TokFm >  Biznes

Japończycy chcą sprzedawać Polsce technologie jądrowe

mm, PAP
16.06.2013 , aktualizacja: 16.06.2013 16:06
A A A
Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe

Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe (Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

Japończycy chcieliby dostarczać Polsce ich najnowsze technologie jądrowe. Przekonują, że wiele nauczyli się dzięki katastrofie w Fukushimie i teraz mają najbezpieczniejsze i najbardziej niezawodne rozwiązania.
W weekend w Warszawie gości oficjalna delegacja rządu Japonii z premierem Shinzo Abe na czele.

Premier Donald Tusk poinformował na spotkaniu, że ważnym tematem jego rozmów z Abe była współpraca w dziedzinie energetyki. - Oba nasze kraje muszą dużo płacić za importowaną energię, a to ma bezpośredni wpływ na konkurencyjność naszych gospodarek. Uzgodniliśmy w związku z tym kontynuowanie prac Grupy Wysokiego Szczebla do spraw energetyki, szczególnie w sektorze energii jądrowej i odnawialnej - oświadczył.

"Czas na energetykę"

Dyrektor generalny ds. prasy i dyplomacji publicznej w japońskim MSZ Yutaka Yokoi powiedział PAP, że większość dotychczasowych inwestycji z jego kraju w Polsce związanych było z przemysłem samochodowym i elektronicznym. Teraz Japonia chciałaby rozwijać nowe obszary współpracy, np. dotyczące energetyki jądrowej czy tej tradycyjnej opartej na węglu - dodał. - Energetyka może być nowym obszarem wspólnego działania dla Japończyków i Polaków - podkreślił.

Jak przekonywał, w wyniku awarii elektrowni atomowej po trzęsieniu ziemi w jego kraju rozwinięto nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo użycia atomu.

"Po Fukushimie wiele się nauczyliśmy"

Towarzyszące silnemu trzęsieniu ziemi tsunami, które uderzyło 11 marca 2011 roku w położoną na północ od Tokio siłownię Fukushima, spowodowało stopienie się prętów paliwowych w trzech reaktorach. Z powodu promieniotwórczego skażenia okolicznych terenów konieczna była ewakuacja 160 tys. ludzi.

- Nauczyliśmy się bardzo dużo dzięki temu wypadkowi. Myślę, że to nasz obowiązek, żeby się dzielić tymi doświadczeniami z innymi. Jesteśmy przekonani, że możemy robić najbezpieczniejsze i niezawodne elektrownie jądrowe. Jeśli bylibyście zainteresowani, moglibyśmy dostarczyć nasze najnowsze technologie - zadeklarował Yokoi.

Przypomniał, że japońskie firmy zajmujące się energetyką jądrową Toshiba i Hitachi mają kontakty z amerykańskimi przedsiębiorstwami. - Zainteresowaliśmy ich kupnem naszych najnowszych najbezpieczniejszych technologii - podkreślił.

Kształcenie kadr w Polsce?

Hitachi jest jedną z największych japońskich firm zatrudniających ponad 300 tys. osób na świecie. Firma wraz z General Electric jest operatorem dwóch elektrowni atomowych w Stanach Zjednoczonych. Największym rywalem na rynku japońskim dla Hitachi jest Toshiba.

Yokoi oświadczył, że Japonia chciałaby też rozwijać w Polsce kadry - kształcić ludzi, którzy w przyszłości mieliby pracować w elektrowniach jądrowych i firmach współpracującymi z nimi.

Technologia "czystego węgla"

Japończycy są zainteresowani również rozwijaniem w Polsce technologii "czystego węgla". - Węgiel jest odpowiedzialny za zanieczyszczenia powietrza i wody. Japonia posiada najnowsze technologie 'czystego węgla'. Jestem pewny, że możemy dokonać wkładu, by poprawić technologie stosowane w Polsce - oświadczył Yokoi.

Na technologie "czystego węgla" składa się m.in. usprawnienie bloków energetycznych poprzez zastosowanie spalania w czystym tlenie czy oddzielanie i składowanie dwutlenku węgla powstającego w wyniku spalania.

Na przełomie czerwca i lipca Ministerstwo Gospodarki ma przedstawić rządowi ostateczną wersję programu energetyki jądrowej, określającego działania w tej dziedzinie na kolejnych 10 lat. Dostarczaniem technologii jądrowej Polsce zainteresowana jest też m.in. Francja, światowy potentat w wytwarzaniu energii z atomu.

Zobacz także
 • 1
 • 1
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • avatar

  villk

  Oceniono 4 razy 2

  Hitachi --- to ta firma co wprowadza bankomaty biometryczne w Polsce?

  hm.....niech skojarze, Japonia i USA dwa filary wprowadzenia rozwiązań prawnych typu ACTA... , Hitachi technologia , baza danych bankowych ,.... biometrzyczny pomiar klienta,...internetowy przesył danych,.....i afera PRISM ......

  jakie tu moga występowąć powiązania ? jakie zagrożenia dla demokracji?

  Nie---- nic mi sie nie kojarzy.....a wam?

 • avatar

  ghirand

  Oceniono 2 razy 0

  Sprzedawać każdy by chciał, ważne, żeby znaleźć klienta.
  Z Polską latwo zawiera się specyficzne kontrakty. Najlepiej wychodzi to USA, ale bywają też i inne argumenty...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane