kwietniem).

Jak podaje CBOS, w maju wyraźnie wynik poprawiła PO, zaś PiS nieco straciło zwolenników. Obecnie notowania trzech najsilniejszych partii są zbliżone do tych z początku roku. Na granicy progu wyborczego oscyluje poparcie dla aktualnego koalicjanta - PSL.

Jaką partię popierasz?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Kolejny sondaż potwierdza - poparcie dla PO wystrzeliło do góry
Zaloguj się
 • plastelina2005

  Oceniono 5 razy 5

  "Nie" dla kiboli z PiS!

 • neumarkt

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda czasu na komentowanie elukubracji Szalonego Jarosława!

 • paw73

  Oceniono 6 razy 2

  NIE DLA KIBOLI Z PiS ,PO I INNYCH PRAWICOWYCH GRUP ULTRAS , KTÓRE TERRORYZUJĄ STADIONY !

 • wasiliy_dobrowsky

  Oceniono 1 raz 1

  Baju baju, a za chwilę uwierzę że tak wiele osób Tuska popiera...

 • paw73

  Oceniono 1 raz 1

  27 WRZEŚNIE 20100 GDZIE JEST JESIENNY DESZCZ USTAWA Z INICJATYW LEGISLACYJNYCH TUSKA GDY PRZEPROWADZAŁ SIĘ DO SEJMU W ŚWIETLE KAMER I FLESZY?
  TUSK POSZEDŁ DO SEJMU TYLKO JEDEN RAZ , OD TEJ PORY W SEJMIE JUŻ NIE BYWA!
  NAWET JEDNEJ USTAWY NIE MA ZE STRONY TUSKA , Z JESIENNYCH ZAPOWIEDZI .

 • hei-zer

  Oceniono 1 raz 1

  fudalejw.1> Cieszy, że ktoś ma satysfakcję, mniejsza o powody. Należysz do spełnionych, głosując na PiS? Wierzysz w Ojca Dyrektora? Nie ucz się obcych języków, bądź patriotą jak
  Prezes Yaro.
  Nie czytaj niczego poza Gazetą Polską. Żyj sobie zdrowo i szczęśliwie jak potrafisz.
  Może nie trzeba pożerać takich co myślą o tobie ze współczuciem?

 • fudalejw.1

  Oceniono 4 razy -4

  Mam wielką satysfakcję nigdy nie należałem do ZMS ani PZPR
  nigdy nie głosowałem ani nie zagłosuję na PO oraz nie czytam "GW" -
  czuje się spełnionym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX