Wybory 2011. SLD chce referendum ws. elektrowni atomowych. Znamy pytanie

- Czy wyraża Pan/Pani zgodę na zbudowanie elektrowni atomowej w Polsce? - SLD chce, by tak brzmiało pytanie o przyszłość budowy siłowni jądrowych w naszym kraju - dowiedziało się TOK FM. Sojusz przedstawi w środę w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie.
SLD chce by referendum odbyło się w trakcie wyborów parlamentarnych, a przed plebiscytem doszło do debaty publicznej, w której zostaną przedstawione korzyści i zagrożenia związane z programem energetyki jądrowej, a także konsekwencje zaniechania tego program.

Dyskusja przed wyborami

- Każdy obywatel powinien mieć możliwość uczestniczenia w podejmowaniu decyzji o tak wielkim znaczeniu dla nas i naszych następców każdy powinien mieć prawo do udziału w bezpośrednim stanowieniu o przyszłości Ojczyzny i do odpowiedzialności za podjętą decyzję przed własnym sumieniem - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały Sojuszu w sprawie referendum dotyczącego budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Szef SLD Grzegorz Napieralski już w marcu, po wypadku w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima zapowiadał, że jego partia będzie domagała się referendum w sprawie powstania w Polsce elektrowni. A w środę przy okazji złożenia wniosku SLD organizuje w Sejmie konferencję "Energetyka w gospodarce - gospodarka w energetyce - symbioza czy konflikt?".

PSL też chce referendum. Platforma elektrowni

W zeszłą sobotę Rada Naczelna PSL również opowiedziała się za przeprowadzeniem referendum w sprawie budowy elektrowni atomowych w Polsce. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że jego resort przygotuje raport dotyczący sytuacji na rynkach energii.

Szef rządu Donald Tusk w listopadzie 2008 r. zapowiedział wybudowanie w Polsce dwóch elektrowni jądrowych o mocy 3000 MW każda. Pierwszy blok miałby ruszyć w 2020 r. Inwestorem ma być Polska Grupa Energetyczna. Koszty budowy tych elektrowni oraz towarzyszących im inwestycji w rynek energii rząd szacuje na 100 mld zł.

Niemcy rezygnują z atomu

W maju partie niemieckiej koalicji rządzącej ustaliły, że do 2022 roku kraj ten zrezygnuje z korzystania z energii atomowej. Większość z 17 elektrowni atomowych w Niemczech zostanie wyłączona do 2021 roku. Trzy siłownie będą jednak w razie potrzeby produkować prąd do 2022 roku. Mają one pełnić rolę bufora bezpieczeństwa w sytuacji, gdyby proces przechodzenia na odnawialne źródła energii nie postępował w zakładanym tempie i krajowi groziłyby deficyty energii elektrycznej.

Aby referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce zostało rozpisane, potrzebna jest zgoda ponad połowy posłów.

Jesteś za budową elektrowni atomowej w Polsce?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (38)
Wybory 2011. SLD chce referendum ws. elektrowni atomowych. Znamy pytanie
Zaloguj się
 • thegreatmongo

  Oceniono 5 razy 3

  Dobry pomysl.

  ALE jesli wpiszecie w googla "bariery dla energii odnawialnej w PL" to oczywiscie wygrywa BIUROKRACJA!!! TO trzeba zmienic. Pieniedzy mamy dosc. Prawo ok. Duzo sensownych biznesmenow. Tylko ci p*** urzednicy wszystko psuja....

 • chesslike

  Oceniono 7 razy 3

  SLD straciło też mój głos.

 • gronostaj8

  Oceniono 7 razy 3

  SLD własnie straciło mój głos

 • miroo

  Oceniono 5 razy 3

  Dobrze by było zapytać też o religię w szkołach, o eutanazję, o karę śmierci, o przymusowe prace dla leniów siedzących w więzieniach na nasz koszt, o zmniejszenie liczby posłów i senatorów o połowę conajmniej.

  To przynajmniej tyle o co by trzeba było zapytać bo politycy nie mają odwagi trudnych tematów ruszyć bo się boją kapłanów...

  a elektrownie? Może być referendum - będę głosował przeciw mimo, że jestem zwolennikiem elektrowni atomowych - a może właśnie dlatego...
  bo polacy nawet za cudze pieniądze (unijne) których nie brakuje nie potrafią nawet prostych dróg zbudować... to co dopiero elektrownie atomową...

  polaków ambicja w kościelnej ławce siedzi - tylko to ich zajmuje, tylko kościoły sprawnie i szybko się budują, pomniki i posągi..

 • boobooo

  Oceniono 3 razy 3

  Niemcy maja co wylaczac - maja 17 elektrowni, moga stopniowo przechodzic na inne zrodla energii, A my mamy G............

 • paw73

  Oceniono 4 razy 2

  REFERENDUM W SPRAWIE ELEKTOROWI ATOMOWYCH, TO ŚWIETNY POMYSŁ!
  RZĄD SZWAJCARII ,W TAK BARDZO POWAŻNYCH SPRAWACH DLA KRAJU, ZAWSZE ODWOŁUJE SIĘ DO MODROŚCI OBYWATELI.

 • kakanek81

  Oceniono 6 razy 2

  Jestem za referendum,bo do tej pory nie zdawałem sobie sprawy z kosztów i trudności,które z pewnością powstaną przy przyszłej likwidacji tej elektrowni po jej wyeksploatowaniu.Nie jest mi też wiadomy rzetelny rachunek ekonomiczny związany z całoscią (tj.mam na myśli poczatek,trwanie i koniec tej inwestycji).Te niby eksperckie analizy uważam za zwykły nierzetelny lobbing.Wiem też ,że z powodów politycznych takie referendum nie jest możliwe w mojej Ojczyźnie.

 • thegreatmongo

  Oceniono 4 razy 2

  Moze lista pytan

  1. Elektrownia atomowa
  2. Wsparcie kleru z kasy panstwa, dotowanie klerowych emerytur, darmowa ziemia pod koscioly....
  3. Krus

 • rk111

  Oceniono 4 razy 2

  A może referendum w sprawie emerytur górniczych czy mundurowych, może referendum w sprawie związków zawodowych czy Krusu, to sa powarzne problemy a nie bicie piany w sprawie elektrowni atomowej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX