Publicyści o "Diagnozie społecznej 2011". Wyborcy SLD i PSL przejdą do większych partii?

- Wyborcy SLD w swoich poglądach są frakcją wyborców PO. (...) Sylwetka wyborcy PSL mieści się w profilu wyborcy PiS - powiedział prof. Czapiński, podsumowując wyniki diagnozy społecznej. Publicyści podważają jej wnioski: - Błędem jest to, że (...) badanie wpadło w ręce socjologów - powiedział prof. Radosław Markowski w Poranku TOK FM.
W "Diagnozie społecznej 2011" profesor Janusz Czapiński postawił tezę, że polski elektorat można podzielić na dwie części: - Wyborcy SLD w swoich poglądach są tak naprawdę frakcją wyborców PO (...) - powiedział profesor w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". - Wyborcy PO tak samo rzadko chodzą do kościoła, jak wyborcy Sojuszu (...) Tak samo sylwetka wyborcy PSL mieści się w profilu wyborcy PiS. (...) Pozostaje więc pytanie: jak długo dwie mniejsze partie utrzymają się na rynku politycznym? Kiedy ich wyborcy przejdą do większych partii?

Goście Poranka TOK FM: Adam Szostkiewicz, prof. Radosław Markowski i Paweł Fąfara są wobec tych wniosków sceptyczni. - Błędem jest to, że (...) badanie wpadło w ręce socjologów. (...) Doskonale wiemy, że wspólnota wyborcza nie jest tożsama ze społeczeństwem. I te 45% ludzi, którzy chodzą wybierać, to są ludzie o innych parametrach. (...) Całe społeczeństwo nie głosuje - mówi prof. Markowski.

Platforma podobna do wszystkich

Zdaniem publicystów, wyborców nie da się tak łatwo podzielić na dwie części. - PO i PSL nie przypadkiem są w jednej europejskiej partii - Partii Ludowej - a PiS jest gdzie indziej. Te ideologiczne różnice między PSL a PiS-em są bardzo duże - zauważył prof. Markowski.

Nawet mieszkańcy wsi nie są jednoznacznie za jedną opcją, nie należą do jednej z grup. - W wyborach Platforma miała na wsi identyczny wynik jak PiS. (...) Platforma w 2007 roku miała w liczbach bezwzględnych trzy razy lepszy wynik na wsiach niż PSL - komentuje Paweł Fąfara.

Kto jest konserwatystą?

Zdaniem Adama Szostkiewicza błędem jest wyciąganie politycznych wniosków ze spostrzeżenia, że wyborców PO i SLD nie chodzenie do kościoła. - Otóż jedni i drudzy chodzą - a zwłaszcza liderzy tych partii. Poza tym, to częsta pomyłka: prawica to nie to samo, co konserwatyzm. (...) Prawica w moim odczuciu to jest bardziej ideologiczne stawianie spraw w polityce, konserwatyzm niekoniecznie. Konserwatyści są też na lewicy, np. w dziedzinie kulturowej czy obyczajowej. To jest inny typ podziału. Dlatego mnie nie przekonuje ten pomysł, żeby łączyć SLD z PO, a PiS z ludowcami.

PO jak dawne SLD

Paweł Fąfara porównał Platformę do SLD z czasów, gdy Sojusy rządził krajem. Tak, jak wtedy SLD poszerzył swój lewicowy elektorat o liberalną klasę średnią, tak teraz, zdaniem Fąfary, Platforma rozbudowała się na prawo: - Platforma startowała jako partia niewiele mającą wspólnego z konserwatyzmem. Później Donald Tusk, rozbudowując Platformę, wykorzystał szansę - to, że PiS jest skrajny, a (...) Jarosław Kaczyński nie jest w stanie zebrać łagodnej prawicy.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Publicyści o "Diagnozie społecznej 2011". Wyborcy SLD i PSL przejdą do większych partii?
Zaloguj się
 • szama3

  Oceniono 2 razy 2

  panowie profesorowie - w tej chwili Plakom przytrafi się identyczna struktura jaką w początkach XX wielu stosowano do żydów dzielili i się oni na ŻYDÓW ASYMILOWANYCH i chasydów, lub ost jude lub ludzi niewyemancypowanych z getta (w zależności czy mówili o nich bundowcy czy syjoniści)

  struktura duchowa oraz wzajemna o sobie oskarżenia i oceny przeszły teraz w całości na Polaków którzy dziel się na asymilowanych oraz chasydów z cadykiem na czele itd itp

 • maleks96

  Oceniono 1 raz 1

  A mnie moderatorzy gazety polskiej i radiomaryja nie sekują. Bo omijam je dużym łukiem.

 • paw73

  Oceniono 5 razy 1

  Marzenia prof. Markowskiego zagorzałego miłośnika partii PO i Tuska, oraz tzw. diagnozy prof Czaplińskiego,który zawsze wmawiał że wszyscy kochają PO.
  Do tych konwentykli dołączy prof. Krzemiński , którego prof. Śpiewak nazwał ortodoksem PO.
  Opinie ,które mają sugerować kto jest lepszy.
  Ciągła nawalanka PO z PiS, tak profesorowie chcą żeby wyglądał polityka, bez żadnej alternatywy. Typowe działanie na zamówieni instytutów partyjnych.

 • marias100

  Oceniono 3 razy -1

  Jest godz. 19:08. Mojego pierwszego wpisu ciągle NIE MA !!!!!..... Był krytyczny wobec PO. Panie MODERATOR !!! To już nie jest pierwszy raz....

 • fudalejw.1

  Oceniono 3 razy -1

  Markowski,Krzemiński,Szostkiewicz,Czapiński - to karły moralne,medialne
  na usługach PO,"GW" i radia tok FM

 • marias100

  Oceniono 4 razy -2

  Panie moderator! nie zmieniaj Pan czasu moich wpisów i wstaw ten pierwszy !!!!!

 • marias100

  Oceniono 4 razy -2

  Napiszę jeszcze raz. Pani Janina zachowuje się jak stary, zajeżdżony koń sprzedany na kiełbasę dla psów. ...

 • marias100

  Oceniono 4 razy -2

  Gdzie jest mój poprzedni wpis ?!!!!!!!!!!!! Prawda boli..... ?!

 • marias100

  Oceniono 4 razy -2

  Taki rechot - STAREJ PANI PARADNEJ, chyba nie przysporzy PO głosów młodych !!! Chi, chi....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX