Prezydent w TOK FM: "Unia pogłębia integrację w strefie euro. To kierunek przez Polskę niechciany"

- Wszystkie procesy Unii Europejskiej idą w kierunku przez Polskę niechcianym, tzn. pogłębiania integracji tylko w strefie euro. Trzeba więc zrobić wszystko, żeby w tej strefie być na jak najlepszych warunkach - mówił w TOK FM Bronisław Komorowski. Podkreślał potrzebę reform gospodarczych, m.in. systemu emerytalnego i finansów publicznych.
Bronisław Komorowski ocenił w Radiu TOK FM procesy integracji Unii Europejskiej. Stwierdził jednoznacznie, że wspólnota dąży do integracji w strefie euro, a to "kierunek przez Polskę niechciany".

- Trzeba więc zrobić wszystko, żeby w tej strefie być na jak najlepszych warunkach. Dlatego trzeba także patrzeć na zadania, jakie stawiają sobie kraje tej grupy w zakresie reformy wewnętrznej. To problemy reformy finansów publicznych, to problemy ograniczenia w możliwości zadłużania - my to już mamy, to także reforma systemu emerytalnego - mówił prezydent.

Nie spieszy się jednak do przedkładania własnych propozycji w tym zakresie. - Rolą prezydenta nie jest wyręczanie rządu. Rolą prezydenta jest zachęcanie rządu oraz pomaganie rządowi poprzez prowadzenie dyskursu publicznego w kierunku budowania akceptacji dla koniecznej zmiany oraz pokazanie, że prezydent może pomagać w przeprowadzeniu trudnych reform dzieląc się świadomie cząstką odpowiedzialności za reformy.

Dodał jednakże, że są prowadzone prace nad ukierunkowaniem reform w paru wybranych obszarach, np. w kwestii poprawy jakości procesu legislacji. - A jest on wadliwy - przyznał prezydent. Jako przykład podał ostatnią dyskusję na temat zaangażowania Zyty Gilowskiej - członka Rady Polityki Pieniężnej - w kampanii wyborczej prawa i sprawiedliwości.

Prezydent przyznał także w TOK FM, że zamierza przedstawić własną rekomendację, dotyczącą kwestii, które "uważa za istotne dla przyszłości Polski, które mieszczą się w szeroko pojętym planie modernizacji". Czemu? - Mam świadomość, że najbliższe dwa lata to będzie dar od losu, który tak szybko się nie powtórzy. Od wielu lat to będą dwa lata bez wyborów. Czyli nie będzie działał ten element hamulca ze względu na kalendarz wyborczy - podsumował Komorowski.

Komentarze, sondaże, opinie. Obserwuj wybory na Facebooku >>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Prezydent w TOK FM: "Unia pogłębia integrację w strefie euro. To kierunek przez Polskę niechciany"
Zaloguj się
 • ksaniak

  0

  To co jest prawdą?

  pb.pl/2/a/2011/09/08/Polska_musi_przyjac_euro_tak_szybko_jak_to_mozliwe?readcomment=1#comment

 • r1111111

  Oceniono 2 razy 0

  Czy tak było?
  wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Komorowski-biesiadowal-z-ludzmi-Putina-i-Kadafiego,wid,13759696,wiadomosc_prasa.html?ticaid=1cfc9

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX