Odpowiedzialność zbiorowa ws. VAT? "Absurd!", "Od czego są służby?!"

"Ministerstwo Finansów w ekspresowym tempie chce zmienić ustawę, która ma ograniczyć wyłudzenie VAT. Odpowiedzialność ma grozić uczciwym podatnikom, którzy np. handlowali z oszustami" - pisze Wyborcza.biz. - "Od czego w takim razie są opłacane przez podatników służby?". Odpowiedzialność zbiorowa to absurd"! - komentowali eksperci w Magazynie EKG.
Na czym polegać mają zmiany? "W określonych przypadkach nabywca odpowiadałby całym swoim majątkiem za niezapłacony przez dostawcę podatek VAT. Dotyczyłoby to wybranych towarów, takich, których nadużycia dotykają najczęściej. Problem w tym, że odpowiedzialność nabywcy ma powstawać nawet wtedy, gdy nabywca "(...) miał uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że podatek nie zostanie wpłacony". Projekt przewiduje również domniemanie działania w złej wierze nabywcy, jeżeli cena odbiega od ceny rynkowej". Przedsiębiorcy protestują.

"Mamy w tym kraju dziewięć służb..."

Projekt zmian komentowali goście Tadeusza Mosza. Wyłudzanie - przynajmniej w branży paliwowej - to rzeczywiście jest duży problem - przyznał Michał Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

- Problem polega na tym, że między sprzedawcą a odbiorcą jest cały szereg słupów. I cały potężny aparat ministra finansów nie może sobie z nim dać rady? W tym kraju działa dziewięć służb. Niech zabiorą się za tego rodzaju praktyki - postulował natomiast dr Hubert Janiszewski, członek Polskiej Rady Biznesu. - Natomiast absurdem jest karać odbiorców za to, że kupili tanio. To nie jest rozwiązanie, tylko typowo urzędnicze podejście: zrobimy przepis i sprawa się załatwi. Otóż nie załatwi się - dodał

- Dokładnie. Od tego są opłacane przez podatników służby, do diaska, by się tego rodzaju sprawami zajmowały. A nie wszyscy mamy odpowiadać zbiorowo. Wszystkich obywateli traktuje się jak potencjalnych złodziei. A przecież nie każdy odbiorca jest dobrze zorientowany w mechanizmach rynkowych i cenach rynkowych. Nie można zwalać odpowiedzialności na uczciwych ludzi - podkreślał prowadzący EKG Tadeusz Mosz.

- I czy przedsiębiorcy z tych najbardziej narażających budżet na straty przemysłów nie mogą usiąść do stołu i wypracować wspólnego rozwiązania? - pytał Sebastian Buczek, prof. w SGH.

Kto tworzy nasze prawo?

Eksperci wspomnieli też o tekście "Dziennika Gazety Prawnej", który napisał, że w myśl planowanej nowelizacji przepisów, fiskus będzie miał większy dostęp do tajemnicy bankowej i pozna dane nadawców przelewów. Urzędnicy mieliby dostęp do danych nadawców, tytułów przelewów etc.

- Zastanówmy się, kto tworzy prawo w Polsce. To urzędnicy i politycy, którzy kierują się obawą i wiarą, że każdy jest przestępcą - dodał Andrzej Szumowski, wiceprezes Wyborowa SA, prezes stowarzyszenia Polska Wódka.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (76)
Odpowiedzialność zbiorowa ws. VAT? "Absurd!", "Od czego są służby?!"
Zaloguj się
 • rekontra333

  Oceniono 108 razy 106

  Vincent zaskoczony planowanym spozyciem darmowego szczawiu z nasypow juz wydal rozporzadzenie do USow by sciagali od pasacych sie na nasypach podatek od uzyskania przychodu. Co piata zjedzona mirabelka tez bedzie musiala zostac oplacona w US.

 • folwark_polski

  Oceniono 99 razy 91

  stalinowski reżim wkracza, niepokorni będą wysyłani do łagrów na wschodzie polski

 • bardzozimnylk

  Oceniono 89 razy 89

  Niestety liberalne PO gra sobie z ludźmi w chooya wprowadzając metody rodem z socjalizmu

 • amra0

  Oceniono 54 razy 48

  Podatek VAT - zwany podatkiem od wartości dodanej, jest specyficznym typem pośredniego, powszechnego podatku obrotowego, który obciąża ostatecznego nabywcę towaru i zawarty jest w jego cenie zakupu. VAT odróżnia od pozostałych podatków obrotowych to, że jest podatkiem wielofazowym, czyli obciąża przyrost wartości w każdej fazie obrotu gospodarczego. Podatek ten nakłada się na każdą transakcję sprzedaży w procesie produkcji i dystrybucji.
  Taka jest definicja. Koszty ściągania tego podatku wg różnych danych to od 60% aż do 90% wpływów z VAT-u.
  Potrzeba odważnej decyzji o likwidacji podatku VAT i zastąpieniu go dawnym podatkiem obrotowym. Wtedy państwo utraci możliwość terroryzowania przedsiębiorców poprzez dowolne, urzędnicze interpretacje ustawy o podatku VAT. Podatek obrotowy jest prościutki do wyliczenia i nie pozostawia pola do oszukiwania kombinatorom. Bez odważnych decyzji ciągle będzie kwitł bandytyzm fiskalny urawiany przez Ministerstwo Finansów.

 • borsuk07

  Oceniono 47 razy 45

  jest to PRZYZWOLENIE na bezkarność " wąskiej " czytaj swojej grupie ludzi ponieważ i tak Vat zostanie uregulowany tylko że przez UCZCIWYCH klientów / co prawda zapłacą tylko Ci którzy będą brać FAKTURY ! ! / i to samo dotyczy podniesienia do 1 tys. zł. wartości KRADZIEŻ jako wykroczenie przy NAJNIŻSZEJ w 2013 roku emerytury - 813 zł.

 • nini1985

  Oceniono 39 razy 39

  Może mi ktoś wytłumaczyć, bo nie za bardzo rozumiem. Nazywam się X. Kupiłem coś od firmy Y. Firma Y okazała się oszustem, nie odprowadziła podatku. W tym momencie ja, jako firma X mam zapłacić podatek za firmę Y? A dlaczego nie firma Y? Przecież, wszystkie dane firmy są na fakturze, chyba nie problem znaleźć 'firmę-oszusta' i dokonać egzekucji należności. Na tym to ma polegać?

 • aa1000

  Oceniono 41 razy 39

  Czy w naszym kraju minister finansów panuje nad paniami/panami dyrektorami departamentów? Ostanie rozporządzenia i pomysły wskazuję, że pan Vincent zajęty jest konserwowaniem konserwatyzmu w PO i bieganiem po mediach niż działaniem na rzecz społeczeństwa.

  To samo o służbach sanitarnych. PSL będzie kolejne lata reformował, żeby kolesiom nie zrobić krzywdy i nic się nie zmieniło.

  A pan premier zajął się pomiarami temperatury ciepłej wody [ogłosił był, że społeczeństwo nie oczekuje szybkich zmian], za kilka opowie to samo co Wałęsa wczoraj.

 • etyk3

  Oceniono 25 razy 25

  Ale to juz bylo -i co?i znow bedziemy wszyscy zlodziejami?(czy tylko grupa nieuchwytnych?)

 • glit64

  Oceniono 55 razy 23

  to jest tak zwany festiwal fałszu. Dam sobie fujarke w plasterki pociać, ze niejeden z tych Panów korzystał w przeszłosci, a byc może i korzysta teraz z korzystnych dla siebie rozporządzeń które "sobie załatwił". Bez stadnego aparatu uzrędniczego i zarzadznego bałaganu tego typu zachowania byłyby baaardzo utrudnione.. Ale teraz, okazuje się, ze hodowany i dojony mutant wpada na wlasne pomysły, kóre sprawią ze Szanownym Panom Neoliberalnym Biznesmenom woda w d... się gotuje. i dobrze im tak! zreszta, jak zwykle wynajma sobie papugi ktore ich wybronia, placic bedziemy my - normalni obywatele, ktorych przychod to m in. korzystanie z ubikacji w miejscu pracy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX