Organizatorzy Bitwy pod Grunwaldem mają żal: Politycy nas nie wspierają

Organizatorzy rekonstrukcji bitwy grunwaldzkiej mają żal do polityków i władz, że nie wystarczająco wspierają imprezę. Na Polach Grunwaldzkich trwa właśnie wieki piknik historyczny, w którym bierze udział kilka tysięcy osób odtwarzających średniowiecznych rycerzy. Największe w Europie średniowieczne obozowisko zwiedzają tysiące turystów. W uroczystościach chętnie biorą udział politycy, w tym najwyższe władze państwowe.
Jacek Szymański, odgrywający rolę króla Władysława Jagiełły i pomysłodawca rekonstrukcji bitwy jest zdania, że wielu polityków chętnie pokazuje się podczas pikniku, jednak prawie żaden nie wspiera wystarczająco takich projektów. - Tegoroczna impreza jest największą w Europie. Jednak przez państwo jest w żaden sposób niewykorzystana jako promocja. Piękne słowa padały ze sceny, ale czyny wprowadzamy my - mówi pasjonat.

Organizator imprezy podkreśla, że wszyscy uczestnicy rekonstrukcji historycznej przyjeżdżają i wyposażają się za własne pieniądze. Dodaje, że rekonstrukcja mogłaby się rozrastać, gdyby miała trochę wsparcia ze strony państwa.

Rycerze nie mogą się umyć

Jarosław Struczyński odgrywający rolę Ulryka von Jungingena potwierdza, że mimo próśb rekonstruktorzy nie otrzymują prawie żadnej pomocy ze strony państwa w organizacji imprezy. - Główne wsparcie dostajemy od gminy. Reszta podchodzi do tego z mniejszą uwagą, a mogłaby zrobić o wiele więcej - mówi miłośnik historii.

Jako przykład dziedziny, w której przydałoby się większe wsparcie, współorganizator imprezy podaje kwestię infrastruktury. Mimo, że rekonstrukcja odbywa się już kolejny rok z rzędu, rycerze nadal nie mogą liczyć na ciepłą wodę, w której mogliby się umyć. - To są rzeczy prozaiczne, ale bardzo istotne. To jest też kwestia okazania szacunku tym tysiącom rekonstruktorów. Tu nie chodzi żeby im za to płacić, ale dać im pewną podstawową, godziwą infrastrukturę, niezbędną do funkcjonowania - mówi Jarosław Struczyński.

W sobotę na polach Grunwaldu pasjonaci historii wcielą się rolę średniowiecznych rycerzy i zrekonstruują bitwę z 1410 roku. Jest to jedna z największych imprez tego typu w Europie.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Organizatorzy Bitwy pod Grunwaldem mają żal: Politycy nas nie wspierają
Zaloguj się
  • 1975mandy

    Oceniono 2 razy 0

    a to niby dlaczego Politycy maja wsperac ten wystep pod Grunwaldem??? Przypuszczam, ze wielu bylo obecnych prywatnie, to jest okres wakacji i polityka nie powinna miec nic z tym wspolnego. Katyn nam wystarczy W sumie sprawa Katyna zostala zamknieta a teraz mamy sprawe Smolenska. Coraz bardziej upewniam sie, ze Rosja nie jest winna, a jedynie to obsluga lotniska,a najbardziej winni sa sami Kaczynscy i PIS!!!

  • ora_et

    Oceniono 2 razy 0

    Inscenizacja przygotowana rzeczywiście imponująco. Wyrazy uznania wszystkim, którzy do tego się przyłożyli i zrealizowali. To było widać jakiego męstwa trzeba było, by stanąć w szeregu walczących. Natomiast, całą imprezę przesłoniły reklamy piwa, jarmark europa, syf i kurz. Nie było jakiejkolwiek oprawy poza inscenizacją trwającą 50 min. Przejechałem 500 km by zapłacić 50 zł za możliwość biwakowania na zaoranym polu, które po wieczornym deszczu zamieniło się w bajoro. Z pewnością, gdyby żył prezydent Polski, byłby również obecny. Obecny min. Zdrojewski to mało, jak na takie wydarzenie. Wymieniono, że jest obecna Pitera powitana przez tłumnie zgromadzonych gwizdami. Patrioci, Polacy i Litwini chcący uczcić tam obecni musieli wykazać się ogromną cierpliwością. 40-stopniowy upał to pikuś. Dopiero organizacja i zabezpieczenie to hit. Takiego bałaganu organizacyjnego, moim zdaniem celowego, nie widziałem i nie słyszałem. W POlandzie Polacy mają niestety trudne życie. W normalnym kraju, ktoś powinien za to odpowiedzieć sądownie. Patronem wydarzenia był św.p. Prezydent. Ten prezydent i służby organizacyjne, zajęły się zapewne paradą gejów i lesbijek w Warszawie, bo nie stoją tam gdzie stoją Polacy, a oni pojechali do Grunwaldu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX