Chopin na zlecenie MSZ. Komiks za 30 tys. euro trafi na makulaturę przez wulgaryzmy?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w Berlinie sfinansowały powstanie komiksu, który miał przybliżyć niemieckiej młodzieży Fryderyka Chopina. Okazało się jednak, że przez wulgaryzmy nakład komiksu może zostać zniszczony. "Na ch** on tam stoi?", "Gdzie jest ta ci**?", "J*** cweloholokaust" - takie i inne określenia można znaleźć w komiksie. MSZ zniszczy komiks?
Antologia "Chopin New Romantic" składa się z kilku komiksów w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. Autorami poszczególnych części są znani polscy graficy.

Bohaterem części narysowanej przez Krzysztofa Ostrowskiego (znanego także jako lider grupy Cool Kids Of Death) jest postać podobna z wyglądu do Chopina, która wraz ze swoim znajomym, wulgarnym skinheadem, przyjeżdża do więzienia, by dać koncert.

Dialogi tej części zawierają wiele wulgaryzmów: "Na ch** on tam stoi?", "Gdzie jest ta ci**?", "J*** cweloholokaust" - takie i inne określenia można znaleźć w komiksie. Zwrócili na nie uwagę pracownicy polskiego konsulatu, przeglądający wydawnictwo. Komiks zamiast do uczniów trafił do magazynu. Wczoraj o sprawie poinformowała telewizja TVN Warszawa.

"...z elementami chamskiego antysemityzmu"

List do MSZ i ambasady w sprawie komiksu "Chopin New Romantic" napisało Stowarzyszenie Blogmedia24.pl. Prezes zarządu Elżbieta Szmidt w imieniu członków stowarzyszenia chce "wskazania osoby personalnie odpowiedzialnej w Ambasadzie RP w Niemczech za zaakceptowanie skandalicznej publikacji "Chopin New Romantic"". Sam komiks określa jako "porażająco chamski i szkodliwy". "Domagamy się zniszczenia egzemplarzy komiksu" - pisze Szmidt.

"Oczekujemy wyczerpującej informacji, jak w placówce służby dyplomatycznej Rzeczpospolitej Polskiej mogła zostać podjęta decyzja o wydaniu 30 tysięcy euro na coś tak prostackiego, chamskiego, w dodatku z elementami chamskiego antysemityzmu. Kto personalnie zatwierdził projekt i wydał zgodę na publikację pod szyldem : wydawca: Botschaft der Republik Polen in der Bundesrepublic Deutschland" - czytamy w liście.

Autor: Nie wiedziałem, że to dla dzieci

- Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że rysując ten komiks nie miałem świadomości, że może on być wykorzystywany w szkołach. Dowiedziałem się o tym przedwczoraj - powiedział portalowi Gazeta.pl Krzysztof Ostrowski, autor komiksu.

Pracując nad tym komiksem miał tzw. "wolną rękę", co do tego, jak pokazać Chopina. - Zdecydowałem się na inny pomysł. Pokazałem raczej, co dzieje się w roku chopinowskim. Stąd akcja komiksu umiejscowiona jest m.in. w więzieniu. To decyduje o tym, że pojawiają się tam wyrażenia wulgarne, charakterystyczne zarówno dla środowiska więziennego, jak i środowiska muzyków, którzy to więzienie odwiedzają. Tak się po prostu tam mówi - wyjaśnia.

Autor nie rozumiem jednak, czemu ma służyć wyciąganie tych słów z kontekstu. - Może faktycznie dla siedmiolatka takie słowa brzmią przesadnie, ale już dla uczniów szkół średnich może nie. Można by przy okazji spytać, od której klasy pokazywać film "Dom zły"..?

Ostrowskiego nie dziwi takie przedstawienie tematu Chopina. - Komiks to jest pojemne medium, tak jak film, czy książka, które dopuszcza różne formy.

"...zupełnie inny obraz słynnego Polaka"

Pojawiły się też pierwsze komentarze po drugiej stronie barykady - w środowisku polskich twórców komiksu. Sprawę odnotował m.in. portal www.komiks.polter.pl.

"To nieortodoksyjne, a czasami idące wręcz pod prąd i prowokacyjne, podejście do postaci Fryderyka Chopina kreuje nie tylko zupełnie inny obraz słynnego Polaka, ale pokazuje także swobodę i siłę komiksowego medium - czytamy z kolei w recenzji komiksu na portalu www.komiks.gilda.pl.

Na antologię składają się komiksy uznanych twórców gatunku z Niemiec i Polski: Jakub Rebelka, Marcus "Mawil" Witzel, Jacek Frąś, Sascha Hommer, Krzysztof Ostrowski, Agata "Endo" Nowicka, Andreas Michale, Patryk Mogilnicki, Jan-Frederik Bandel, Monika Powalisz, Grzegorz Janusz.

"Podeszli do Fryderyka Chopina na wiele rozmaitych sposobów. Są w antologii "Chopin New Romantic" alternatywne wersje historii, wariacje na temat biografii kompozytora, a także komiksy, w których Chopin jest tylko punktem wyjścia - do opowieści o sile muzyki, do pochwały tego co atrakcyjne w polskiej współczesnej kulturze" - czytamy komiks.gildia.pl.

Wydanie antologii, mającej być uwieńczeniem Roku Chopinowskiego, kosztowało 30 tysięcy euro. Od Piotra Paszkowskiego z MSZ usłyszeliśmy, że póki co, resort nie komentuje tej sprawy. Ponoć trwa spotkanie, a lada moment ma pojawić się komunikat.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (80)
Chopin na zlecenie MSZ. Komiks za 30 tys. euro trafi na makulaturę przez wulgaryzmy?
Zaloguj się
 • agaador

  Oceniono 23 razy 9

  A może zlecić tym autorom opracowanie komiksowej wersji raportu MAK , sukces wydawniczy gwarantowany.

 • ted_imigrant

  Oceniono 8 razy 8

  @misior1976
  użyłeś znakomitego określenia: kultura oczami kulturwy!!!
  Dodam tylko, że tłumaczenie jednego z autorów, że nie wiedział, iż komiks może trafić tu, czy tam przypomina mi gadanie określane jako:
  "pie...nie o Szopenie"!
  A ministerialny debil, który to "dzieło" zaakceptował powinien te 30 tysięce euro odrabiać w zakładzie dla umysłowo chorych. Jako sprzątaczka ze stawką 1 euro/godz.!

 • zwyklyglupol

  Oceniono 10 razy 8

  Po pierwsze cool kids of death jest żenujące. Posłuchałem kiedyś "wypowiedzi" tego kogoś i poziom jest bliski dna, ale już od drugiej strony:)
  Po drugie poziom dostosowany do młodych , wykształconych po Wyższej Szkole Lansu I Bauncu.
  Po trzecie wydawanie kasy państwowej na tego typu wydawnictwa to standard, w ciągu roku produkuje się za miliony różnego rodzaju wydawnictwa, o których większość nawet nie usłyszy. Gdyby nie ten skandal to o tym tez nikt by nie usłyszał, a 100 tysięcy złotych poszło w błoto.
  Po czwarte tak się kończy promowanie na siłę sztuki wysokiej. Tak się urzędasy zafiksowały na "Rok Chopinowski", że wielu prawdziwym fanom muzyki klasycznej już się na wymioty zbierało, a kolejne osoby musiały być jeszcze bardziej "oryginalne" w swoich interpretacjach. Taki skutek.

 • misior1976

  Oceniono 18 razy 8

  Kultura oczami kulturwy?

 • novina1

  Oceniono 7 razy 7

  Komiks to pasza dla idiotów, do tego znacznie przeceniona,jeśli chodzi o dotarcie do mas.Nokt na poziomie nie wziął by do ręki czegoś tak chamskiego.Kretynów,którzy zlecili ten paszkwil,należy obciążyć pełnymi kosztami tego nieudactwa.
  W Berlinie istnieje tzw. Ośrodek Kultury Polskiej- którego działalność kosztuje państwo niemałe pieniądze,gdzie znalazły przystań różni nieudacznicy i ich pociotki.

 • lodzi

  Oceniono 7 razy 7

  cały czas przez media promowani są szubrawcy-beztalencia, bluźniący i wydający prymitywne teksty, czy decydenci myślą, że jesteśmy bezmózgowcami? Niech płaci ten prymityw z MSZ za komiks!

 • drzejms-buond

  Oceniono 7 razy 7

  Podobię mięł się ta kóltura przez duże Ka!

  Rozumiem że osoba odpowiedzialna za dopuszczenie tych żałosnych treści
  wypłaci teraz te zmarnowane tysiące z własnej kieszeni?

 • jolkak11

  Oceniono 8 razy 6

  co to znaczy "nie wiedziałem że to dla dorosłych"? Czyli np. ja będąc osobą dorosłą moge być przez kogoś takiego spokojnie obrażana!? Czy teraz każdemu podrzędnemu "artyście" daje się takie zlecenia!? Czyim on był szczypiorkiem!??

 • errata_net2

  Oceniono 5 razy 5

  "Wysoka kultura" i rynsztokowy język nie są parą. To, że ktoś uważa grafficiarza za "artystę", nie oznacza, że jego gryzmoły na ścianach zasługują na uznanie, tak samo parający się tworzeniem komiksów nie jest automatycznie twórcą "kultury".
  Albo chcemy, by nas szanowano i uznawano za kraj ludzi na poziomie, o wyrobionym smaku i poprawnych manierach, albo chcemy wszystko sprowadzić do poziomu pijanych kiboli.
  Nie rozumiem zupełnie tego panoszącego się schamienia, potrzeby nurzania SIEBIE I INNYCH W BŁOCIE, by nie nazwać tego szambem.
  Kto imiennie odpowiada za ten skandal?! Kto to redagował? Co to znaczy dano "wolną rękę"? Czyli zaufano niby ludziom "kultury", a okazało się, że uprawiają śmieć-kulturę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX