Oscary 2015: "Ida" to najlepszy film nieanglojęzyczny! Wielki sukces polskiego kina

Paweł Pawlikowski z Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego

Paweł Pawlikowski z Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego (LUCY NICHOLSON / REUTERS / REUTERS)

"Ida" Pawła Pawlikowskiego z Oscarem! To pierwszy pełnometrażowy film produkowany w naszym kraju, który został wyróżniony statuetką. I pierwszy, który zwyciężył w kategorii filmów nieanglojęzycznych.
Oscary 2015. "Ida" przeszła do historii, najwięcej bierze "Grand Budapest Hotel" [LISTA] >>

Statuetkę odebrał na scenie reżyser Paweł Pawlikowski z rąk m.in. Nicole Kidman. Film Pawła Pawlikowskiego był jednym z pięciu nominowanych w tej kategorii tytułów. Pokonał rosyjskiego "Lewiatana", "Timbuktu" z Mauretanii, argentyńskie "Dzikie historie" oraz "Mandarynki" z Estonii.

Reżyser "Idy" dziękował wielu osobom i przemawiał bardzo długo - producenci próbowali przerwać mu, puszczając muzykę, ale na nic się to zdało. - Nie wiem jak się tu dostałem, zrobiłem czarno-biały film o potrzebie spokoju, wycofania się ze świata i kontemplacji. I oto jestem, w tym zgiełku, w centrum światowej uwagi To fantastyczne, życie jest pełne niespodzianek - mówił Pawlikowski podczas półtoraminutowego monologu. Nagrodę zadedykował zmarłej żonie oraz swoim rodzicom.

Zobacz "Idę" online w Kinoplex.pl >>

Święto polskiego kina

Jeszcze przed oscarową galą producentka "Idy" Ewa Pruszczyńska w wywiadzie udzielonym Gazeta.pl mówiła, że nie jest zaskoczona sukcesem festiwalowym i nagrodowym filmu.

- Wierzyłam, że "Ida" będzie nagradzana na festiwalach. Jestem natomiast zaskoczona sukcesem komercyjnym, którego nie zakładaliśmy. "Ida" została sprzedana do sześćdziesięciu krajów. Dla mnie to już jest sukces - zauważyła. - W Stanach Zjednoczonych wpływy z biletów to prawie cztery miliony dolarów. Jak na maleńki, niszowy film, to naprawdę nieźle - dodała.

Zwycięstwo "Idy" to pierwszy Oscar dla polskiego filmu pełnometrażowego w historii. Wcześniej w tej kategorii nominowanych było dziewięć filmów z naszego kraju: "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego (1964), "Faraon" Jerzego Kawalerowicza (1967), "Potop" Jerzego Hoffmana (1975), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (1976), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (1977), "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy (1980), "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy (1982), "Katyń" Andrzeja Wajdy (2008) oraz "W ciemności" Agnieszki Holland (2012).

Którzy Polacy i kiedy otrzymali Oscary? Te fakty warto znać >>

Ida podbija świat

"Ida" zdobyła wcześniej wiele innych wyróżnień na całym świecie, m.in. cztery nagrody Polskiej Akademii Filmowej i dziewięć Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także kilka Europejskich Nagród Filmowych (w tym dla najlepszego filmu), LUX Prize Parlamentu Europejskiego, Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto i - ostatnio - BAFTA dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego. Film został także nominowany do Oscara za zdjęcia - ich autorami są Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. Tutaj jeszcze nie znamy zwycięzcy.

Akcja "Idy" rozgrywa się w latach 60. ubiegłego wieku w Polsce. Główną bohaterką filmu jest Anna - nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska). Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia dziewczynie warunek: musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę (Agata Kulesza), jedyną żyjącą krewną. To od niej dowie się, że naprawdę nazywa się Ida Lebenstein i jest Żydówką. Obie kobiety wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym, kim są.Polsko-duńską koprodukcję doceniło wiele osób liczących się w środowisku filmowym. Pedro Almodovar, wybierając pięć ulubionych niehiszpańskojęzycznych filmów 2014 roku, wymienił "Idę" na pierwszym miejscu. Pozytywnie o dziele Pawlikowskiego wypowiadali się również m.in. Julianne Moore i Lian Neeson.

Przeczytaj: Almodovar, Streisand, Gyllenhaal, Neeson... Gwiazdy doceniają "Idę" >>Zobacz także
 • Tomasz Kot jako Zbigniew Religa. Film "Bogowie" pokazuje profesora w latach 80., gdy w Zabrzu przeprowadza pierwszy w Polsce udany przeszczep serca Hollywood? Jakie znowu Hollywood. W 2014 roku wydaliśmy miliony i to przede wszystkim na polskie filmy!
Komentarze (24)
Oscary 2015: "Ida" to najlepszy film nieanglojęzyczny! Wielki sukces polskiego kina
Zaloguj się
 • tanczacy.z.myslami

  Oceniono 22 razy 14

  BRAWO! BRAWO! BRAWO!
  (W tym przypadku CapsLock jak najbardziej wskazany) :)

 • uber.amsterdam

  Oceniono 15 razy 5

  Oskar dla tego "antypolskiego gniota" i "kłamliwej szmaty za żydowskie pieniądze" (cytuję wypowiedzi z "Filmwebu" i patriotycznych forów) to jak naplucie Prawdziwym Polakom i Białym Patriotom w twarz.

  Krótko: jak się katolom "Ida" nie podoba, to won do Watykanowa - niejaki Wesołowski puści wam ciekawsze filmy w swoim apartamencie.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 17 razy 3

  WIELKI SZACUNEK !!! A ja dziękuję Autorom...s z c z e g ó l n i e...za zdjęcie chociaż części odium z Polski...Jako kraju i katolickiego i antysemickiego JEDNOCZEŚNIE...

 • passtorian

  Oceniono 2 razy 2

  Mowilem - bez Zyda ani rusz. Holland tez probowala ale byla impreza w synagodze i nikt jej filnu nie zauwazyl kiedy to bylo istotne. Coz , moze nie bylo nic zlego o Polakach? To musial byj jej blad!

 • plautilla

  Oceniono 5 razy 1

  Z punktu widzenia prawdy historycznej wymowa filmu „Ida” jest antypolska. Widz, zwłaszcza nieznający historii Europy, wynosi z filmu przekonanie że to Polacy wymordowali europejskich Żydów i zrabowali ich majątek. Film ten, przedstawiając jednostkową historię, doprowadza widza do fałszywych wniosków i fałszywego obrazu Polski i wydarzeń podczas II wojny światowej.
  PISF powinien umieść w czołówce filmu "Ida" informację, że:
  1. Polska była pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945
  2. Niemieccy okupanci prowadzili politykę eksterminacji Żydów.
  3. W okupowanej przez Niemców Polsce za ukrywanie Żydów Niemcy karali śmiercią nie tylko tego, który ukrywał, ale także całą jego rodzinę; pomimo to wielu Polaków ukrywało Żydów.
  4. W ten sposób zginęły tysiące Polaków oddających życie za sąsiadów i współobywateli Rzeczypospolitej – prześladowanych Żydów.
  5. Legalne władze Polskiego Państwa Podziemnego, uznawane przez Aliantów, z całą surowością karały śmiercią przypadki prześladowania Żydów przez tych z Polaków, których zdemoralizowała okrutna i bezwzględna okupacja niemiecka.

  Polecam recenzję K.kłopotowskiego w/w filmu w : Salon24.

 • helwiusz

  Oceniono 9 razy 1

  Gratulacje dla polskich Żydów z tytułu kolejnego sukcesu w Hollywood. My Polacy jesteśmy dla amerykańskiej Akademii Ruchomych Obrazków śmieciem, nasze losy i dramaty zawsze obchodziły ich tyle co zeszłoroczny śnieg - dobrze więc, że chociaż nasi żydowscy krajanie mogą się tam przebić!

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz 1

  Oscary 2015: "Ida" to najlepszy film nieanglojęzyczny! Wielki sukces polskiego kina

  To sukces Pawlikowskiego, a nie polskiego kina. Polskie kino nie ma najmniejszego podobieństwa do Idy, zwłaszcza potworne komedie romantyczne. Brytyjczycy mówią, że Ida to ich sukces...

 • andrzejlisiak

  Oceniono 11 razy 1

  No to się zaczyna równia pochyła dla polskiego kina jak po sukcesie Bergmana dla kina skandynawskiego. Różne Torbickie będą gdzieś tam sikać w majtki z zachwytu, a filmu nie weźmie do projekcji żaden właściciel kina.
  Za to dla amerykańskiej tandety zrobi się miejsce na widowniach.
  Wpisz w Google hasło: „Parszywienie 6 - nagrody”

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

Najnowsze podcasty

Więcej podcastów

DOSTĘP PREMIUM