"Pani wzięła ślub kościelny". Adamowicz atakuje Pomaskę

Agnieszka Pomaska na swoim blogu chwali "zdrowy rozsądek radnych PO" po tym, jak zabronili prezydentowi Gdańska oddawania gruntów Kościołowi za bezcen. Wpis zdenerwował Pawła Adamowicza. - Moim zdaniem, wspólnoty wyznaniowe mają prawo dostawać ziemię de facto za darmo - broni się Adamowicz i wytyka Pomasce, że sama wzięła ślub kościelny, a broni interesów miasta.
W kwietniu i w maju prezydent Gdańska oddał abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi za jedną setną ceny działki warte ponad 3,2 mln zł. Radni odebrali więc prezydentowi miasta prawo do przekazywania gruntów Kościołom. Zdecydowały głosy radnych PO młodszego pokolenia związanych z Młodymi Demokratami.

- Jaki interes miałby mieć Gdańsk w przekazaniu terenu pod budowę kościoła, którego nie chcą parafianie, pojąć nie mogę - napisała na blogu posłanka PO krytykując kolejne oddanie gruntów Kościołowi za symboliczny jeden procent.

- Co gorsza, działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie młodego osiedla, w dzielnicy, gdzie kościołów jest już sześć, a jeśli czegoś brakuje to szkół i dobrych dróg. Co gorsza, Kościół wystąpił o zmianę zagospodarowania przestrzennego tak, by móc tu wybudować nie tyle skromny kościół co sanktuarium! - dodała.

"Zabezpieczamy potrzeby religijne mieszkańców"

- Moim zdaniem wspólnoty wyznaniowe mają prawo dostawać ziemię de facto za darmo - napisał w komentarzu na blogu Pomaski prezydent Adamowicz. - Samo przekazywanie gruntów wspólnotom wyznaniowym funkcjonuje od wieków i funkcjonuje również w miastach do dziś, zarządzanych nawet przez SLD. Moim zdaniem, choć można się ze mną nie zgadzać, w ten sposób zabezpieczamy mieszkańcom jedną z ich potrzeb. Bo poza materialnymi i psychicznymi, wielu z nas posiada również potrzeby religijne - tłumaczy prezydent Gdańska.

Dalej wytknął Pomasce, że wzięła ślub kościelny, nie powinna więc bronić interesów miasta: - Poza materialnymi i psychicznymi, wielu z nas posiada również potrzeby religijne. Przypomnę Pani, że również Pani ślub z Panem Radnym Krupą nie odbyłby się w kościele oo. Cystersów, gdyby kilkadziesiąt lat wcześniej ten kościół wraz z działką nie został przekazany przez gminę Kościołowi. Taka praktyka ma miejsce od wieków i była kontynuowana również w czasach komunizmu, choć nie bez problemów

Adamowicz zarzucił też posłance PO, że jej wpis jest początkiem przedwyborczej gry o pozycję. - Rozumiem, że kampania wyborcza już trwa.

99 procentowa bonifikata dla Kościoła

To nie koniec obdarowywania Kościoła przez Adamowicza na koszt gdańszczan.

Na początku czerwca pojawiła się zapowiedź oddania bez przetargu abp. Głódziowi działki na Oruni wartej pół miliona za jedyne 4,5 tys. zł. Ma zostać przeznaczona na cele "działalności sakralnej", jednak złośliwi twierdzą, że w ten sposób arcybiskup powiększy jedynie swój ogród.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
"Pani wzięła ślub kościelny". Adamowicz atakuje Pomaskę
Zaloguj się
 • zawszeemilia80

  Oceniono 5 razy 5

  za pare lat jak juz koscioly beda swiecic pustkami, kosciol bedzie chcial sprzedawac ziemie za bardzo grube miliony

 • ahab_1

  Oceniono 4 razy 4

  Mniej szkół, więcej kościołów - będziemy mieli więcej owieczek i............baranów.

 • neumarkt

  Oceniono 3 razy 3

  Pan Adamowicz wyznaje praktykowaną od wieków zasadę: PANU BOBU ŚWIECZKĘ A DIABŁU OGAREK!!

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  .... a co dostały od adamowicza inne wspólnoty wyznaniowe?....

 • wolno-myslicielka

  Oceniono 2 razy 2

  W takich przypadkach robi się referendum osób bezpośrednio zainteresowanych posiadaniem na swoim terenie następnej świątyni - w końcu to oni będą z niej korzystać / lub nie i wiedzą najlepiej gdzie chcieliby chodzić do kościoła i co jest im bardziej potrzebne w sąsiedztwie - bo może basen, plac zabaw lub ośrodek psychologiczny wsparcia życia w rodzinie. Z tego co wiem osoby które tam zamieszkują sprzeciwiały sie oddania ziemi kościołowi i budowania tam świątyni - więc istnieje prawdopodobieństwo że Pan Adamowicz sam uznał za społeczeństwo co im jest potrzebne.

  po za tym w naszym kraju są inne wyznania - czy zadał Pan sobie trud sprawdzic czy przypadkiem nie osiedlaja sie tam Zielonoświątkowcy?

 • dorotea_1

  Oceniono 2 razy 2

  Pan Adamowicz nie chce być w następnej kadencji prezydentem, widocznie znudziło mu się to stanowisko i sumiennie pracuje na potężnego kopa w ..upę.

 • kap_jeden

  Oceniono 1 raz 1

  Adamowicz kupil sobie poparcie kosciola. zaplacilismy za to z wlasnej kieszeni. jakby oddal dzialke komus innemu za darmo, to nazwano by go zlodziejem. jednak przekazanie za darmo dziali kosciolowi nazywa sie darowizna. w ten sposób kosciol wyludza i z przyzwoleniem i rozgrzeszeniem.

 • marika-live

  Oceniono 2 razy -2

  Bardzo dobrze, że chcą zablokować rozdawanie ziemi klerowi, ale tym niech zajmują się radni. Pomaska niech zajmie się przygotowywaniem programu na wybory, bo teraz kłóci się z Adamowiczem a wczesniej przez dwa dni na Twitterze kłóciła sie z "Faktem", jaką szynkę jadła. Także pani Pomaska zająć się w końcu kampanią, a w Gdańsku radni PO sobie poradzą..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX