TokFm >  Biznes

Lewandowski: Budżet dobry dla Polski, dla UE - niekoniecznie

mm, PAP
08.02.2013 , aktualizacja: 08.02.2013 19:25
A A A
Janusz Lewandowski

Janusz Lewandowski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

- Uzgodniony w Brukseli nowy unijny budżet nie jest zadowalający z punktu widzenia całej Unii, ale dla samej Polski jest korzystny - ocenił komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.
- To nie jest zadowalający budżet dla Europy na siedem lat, bo mamy nowy kraj członkowski, Chorwację, oraz nowe kompetencje dla UE. Tymczasem nowy budżet jest o prawie 40 mld mniejszy niż ten obecny (na lata 2007-2013) - powiedział Lewandowski po zakończeniu szczytu UE.

"Budżet, niestety, okrojony"

Dodał, że z punktu widzenia całej Unii propozycja budżetowa, którą przedstawiła Komisja Europejska, "była dużo lepsza". Uzgodniony na szczycie kompromis, który zakłada wydatki siedmioletniego budżetu na poziomie 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w tzw. płatnościach, został znacznie okrojony w stosunku do opiewającej na ponad 1 bilion euro propozycji KE.

Tylko Polska i Słowacja mają rosnące budżety

- Nie można jednak zapominać o interesach krajów, które są na dorobku, takich jak Polska. Tutaj ocena (porozumienia) jest skrajnie inna, bo przy malejącym o prawie 40 mld budżecie tylko Polska i Słowacja mają rosnące środki - ocenił komisarz.

- Rosną wydatki na politykę spójności dla Polski ponad obiecywane (przez PO) w czasie kampanii wyborczej (w 2011 r.) 300 mld złotych. Rosną też środki na rolnictwo, z możliwością przesuwania pieniędzy z rozwoju obszarów wiejskich na dopłaty bezpośrednie - jeżeli sojusznik (Platformy) w koalicji rządowej (PSL) uznałby, że perspektywa ruchu w górę dopłat bezpośrednich jest zbyt skromna - dodał.

Z Brukseli Anna WidzykZobacz także

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (10)
Zaloguj się
 • avatar

  soldadura104

  Oceniono 2 razy 2

  Spokojnie. Niemcy swoje z tego wyciągną. Polscy urzędnicy nie znają Europejskich norm kolejowych więc jak przyjdzie robić kolej za europejskie pieniądze to tylko niemieckie firmy będą mogły być generalnymi wykonawcami.
  Jak Urząd Dozoru Komunikacyjnego wg uznania dla kolegów wydaje certyfikaty na 15 lat a w normie jest napisane że wydaje się na 5 lat to każdy taki certyfikat ze względów formalnych może w sądzie podważyć.

 • avatar

  milorex10

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedyś Polska zdawała się być dumna i waleczna, ale to już gdzieś odleciało. Obecnie Polska stała się chciwa na cudze pieniądze. Bez wstydu wyciąga rękę po sute datki i jeszcze mówi że mało. Czy Polak z wyciągniętą ręką po cudze pieniądze, to jeszcze dumny Polak, czy już nie. Jak myślicie?.

 • avatar

  niewypadek

  Oceniono 2 razy 0

  Eeeee tam co tak malo? Kavzynski by wiecej wytargowal. Cos mowil o 450 mld. Co za beznadziejny idiota.

 • avatar

  25000zl

  Oceniono 6 razy 0

  W którym miejscu rosną środki na rolnictwo?

  W ostatnim roku rolnictwo dostało 5 mld euro czyli na 7 lat powinno być co najmniej 35 mld euro.
  Jest 28 mld.

  Gdzie ten wzrost? Przecież to spadek.

 • avatar

  takitamsobie

  Oceniono 3 razy -1

  Janusz wracaj do Polski, trza się z Fiata rozliczyć

 • avatar

  milorex10

  Oceniono 3 razy -3

  PO w rządzeniu jest denna, na dobra sprawę nic nie potrafi zreformować, poprawić, by było lepiej. Sprawdza się tylko w wyciąganiu ręki po cudze, czyli zachodnie pieniądze. Ma mentalność żebraczą, dobrą na warunki średniowiecza, a nie cywilizacji XXI wieku. .

 • avatar
 • avatar

  7o

  Oceniono 12 razy -8

  Miało być 3x więcej... :(
  Oj... smutne to, smutne, jak nas dymają :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane