TokFm >  Kultura

"Makbet" w reż. Jarzyny otworzył festiwal w Edynburgu: pełna sala i wielkie brawa

mar, PAP
12.08.2012 , aktualizacja: 12.08.2012 12:49
A A A
Cezary Kosiński w

Cezary Kosiński w "Makbecie" w reż. Grzegorza Jarzyny (Źródło: Culture.pl / IAM)

Wielkimi brawami zakończyła się sobotnia premiera spektaklu "2008: Macbeth" w reż. Grzegorza Jarzyny inaugurująca Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu. Sala była wypełniona po brzegi. 13 sierpnia spektakl będzie transmitowany na żywo przez serwis dziennika The Guardian".
Spektakl został pokazany w edynburskiej Lowland Hall. W obsadzie znaleźli się m.in. Aleksandra Konieczna, Danuta Stenka, Cezary Kosiński, Tomasz Tyndyk, Jacek Poniedziałek, Janusz Chabior.Wśród publiczności obecny był minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. - To było mocne wejście i od razu - złoty medal. Na Wyspach medal kojarzy się teraz z olimpiadą. Można więc powiedzieć, że mamy teraz taki medal w najważniejszej dziedzinie - w kulturze, zdobyty w Edynburgu, dzisiejszej stolicy światowego teatru - powiedział Zdrojewski po pokazie spektaklu.

"Mamy bardzo silną reprezentację"

Szef resortu kultury zwrócił uwagę na pozytywną reakcję publiczności. - Z tego, co słyszę, widzowie żywo dyskutują, recenzje są pozytywne, a my możemy się cieszyć - nie tylko z premiery w głównym nurcie festiwalu, co jest dla nas absolutnym wyróżnieniem, ale też z tego, że Edynburg w tym roku jest bardzo polski. Na wielu scenach prezentowane są bardzo różne polskie przedsięwzięcia artystyczne. Nasza reprezentacja jest w tym roku niezwykle silna - podkreślił minister.

Grzegorz Jarzyna pokazuje spektakl swojego zespołu z TR Warszawa na Międzynarodowym Festiwalu w Edynburgu (Edinburgh International Festival) w ramach przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza programu "Polska Arts in Edinburgh 2012". To największy do tej pory polski program prezentowany na kilku edynburskich festiwalach, które co roku przyciągają półmilionową międzynarodową publiczność.

Reżyser spektaklu podkreślał po premierze, że było to dla niego bardzo osobiste doświadczenie. - Byłem dziś przygotowany na wszystko, na każdą reakcję. Mnóstwo osób wspierało nas w tym, aby pokazać ten spektakl właśnie tutaj - mówił, dziękując zespołowi.

Bilety już niemal wyprzedane

Spektakl będzie wystawiany także 12, 13, 15, 16, 17 i 18 sierpnia. Zainteresowanie jest duże - bilety na kolejne prezentacje są już niemal w całości wyprzedane. 13 sierpnia pokaz spektaklu będzie transmitowany na żywo przez dziennik "The Guardian". Spektakl będzie można obejrzeć za darmo na stronie internetowej gazety. Po 2 września zapis tej transmisji zostanie umieszczony na stronie Instytutu Adama Mickiewicza Culture.pl.

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu odbyła się też premiera zapisu spektaklu wydanego na DVD przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Od połowy sierpnia wydawnictwo będzie dostępne w sprzedaży.

"2008: Macbeth" miał premierę w Warszawie w 2005 roku. Na początku był wystawiany w hali zakładów Waryńskiego w Warszawie. W 2008 roku został pokazany podczas plenerowych prezentacji w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory nie był wystawiany - aż do sobotniego pokazu w Szkocji.

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • ta_facetka

    0

    No a co takiego szczegolnego w rezyserii? Inne, wspolczesne podejscie z wyeksponowaniem charakteru Makbet?
    Czy kolejna mizoginistyczna chala?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane