Sprawą Behemotha powinno zająć się MKiDN? Chaciński: "TAK! Ludzie kojarzą z Polski Wałęsę i Nergala" [4 POWODY]

Czy minister rządu RP powinien odnieść się do odwołanego przez władze poznańskiej uczelni koncertu grupy Behemoth? Nad tym zastanawia się na blogu na Polityka.pl Bartek Chaciński. I podaje cztery powody, dlaczego jego zdaniem odpowiedź na to pytanie musi być twierdząca.
Ale od początku: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu na początku tygodnia nie wyraził zgody na koncert grupy Behemoth, który miał odbyć się w klubie Eskulap. "Stało się. Polska została drugim krajem - po Rosji - w którym z powodów politycznych odwołano koncert Behemoth" - skomentował decyzję rektora Adam Darski, lider zespołu.

I tu pojawia się pytanie - zadane przez Bartka Chacińskiego na blogu na Polityka.pl - czy nie powinien zareagować na to wydarzenie minister kultury - prof. Małgorzata Omilanowska? Zdaniem dziennikarza - tak.

4 powody

Chaciński podaje cztery konkretne powody, dla których sprawa odwołanego koncertu nie może przejść niezauważona przez ministra kultury:

1. Powód artystyczny. Zdaniem dziennikarza, ostatnia płyta Behemotha jest po prostu dobra. A sam zespół - czego dowiadujemy się z przekazów - jest w najwyższej artystycznej formie.

2. Powód reprezentacyjny. Chaciński podkreśla, że gdy ktoś słyszy o Polsce zagranicą, to kojarzy ją z Lechem Wałęsą, Janem Pawłem II i... Nergalem, liderem Behemotha. "Zespół jeździ po świecie od lat i umieszczają przy jego nazwie kraj pochodzenia. Ba, zaliczył z albumem 'The Satanist' najlepszy debiut na liście bestsellerów Billboardu od lat spośród polskich artystów" - punktuje krytyk.

3. Powód zdroworozsądkowy. "Nergal od lat toczy prowokacyjną wojenkę z siłami polskiego katolickiego konserwatyzmu. (...)Dajmy mu robić to, co robi, bez ułatwiania na siłę. A rektor postanowił ułatwić" - pisze Chaciński.

4. Powód ostatni: decyzja rektora godzi w polskich katolików. To, wg dziennikarza, jest najważniejszy powód, dla którego Omilanowska powinna się zainteresować całą sprawą. Jego zdaniem, z pisma rektora wynika, że na poznańskiej uczelni uważają chrześcijan "za bandę, która dąży do tego, żeby co? Zaatakować? Pobić? Zdemolować?". To wynika ze stwierdzenia, że koncert zostaje odwołany w "trosce o bezpieczeństwo" wynikające z protestów "grup wyznaniowych".

Pełny komentarz Chacińskiego na Polityka.pl.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (34)
Sprawą Behemotha powinno zająć się MKiDN? Chaciński: "TAK! Ludzie kojarzą z Polski Wałęsę i Nergala" [4 POWODY]
Zaloguj się
 • saidakbar

  Oceniono 74 razy 70

  XXI wiek a oni boją się piosenek o diable :):):):) IQ na poziomie pantofelka :) religijne P O J E B Y

 • pimpao

  Oceniono 56 razy 52

  Nie kwestionując słuszności tez Chacińskiego, dodam iż max, na co można liczyć ze strony polskich władz w takich sytuacjach, to deklaracja - przyjrzymy sie sprawie. Po czym sprawa cała przysycha i jest po problemie. Polskie władze od 25 lat nie postawiły się żadnym religiantom, spełniając ich wszelkie, najbardziej absurdalne nawet zachcianki - w tym te finansowe. Władze obecne idą chyba najdalej, wybiegając nawet przed szereg religianckich roszczeń i zwykłego chamstwa.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 44 razy 38

  Powód jest jeden...SZEMRANY...K O N K O R D A T... A cała reszta jest...w t ó r n a...

 • mr.off

  Oceniono 28 razy 24

  Minister kultury (rzad) nie moze niczego kazac rektorowi uczelni.

  Odwolanie koncertu Nergala (przesladowanie artystow przez katoli) to problem Europejczykow znad Wisly, stanowiacych zdecydowana wiekszosc mieszkancow Rzeczpospolitej, elit, intelektualistow, ludzi kultury. To oni musza pokazac ze nie zgadzaja sie na dyktat ciemnogrodu z IV RP.

  I kleru mentalnie tkwiacego w czasach Pana, Wojta i Plebana, ktory zyje z eksploatacji katolickiego ciemnogrodu do spolki z Panem Prezesem.

  Trza znow wyjsc na ulice i znow krzyknac: KTO NIE SKACZE TEN ZA KRZYZEM, HOP, HOP, HOP !

  PS. Zestawianie Nergala z Walesa to kompletny idiotyzm.

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 14

  A co tu ma do gadania ten czy inny minister?
  Menadżer Nergala, który podpisał z UM umowę na wynajem czy udostepnienie sali, powinien ich sprocesować cywilnie za nieuzasadnione odstąpienie od umowy. I wszystko.

  Ale jak widać, Nergalowi najwyraźniej chodzi GŁÓWNIE o reklamę

 • primo5

  Oceniono 9 razy 9

  Leciałem samolotem z Lizbony do Warszawy.Przede mną siedział zespół BEHEMOT.
  Normalne chłopaki!Z poczuciem humoru.Bardzo sympatyczni.
  Leciałem z mamą,która ma 70 lat i również z nią żartowali i śmiali się!

 • tanczacy.z.myslami

  Oceniono 16 razy 8

  ++ Jego zdaniem, z pisma rektora wynika, że na poznańskiej uczelni uważają chrześcijan "za bandę, która dąży do tego, żeby co? Zaatakować? Pobić? Zdemolować?". To wynika ze stwierdzenia, że koncert zostaje odwołany w "trosce o bezpieczeństwo" wynikające z protestów "grup wyznaniowych". ++

  Pamiętając sceny pod krzyżem przy Pałacu Prezydenckim można by pomyśleć, że tych 700 fanów Behemotha, którzy kupili bilety rzeczywiście byłoby zagrożonych przez skromną pikietę chrześcijańską... :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX