Andrzej Wajda doktorem honoris causa na Białorusi. Chcą, by uczył ich sztuki filmowej

Białoruska Akademia Sztuki przyznała Andrzejowi Wajdzie tytuł doktora honoris causa za całokształt pracy reżyserskiej. Jednocześnie członkowie akademii chcą, aby polski reżyser poprowadził zajęcia dla studentów wydziału filmowego.
W liście skierowanym do Andrzeja Wajdy rektor Białoruskiej Akademii Sztuki Ryszard Smolski podkreślił wielki wkład polskiego reżysera w historię światowego kina. Białoruscy filmowcy zapraszają Andrzeja Wajdę do Mińska na wręczenie tytułu doktora honoris causa i zapewniają, że będzie dla nich wielkim zaszczytem "spotkanie z człowiekiem, który zauroczył swoją twórczością miliony widzów".

Podkreślają znaczenie "Katynia"

Choć w liście do polskiego reżysera nie wymieniono tytułów jego filmów, to wielu krytyków podkreśla, że ogromne znaczenie dla odkrywania historii II wojny światowej ma film pod tytułem "Katyń". W ubiegłym roku podczas pokazów premierowych, które odbyły się w Mińsku, studenci Wydziału Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego dziękowali Andrzejowi Wajdzie za pokazanie nieznanego im oblicza stalinowskich zbrodni.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM