Petru o debacie sejmowej nt. OFE: Powrót do populizmu sprzed lat. Osiągamy dno, a chcemy eksportować demokrację na Ukrainę

Styl, w jakim posłowie zaczęli prace nad zmianami w OFE, rozczarował Ryszarda Petru. - Tak populistycznej debaty dawno nie widziałem. Niektórzy politycy uwierzyli, że "ciemny lud to kupi". Skala populizmu i nieprawdziwych argumentów mogą powodować, że ludzie mogą mieć mętlik w głowie - mówił w "EKG" szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
Posłowie mają cztery dni na prace nad projektem zmian w systemie emerytalnym. Na razie - jak oceniał w TOK FM Ryszard Petru - pokazali się ze złej strony. - Tak populistycznej debaty dawno nie widziałem. Przeraża mnie, że cofamy się pod względem poziomu intelektualnej dyskusji - oceniał w magazynie "EKG" szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Do takiej oceny przyczynił się lider SLD Leszek Miller: - Przeraziło mnie, że ten człowiek, który, jak mi się wydawało, stał się bardziej odpowiedzialnym politykiem, wrócił do populizmu znanego sprzed lat. Wczoraj pytał z trybuny sejmowej, "gdzie są bankomaty z napisem OFE". To może sugerować Polakom, że takie bankomaty faktycznie istnieją. Skala populizmu i nieprawdziwych argumentów mogą powodować, że ludzie mogą mieć mętlik w głowie. Parafrazując słynną wypowiedź pewnego polityka: niektórzy uwierzyli, że ciemny lud to kupi.Według Ryszarda Petru lista wpadek szefa Sojuszu Lewicy Demokratycznej była dłuższa: - Leszek Miller mówił, że ci, którzy zostaną w OFE, będą na starość jeść w barach mlecznych. Wracamy do poziomu dyskusji z lat 2000-2001, kiedy mówił, że Polacy na śmietnikach szukają jedzenia. Znowu osiągamy dno. A chcemy eksportować demokrację i wyższe standardy na Ukrainę!

Ekspert jest przekonany, że przeprowadzone w błyskawicznym tempie zmiany w systemie emerytalnym nie zakończą sprawy. - Ten bałagan będziemy musieli poprawiać. Bo system emerytalny po tych zmianach będzie w rozwałce - ocenił prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Prof. Balcerowicz porównuje zwolenników likwidacji OFE do prof. Rońdy. "Jest mi przykro", komentuje gospodarz "EKG" Maciej Głogowski>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (26)
Petru o debacie sejmowej nt. OFE: Powrót do populizmu sprzed lat. Osiągamy dno, a chcemy eksportować demokrację na Ukrainę
Zaloguj się
 • chri-s48

  Oceniono 49 razy 35

  Jeżeli w OFE tak wygląda oszczędzanie na emerytury jak w III filarze to ja dziękuję. Założyłem dodatkowy fundusz emerytalny i zbierałem pieniądze przez 7 lat, co uczyniło dla mnie po 7 latach 51 % włożonych pieniędzy bo resztę pochłonęła obsługa funduszu. Po prostu niezłe zyski dla prezesów i biurokracji obsługującej te fundusze.
  Jeżeli ktoś składałby te składki w banku to niech sobie policzy jakie miałby pieniądze przy stopie procentowej
  3% po siedmiu latach. Zwykłe złodziejstwo pod przykrywką państwa - na pewno na wojaże pod palmy nie starczy. Broni się tego OFE,bo broni się zarobków kilkudziesięciu prezesów i wielu urzędasów pracujących przy obsłudze OFE. Pytanie ,dlaczego emeryt musi opłacać jeszcze obsługę funduszy, w tym momencie wydaje się pytaniem tendencyjnym.

 • 39marpik

  Oceniono 18 razy 12

  Panie Petru, populizm to wy wszyscy wciskający ludziom OFE. Ciemny lud wie że na pieniądze w OFE już czeka wielu Madoffów i jak przyjdzie czas wypłaty to już tych pieniędzy nie będzie a mimo to rząd obojętnie jaki będzie emerytów musi zabezpieczyć przed głodem. Przed wojną mój ojciec żeby się zabezpieczyć na starość (krusu nie było) oszczędzał w PKO i Kasie Stefczyka.Powojnie oszczędności przepadły . Mój sąsiad przed wojną otrzymywał rentę inwalidzką z powodu wypadku w wojsku, po wojnie rentę otrzymywał.

 • pannamarianna777

  Oceniono 28 razy 12

  Panie Petru....panie Petru....szkoda gadać...z panem...

 • mackowaci2010

  Oceniono 28 razy 12

  To nie OFE czy ich brak jest problemem!
  Ale wszystkie te przywileje emerytalne różnych grup społecznych!
  Te przywileje nigdy nie będą w stanie być sfinansowane czy to ze składek ZUS czy OFE.
  To one są czarną dziurą systemu emerytalnego i doprowadza go niedługo do bankructwa!

 • przyganiacz

  Oceniono 16 razy 10

  ''Wróciliśmy do populizmu sprzed lat. Osiągamy dno, a chcemy eksportować demokrację na Ukrainę''

  Aby coś eksportować, to trzeba mieć porządny produkt a NIE POLSKIE G...O

 • ot48

  Oceniono 13 razy 7

  Petru miał swój udział w reformie systemu emerytalnego dlatego go tak broni.

 • strangeday

  Oceniono 8 razy 6

  Jestem przerażony skalą niewiedzy albo też dezinformacji w komentarzach.

  Można uznać za co najmniej wątpliwy i podejrzany dopuszczalny poziom prowizji dla OFE - ale nie można poddać w wątpliwość podstawowej kwestii: ta reforma miała UNIEZALEŻNIĆ konkretną część składki od ZUS! Pieniądze miały nie trafiać do wspólnego wora na bieżące wypłaty, tylko pracować na przyszłych emerytów. Przecież I TAK większość składki szła do ZUS, to co szło na OFE to była tylko marna część!

  W tej chwili wycofując się z tego i de facto nacjonalizując te pieniądze rząd łamie umowę społeczną - tak jakby prawo zaczynało działać wstecz.

  Np. ja chciałem być i byłem w OFE - ale nagle 50% uzbieranej kasy zabiera ZUS - na zasadzie BO TAK. A zmiany są przeprowadzone i ukryte w taki sposób, że większość nawet nie zdaje sobie sprawy z tego co się dzieje.

  Przypomnijcie sobie ile było dyskusji jak były zmiany w emeryturach mundurowych - ciągnęło się to miesiącami, a zmiany i tak dotyczą tylko rozpoczynających służbę - bo "prawo nie może działać wstecz".

  Tymczasem tutaj okazuje się, że mimo że i tak większość składki i tak szła na ZUS, a tylko te 10%, a potem 2,5%na OFE - nagle złodzieje postanawiają nie tylko zmienić PRZYSZŁY system, ale najzwyczajniej ukraść to co zostało odłożone do tego pory!

  I jeszcze trochę matematyki:
  Przez 11 lat pobierano koło 10% składki na OFE. Od roku czy dwóch spadło to do 2,5%.

  Tak jak 10% = 4 x 2,5%, tak oznacza to że plus minus do teraz w OFE jest tyle pieniędzy, ile zgromadzi się przez następne 40 lat!!!

  Innymi słowy - uwaga wszystkich przesunięta na to czy "wybiorą" ZUS czy OFE, podczas gdy praktycznie nie ma to znaczenia (tak mały procent składki tam trafia). Tymczasem najzwyczajniej NACJONALIZUJĄ odłożoną część składki, która zgodnie z reformą miała być niezależna od ZUS i państwa. Z pełną świadomością można to nazwać KRADZIEŻĄ.

 • skynet1234

  Oceniono 18 razy 6

  Dajcie mi spokój z OFE! Mam możliwość przecież zadecydować - OFE czy ZUS więc na jaką cholerę robicie zamieszanie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX