"Ze smutkiem muszę poinformować..." - Gauden protestuje przeciwko karaniu Teatru Dnia Ósmego

Grzegorz Gauden zrezygnował z udziału w pracach Rady Merytorycznej, która ma wspomóc władze Poznania w staraniach o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. "Do kroku tego skłania mnie sposób postępowania wiceprezydenta Sławomira Hinca wobec Teatru Ósmego Dnia oraz jego wypowiedzi prasowe" - napisał Gauden.
Artyści związani z poznańskim Teatrem Ósmego Dnia udzielili ostatnio poparcia Januszowi Palikotowi. Kontrowersyjny poseł PO domagał się sprawdzenia, czy prezydent Lech Kaczyński był pod wpływem alkoholu, w momencie wchodzenia na pokład samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Kilku polityków Platformy zaczęło domagać się wyrzucenia Palikota z partii, w jego obronie stanęli natomiast artyści.

Podpisanie przez członków Teatru Dnia Ósmego listu w obronie Palikota spotkało się z ostrą reakcją władz Poznania. Wiceprezydent miasta Sławomir Hinc wezwał dyrektorkę teatru Ewę Wójciak na dywanik, udzielił jej ostrej reprymendy i przypomniał, że teatr zależny jest od państwowych dotacji i powinien być apolityczny.

"Jak władze Poznania pojmują wolność artystyczną?"

Sposób postępowania Hinca i jego wypowiedzi prasowe oburzył Grzegorza Gaudena, współpracownika Rady Merytorycznej, która stara się o przyznanie Poznaniowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Swoje motywy wytłumaczył w listach do Ryszarda Groblenego, prezydenta Poznania, i Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego Rady Miasta Poznania.

"Władze miasta ubiegające się o ten tytuł muszą najpierw jasno zdefiniować wobec opinii publicznej Poznania, a w tym przypadku także Europy, jak pojmują wolność artystyczną, światopoglądową i polityczną artystów i działaczy kultury korzystających ze środków publicznych" - pisze Gauden w liście do Groblenego i Ganowicza.

"Jestem gotów wznowić moje zaangażowanie w prace Rady po udzieleniu przez władze Poznania gwarancji swobody artystycznej, światopoglądowej i politycznej poznańskim twórcom i działaczom kultury. Brak takiego stanowiska przekreśla zresztą szanse Poznania na otrzymanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016." - zapowiedział jednocześnie Gauden.

Gauden napisał, że jest także "głęboko oburzony" stwierdzeniami europosła PO Filipa Kaczmarka: " twórca jest niezależny tylko wtedy, gdy sam finansuje swoją działalność". "Oczekuję, że PO albo potwierdzi stanowisko Filipa Kaczmarka albo zdystansuje się od takich twierdzeń" - stwierdził Gauden.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (3)
"Ze smutkiem muszę poinformować..." - Gauden protestuje przeciwko karaniu Teatru Dnia Ósmego
Zaloguj się
 • i-roxy

  Oceniono 1 raz 1

  Poznan dziadzieje, Grobelny z mlodym Hincem w d..pe wlaza kibolom, kosciolowi i roznym cwaniakom, sa cynikami i moralnym dnem. Na kulturze to sie znaja wybitnie, o czym swiadczy upadek kultury w Poznaniu. Poparcie Osemek dla Marszu Rownosci sprzed trzech lat i brak represji ze strony Miasta Grobelny podaje jako przyklad tolerancji wladz wobec teatru. Panie Prezydencie, Poznan jest w UE, a nie w polnocnym Iranie czy Uzbekistanie.
  List poparcia - zenada, dyrektor Arsenalu jest od lat wzorem odwagi cywilnej. Ocenzuruje wszystko na rozkaz Grobelnego, pamietacie zdjecie fabryki Volksvagena? Moj Boze, zjednocza sie jeszcze w obronie paetza pedofila. Niech zyje Poznan!!! niech zyje nam...

 • zero-cin

  Oceniono 1 raz 1

  Jeżeli ktoś pracuje w teatrze narodowym to niech podpisuje się pracownik teatru narodowego, albo imieniem i nazwiskiem a nie Teatr Narodowy.

  Dokładnie tak się stało. Poparcia Palikotowi udzielił "zespół artystów funkcjonujący w przestrzeni publicznej od ponad trzydziestu lat pod nazwą Teatr Ósmego Dnia, a nie Teatr Ósmego Dnia - instytucja kultury miasta Poznania" (z oświadczenia na stronie teatru). Warto zatem najpierw się dowiedzieć, czym jest Teatr Ósmego Dnia, to po pierwsze.

  Po drugie - proszę nie szermować argumentem, że jak ktoś jest na garnuszku państwa to niech się zachowuje neutralnie. Tego typu argumentacja usuwa z grona uprawnionych do zajmowania się sprawami państwowymi nie tylko artystów, ale także emerytów, rencistów, pracowników publicznej służby zdrowia i oświaty; funkcjonariuszy służb mundurowych, żołnierzy; pracowników publicznych przedsiębiorstw, w tym spółek, takich jak na przykład KGHM czy TP. Krótko mówiąc - z grona uprawnionych do wypowiadania się na tematy publiczne zostałaby wykluczona zdecydowana większość społeczeństwa.

 • maciekgr

  Oceniono 2 razy -2

  Kolejny artykuł, robiący z ludzi idiotów - tzw. bałwanienie do kwadratu:
  Jeżeli ktoś pracuje w teatrze narodowych to niech podpisuje się pracownik teatru narodowego, albo imieniem i nazwiskiem a nie Teatr Narodowy. Aktorzy Teatru Dnia Ósmego powinni z tego sobie zdawać sprawę. Są na garnuszku obywateli wię niech się zachowują neutralnie jako oczywiście Teatr Dnia Ósmego - prywatnie to mogą nawet czcić osła i w hołdzie cołować go w zadek!
  Nie cierpię Palikota ani Kaczyńskiego i nie życzę sobie aby za moje pieniądze (jestem podatnikiem) ktoś komuś robił propagandę polityczną!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX