"Kwaśniewski wściekł się, kazał zamykać ośrodek CIA"

Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie wiedział, że w Polsce działa tajne więzienie CIA. Gdy się dowiedział, kazał je zlikwidować - informuje "Gazeta Wyborcza" opierając się na wypowiedziach trzech polityków SLD, którzy w 2003 r. pełnili wysokie funkcje w państwie.
Rozmówcy zastrzegli sobie anonimowość, gdyż nie wolno im ujawniać ściśle strzeżonych informacji. "Gazeta Wyborcza" przytacza fragmenty relacji polityków zastrzegając, że to tylko jedna z wersji.

- Amerykanie poprosili nas o możliwość międzylądowań i utworzenia w Polsce ośrodka, ale nie nazwali tego więzieniem, tylko ośrodkiem śledczym. Mówili, że będą tam przebywać ich współpracownicy - powiedział "Gazecie Wyborczej" jeden z polityków. Prezydent Kwaśniewski miał o niczym nie wiedzieć, bo kontakty odbywały się poziomie rządu i służb.

Dwaj pozostali cytowani politycy SLD twierdzą, że Aleksander Kwaśniewski zaczął sprawdzać, co się dzieje, po tym jak George Bush bardzo wylewnie mu dziękował w czasie swojej wizyty w Polsce w 2003 r. - No i dokopał się do tego. Wściekł się, kazał ośrodek zamykać - twierdzi jeden z nich.

Współpraca była, więzień nie było

Aleksander Kwaśniewski odmawia komentarzy w tej sprawie i od lat powtarza, że współpraca wywiadu polskiego i amerykańskiego była, a więzień nie było.

Pierwsze informacje o przetrzymywaniu w tajnych więzieniach w Europie Środkowej jeńców CIA podejrzewanych o terroryzm pojawiły się w głośnym artykule "Washington Post" z 2 listopada 2005 r. Polskie władze konsekwentnie zaprzeczają, by na terenie Polski przetrzymywano (i być może nawet torturowano) więźniów CIA. Śledztwo w sprawie ośrodka CIA w Polsce toczy się od 2008 r.

Więcej w dzisiejszej ''Gazecie Wyborczej''

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
"Kwaśniewski wściekł się, kazał zamykać ośrodek CIA"
Zaloguj się
 • druz_2

  Oceniono 2 razy 2

  I znowu GW puściła " medialnego "bąka" ...
  Ktoś, coś ale nie może powiedzieć bo...
  Na takiej zasadzie można powiedzieć wszystko, o wszystkich, zawsze.
  Dziennikarze nie stoją ponad prawem a więc teraz sąd powinien zarządzać od dziennikarzy GW ujawnienia źródeł informacji - ci nie będą mogli odmówić - sąd dowie się kim są owi "trzej wysocy funkcjonariusze SLD " a dalej to już normalnie - mam nadzieję, ze tak się stanie co spowoduje minimum dwie rzeczy :
  1. Dowiemy się wreszcie kto tutaj kłamie.
  2. Wszyscy dowiedzą się ( niektórzy nawet poczują) kim są twórcy takich "newsów" i ile warte są ich zapewnienia o zapewnieniu anonimowości "źródła informacji " - tu jest jak w internecie - nie ma czegoś takiego jak pełna anonimowość - jak trzeba to się można dowiedzieć kto zacz.
  A co do informacji z "Washington Post" - toi takie rzucanie g****m o ścianę wiedząc, że zawsze się coś przyklei...
  Za to linia obrony naszych władz jest jakaś taka...dziwna - cytat:
  "Polskie władze konsekwentnie zaprzeczają, by na terenie Polski przetrzymywano (i być może nawet torturowano) więźniów CIA."
  Otóż - jeżeli twierdzi się, że na terenie Polski nie przetrzymywano więźniów CIA to wzmianka o tym, że "i być może nawet torturowano " jest bez znaczenia...
  Równie dobrze można by oświadczyć, że na terenie Polski nie przetrzymywano więźniów CIA ( i być może karmiono wieprzowiną i pojono alkoholem - co dla muzułmanina jest doświadczeniem spełniającym znamiona tortury w świetle jej definicji .) - tylko jakie to ma znaczenie jeżeli ich tu nie było ?

 • carlo_collodi

  Oceniono 4 razy 2

  Czytam dokładnie:
  „Prezydent Aleksander Kwaśniewski nie wiedział, że w Polsce działa tajne więzienie CIA. Gdy się dowiedział, kazał je zlikwidować.”

  Wniosek: WIĘZIENIA ISTNIAŁY, bo Kwaśniewski kazał je zlikwidować!
  Nie da się zlikwidować czegoś co nie istnieje.
  A cały dowód opiera się na wypowiedziach trzech polityków SLD...
  Panie Adamie, to są jaja na maksa!

 • zbychu2010

  Oceniono 1 raz 1

  Prezydent Kwaśniewski nie miał władzy wykonawczej, więc nikomu z rządu nie mógł niczego nakazać. Pewnie ich skrytykował silnie i to wszystko co mógł zrobić w tej sprawie. Jeśli to wszystko prawdo, co powiedzieli ci anonimowi polityce SLD. Sam Kwaśniewski wielokrotnie zaprzeczał że więzienie w ogóle było, a nie że o niczym nie wiedział. Czyli wg. tych anonimowych, kłamał, bo jednak wiedział, po tym jak się dowiedział.

 • kwapek-3

  Oceniono 3 razy 1

  Jak doniosło mi w zaufaniu, troje dziennikarzy z GW, Adam Michnik chodzi pijany od rana do nocy, a jak tylko na chwilę wytrzeźwieje to gwałci nieletnie dzieci pracowników ww. gazety.
  Dziennikarze ci zastrzegli sobie anonimowość, gdyż w przypadku ujawnienia ich nazwisk, A. M. pozbawi ich premii, a może nawet wywali z roboty. Niemniej, z uwagi na dobro Rzeczypospolitej, podzielili się ze mną tą najbardziej strzeżoną tajemnicą GW.

 • mothra.to.ja

  Oceniono 2 razy 0

  A czy Wielki Brat musi pytać, co mu wolno robić na naszym terytorium? Pytam z pewną taką nieśmiałością....

 • red_dread

  Oceniono 4 razy 0

  Jeszcze troche a okaze sie ze hamburgery wziely i przylecialy niewidzialnym samolotem na wakacje.spodobal sie teren wiec sami niewidzialnymi samolotami z niewidzialna zaloga torturowali i przetrzymywali na terenie Polski niewidzialnych wiezniow.Panie Kwasniewski,troche powagi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX