Kasy fiskalne? Lekarze i prawnicy unikają

PRZEGLĄD PRASY. Prawnicy i lekarze z powodzeniem unikają używania kas fiskalnych - wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej".
Sonda jaką gazeta przeprowadziła w urzędach skarbowych pokazuje, że od maja do grudnia ubiegłego roku zgłoszeń dotyczących kas dokonało tylko 18 tysięcy lekarzy i zaledwie 3400 prawników. Tymczasem samych lekarzy jest 171 tysięcy, a prawników około 60 tysięcy.

Gazeta przypomina, że w maju obie te grupy zawodowe zostały objęte obowiązkiem używania kas fiskalnych. "Dziennik Gazeta Prawna" wyjaśnia, że łatwo wywinąć się od posiadania kasy. Nawet dobrze zarabiający prawnik czy lekarz nie muszą jej stosować, jeśli wszystkie płatności przyjmują w formie przelewów bankowych lub kartą.

Przed kasą chroni też wystawianie faktur VAT lub niewielka liczba transakcji dokonywanych w trakcie roku - nie więcej niż 50 i klientów - nie więcej niż 20.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Kasy fiskalne? Lekarze i prawnicy unikają
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 6 razy 6

  Solidaryzm społeczny w obliczu nadchodzącego kryzysu. Wzorem jest tu korporacja sędziów i prokuratorów
  mających zrezygnować z przywilejów emerytalnych w postaci pp Barski und Święczkowski.
  Kasty bogacących się na krzywdzie ludzkiej ma się dzielić, wolne żarty.
  Aparat represji państwa w postaci psiarni ze Straży Miejskiej wyspecjalizowany jest w ganianiu babć
  na targowiskach. Swój swego nie ukąsi.
  Tak więc potencjalny petencie, pacjencie do gabinetu panów idziemy tylko z kartami płatniczymi, czytniki się uśmiechają.

 • radek1967m

  Oceniono 8 razy 4

  Pracuję w służbie zdrowia i obserwuę lekarzy i uważam, że ci ludzie- środowisko okrada państwo w biały dzień a ktoś nie jest wstanie nad tym zapanować. Pracuję w przychodni gdzie lekarze przyjmuja prywatnie w godzinach NFZ!!!! a generalnie jeden lekarz jest w stanie przyjąć prywatnie w ciągu jednego dnia około 40 !!!!!!pacjentów!!!! co daje w ciągu tygodnia 200 w ciągu miesiąca 800 a na rok 9600 ! wizyta 100zł z usg 120zł co daje 960000zł pytam się czy w naszym, rządzie siedzą ekonomiści czy ludzie którzy gloryfikuja niektóre grupy społeczne a niektóre niszczą

 • mothra.to.ja

  Oceniono 3 razy 3

  Im gorzej dzieje się w państwie, tym więcej tworzy się przepisów. Dramat polega min. na tym, że nikt później nie monituje, jak dany przepis jest przestrzegany. Są dwie możliwości: albo minister finansów żyje na innej planecie, albo zamyka oczy i "znika" problemy nieuczciwych praktyk lekarskich i prawniczych. Ciekawi mnie jeszcze jedno - dlaczego tworzy się prawo, w którym jest tyle furtek, obejść i możliwości ominięcia przepisów?

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli lekarze i prawnicy to czemu nie księża? Też prowadzą działalność gospodarczą i to za "co łaska, ale nie mniej niż". Może tak by to opodatkować?

 • janek344

  Oceniono 4 razy 2

  Przelewem bankowym lub kartą ? Jak sprawdzić czy rzeczywiście wszystkie ? A wiadomo, że lekarzom i prawnikom dajw się często bardzo wysokie łapówki. Tego nie zlikwiduje się nawet jeżeli będą kasy fiskalne ale one jednak bardzo ograniczą możliiwość stosowania tej praktyki, bo pacjent (interesant) będzie miał możność udowodnienia faktu dania łapówki i będą procesy.Olbrzymia większość Polaków opowie się pozytywniw gdyby rząd chciał te kasy fiskalne wprowadzić. Stan obecny denerwuje ludzi i nastawia antyrządowo.

 • skrzydla

  Oceniono 4 razy 2

  Lekarze zatrudnieni na etacie nie powinni miec prawa prowadzenia prywatnych praktyk ,tak jak to jest wśród radców prawnych i adwokatów. Albo działalność na własny rachunek albo etat/ Jeśli dokumentuje się sprzedaż usług fakturami, to kasa fiskalna nie jest potrzebna, tak uważam.

 • arvelli_net

  Oceniono 2 razy 2

  ... a wystarczyłoby jedynie wprowadzić coroczne spisy majątku, ruchomego i nieruchomego oraz rejestr kont bankowych :)

 • radek1967m

  Oceniono 3 razy 1

  Jeśli dokumentuje się sprzedaż usług fakturami, to kasa fiskalna nie jest potrzebna, tak uważam.
  1 pytanie do tego zdania czy lekarz uczciwie diokumentuje kazdego pacjenta !!!!?????
  2 pytanie jesli zazwyczaj wizyta wynosila 100zł to dlaczego po wypowiedzeniu zdania wizyta juz kosztuje 122zł!!!???
  3 pytanie czy naprawde tak trudno rzadowi wprowadzic zdrowa regulacje prawna w tym zakresie ????

 • skues

  0

  Jeżeli politycy mają problem z jakąś grupą zawodową, to zawsze szczują opinię publiczną przeciwko nim, przy pomocy zaprzyjaźnionych dziennikarzy. Mnie jest wszystko jedno, czy lekarz odprowadzi podatek od swojego honorarium, czy nie. To jego sprawa. Mnie od tego nie przybędzie. Jako przedsiębiorca też płacę tyle ile muszę, na złodziejską biurokrację. Mnie interesuje, żeby lekarz mnie dobrze leczył. Większość tu piszących, aż dyszy nienawiścią do tych, którym się lepiej powodzi. Poczekajcie aż zachorujecie. Takie typowe polskie piekiełko. Pomyślcie jak sami możecie więcej zarobić, a nie życzcie nieszczęścia, tym którym się lepiej powodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX