Google Art Project - zobacz pociągnięcia pędzla Van Gogha

Firma Google uruchomiła stronę internetową, na której można zajrzeć do 17 największych muzeów świata. Wybrane obrazy fotografowano nawet z 14-miliardową rozdzielczością, dzięki czemu można zobaczyć pociągnięcia pędzla. I to bez wzbudzania alarmu.
Googlowska technologia Street View pod nazwą Google Art Project wkroczyła do takich muzeów jak Tate Britain w Londynie, Museo Reina Sofia w Madrycie Van Gogh Museum w Amsterdamie czy MoMA w Nowym Jork. Używając znanej nam już nawigacji możemy także poprzechadzać się po pałacu w Wersalu czy galerii Trietakowskiej.

Niezwykłe muzea w jednym miejscu (Kliknij w zdjęcie, by przejść na stronę projektu):

Strona Google Art Project - kliknij i wejdźfot. Google Art Project

Wirtualne podróże po muzeach, to dziś niemal standard. Jednak po raz pierwszy tysiące dzieł sztuki zgromadzonych w 17 słynnych galeriach mamy możliwość podziwiać na jednej, dobrze zorganizowanej i bardzo prostej w obsłudze stronie.

Możemy na przykład iść od sali do sali, możemy tworzyć własną kolekcję, z którą będzie można podzielić się z innymi. Ale najważniejsza, szczególnie dla studiujących sztukę, jest inna funkcja: klikamy na wybrany z kolekcji obraz i za pomocą zoomu zbliżamy się do niego tak, by widoczne były pociągnięcia pędzla, czy pęknięcia farby. A to dlatego, że specjaliści z Googla fotografowali dzieła używając aparatów z nawet 14-miliardową rozdzielczością.

- Do stworzenia takiej strony zainspirowały mnie dwa widoki: młodych londyńczyków z łatwością przekraczających próg Tate Gallery oraz tych z Bombaju, którzy prawdopodobnie nigdy nie będą mieli możliwości obcowania ze światową sztuką - uzasadnił - Amit Sood szef projektu.

Czy Google Art Project ma zastąpić zatem prawdziwe wizyty w prawdziwych galeriach? Według Amita Sooda wręcz przeciwnie, "ma do ich odwiedzania zachęcić".Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Google Art Project - zobacz pociągnięcia pędzla Van Gogha
Zaloguj się
 • jarek_arek

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem za przyznaniem twórcom googla pokojowej nagrody Nobla za propagowanie kultury.

 • xarte

  Oceniono 1 raz 1

  na zdrowy rozum 14-miliardowa rozdzielczość to 14 mld pikseli. Czyżby to przekraczało zdolności rozumowania lokalnego czytelnika? To np zdjęcie w rozdzielczości 100kx140k pikseli.
  Myślenie nie boli.

 • norbertrabarbar

  0

  Niestety jestem rozczarowany realizacją tego projektu ze względu na ten kiepski "silnik" podróżowania pomiędzy zdjęciami - ten sam jaki zastosowali w Google Street View. W efekcie nigdy nie potrafię trafić tam gdzie chcę...

  Jakość NIEKTÓRYCH fotografii jest świetna, ale bardzo żałuję, że jest ich tak mało - zaledwie kilka sal z każdego muzeum.

  Jak zwykle piękna idea przytłoczona została zwykłą codziennością, a znając monopolistyczną pozycję Google to raczej szybko się to nie rozwinie, ale to już wina braku realnej konkurencji.

 • lech2011

  0

  a na poziomie którego z malarzy światowych byś ustawił Matejkę ?
  Grunwald to nas narodowy skarb, ale raczej ze względów historycznych

 • milestone

  0

  A ja się pytam dlaczego nie ma Matejki? Dość dyskryminacji naszej kultury. Mam nadzieję, że po 1 maja to się zmieni.

 • lech2011

  0

  Czy tam jest możliwość wydrukowania sobie takiego obrazu (bez czarnych wypełnień strony) lub nawet wydrukowania sobie wielkiego plakatu ?
  Jeśli tak, to zaraz zamienię swój pokój w galerię wspaniałego malarstwa...

 • lech2011

  0

  "Co to jest "14-miliardowa rozdzielczość"? "

  to taki sposób dzielenia włosa na czworo

 • aveon

  0

  i jeszcze muzeum d'Orsay
  och

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX