Leszek Miller kandydatem w Gdyni? "Listy będą przychylne"

- Wygląda na to, że [listy wyborcze] będą dla mnie przychylne, otrzymałem ciekawą propozycję - powiedział Leszek Miller w Poranku TOK FM. Janina Paradowska zasugerowała, że były premier w wyborach parlamentarnych będzie kandydował z Gdyni.
W rozmowie z Leszkiem Millerem Janina Paradowska poprosiła o potwierdzenie nieoficjalnych doniesień, według których przyznano mu już miejsce na listach wyborczych SLD: - Słyszę ostatnio, że Gdynia, chociaż chodziły słuchy, że Kraków - zapytała Paradowska.

Miller odmówił odpowiedzi, tłumacząc, że oficjalną decyzję ma przedstawić Grzegorz Napieralski, a jego w tej sprawie obowiązuje dyskrecja. Paradowska odparła na to: - Ale mnie nie obowiązuje. Ja to już powiedziałam.Były premier zaprzeczył, jakoby nad jego miejscem na listach wyborczych długo spekulowano, "przerzucając go z miasta do miasta", jak zasugerowała Paradowska. - Ja sam kiedyś te listy układałem i dobrze wiem, że krąg osób, które podejmują ostateczne decyzje jest ograniczony - jedna, dwie, trzy osoby. - wytłumaczył Miller. - Dopóki one się nie wypowiedzą, nie warto poważnie traktować rozmaitych spekulacji.

Komu potrzebny jest SLD?

Paradowska zapytała Millera także o sposób na polepszenie notowań SLD. Miller stwierdził, że partii potrzebny jest "wyraźny zwrot w stronę klasy średniej": - Żeby tak się stało, ci ludzie, którzy są aktywni, w jakiś sposób zadowoleni ze swoich sukcesów (...) muszą zacząć postrzegać SLD jako partię, która nie patrzy się na nich krzywo (...) i będzie tworzyć warunki, w których te indywidualne sukcesy będą większe.

W dalszej części rozmowy Paradowska odwołała się do diagnozy społecznej prof. Czapińskiego, w której stwierdził, że na polskiej scenie politycznej potrzebne są tylko dwie partie - PO i PiS - a elektorat SLD w niczym istotnym nie różni się od elektoratu PO. Leszek Miller bronił racji istnienia SLD, wskazując na kwestie natury kulturowej i obyczajowej, które według niego "uciekają w tej diagnozie":

- Jak pani popatrzy na programy PiS-u i PO, to one są w tej sprawie bardzo podobne lub nawet zbieżne. To jest niechęć do daleko idących kroków na rzecz rozdziału kościoła i państwa, in vitro, aborcji. Współczesna socjaldemokracja musi być bardzo osadzona w kwestiach lewicowości obyczajowej, a z drugiej strony wchodzić na płaszczyznę gospodarki wolnorynkowej, na tę płaszczyznę, w której miała się specjalizować Platforma Obywatelska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (29)
Leszek Miller kandydatem w Gdyni? "Listy będą przychylne"
Zaloguj się
 • cleryka

  Oceniono 2 razy 2

  prof.Czapiński jak zwykle błądzi w swoich wróżbach...PO i PiS to te same korzenie i te same programy utopijne...rozdawnictwo pod przymusem manifestacji i palących się opon.W naszej demokracji raczkującej jest potrzebna szersza formuła myśli , wolności i innowacyjnej gospodarki.Lewica dzis bardziej potrzebna niż 10 lat temu.

 • adammichnikoff

  Oceniono 2 razy 2

  "Zwrot w stronę klasy średniej. I to ma być lewica. Idiota. W Bolandzie nie ma żadnej klasy sredniej, a nawet gdyby była to nie powinna być powodem troski ze strony lewicy, baranie. Znowu debile z LSD szukają sobie innego elektoratu niż mają. I znowu będzie wtopa. Za swojej kadencji ten domorosły polityk wcielał w życie zasady neoliberalizmu a teraz chce ścogać się z wałkarzami z Po o to kto jest lepszy dla burżuazji.

 • thegreatmongo

  Oceniono 2 razy 2

  Ta diagnoza jest trafna!!!

  Tak jak w USA w PL beda dwie partie...

  PIS to ci ktorym sie nie udalo podczas reformacji plus kosciolkowcy
  PO to klasa srednia

  Nie wiem czy to dobrze czy zle, ale tez nie widze roznicy miedzy pogladami SLD a PO.

  Lewicowa czesc PO jest bardzo antyklerykalna ale w tej partii jest paru lizusow jak Rostowski czy Gowin.

 • zero-cin

  Oceniono 2 razy 2

  @ 2berber

  Niby co mam im powiedzieć? Że czas na emeryturę? Oni doskonale o tym wiedzą.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 2 razy 2

  zobaczcie w artykule z linku jak zachowało sie PO i SLD w stosunku do kościoła...

  teraz juz wiecie ze glosowanie na PIS PO czy SLD nie ma najmniejszego sensu.

  wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,9943652,Radni_chca_liceum_katolickiego__Grobelny__Nie.html

 • siarymon

  Oceniono 1 raz 1

  miller na 100% przegrasz w Gdyni

 • czytelnik52

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedyś był dla mnie facetem z klasą.
  Z chwilą gdy postanowił wesprzeć wyborach - swoja osobą, niejakiego Leppera, został dla mnie zerem. Udowodnił, że tylko koryto jest ważne i nie istotne z kim się do niego zasiada.
  Przypomniał sobie, że służył w jednostce wojskowej w Gdyni co zobowiązuje jego, do bycia posłem tego miasta. Jeżeli jakimś cudem zostanie posłem ziemi Gdyńskiej to znaczy, że jesteśmy narodem wartym takich - spragnionych koryta posłów..

 • yacek67

  Oceniono 3 razy 1

  To tylko ukazuje bzdurę obecnej ordynacji wyborczej. Ten całkowicie zgrany polityk pochodzi z Zyradowa, gdzie mu do Gdyni! Gdynianie, nie głosujcie na spadochroniarzy, tylko na swoich kandydatów.

 • i33il33

  Oceniono 1 raz 1

  Miller popełnił błąd bo powinien startować z PO,a tak wejdzie do parlamentu podobnie jak wtedy gdy startował z Samoobrony.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX