87 proc. polskich biznesmenów to osoby wierzące. "A ilu wierzących jest wśród więźniów skazanych za przekręty?"

"Rz" publikuje badania, z których wynika, że 87 proc. polskich biznesmenów deklaruje się jako osoby wierzące. Wg gazety, religijność ma duży wpływ na uczciwość naszych przedsiębiorców. - Gdyby teza stawiana w badaniu i komentarzu była prawdziwa, to nie trzeba byłoby rozbudowywać policji fiskalnej. A zostanie rozbudowana - komentował w TOK FM publicysta prawny Krzysztof Sobczak.
"To nieprawda, że pierwszy milion trzeba ukraść. Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców uważa, że można prowadzić konkurencyjny biznes w sposób etyczny, przestrzegając nakazów religii" - informuje "Rzeczpospolita", publikując badania, z których wynika, że 87 proc. polskich biznesmenów to osoby religijne.

Zdaniem dziennikarza i publicysty prawnego z portalu lex.pl Krzysztofa Sobczaka, znacznie ciekawsze od badań są tezy stawiane w "Rz". - Sugeruje się, że przedsiębiorcy wierzący są uczciwsi, bardziej przestrzegają reguł obowiązujących w biznesie od tych niewierzących. A w tej samej gazecie czytamy, że średnio 18 proc. należnego podatku VAT nie jest płacone. Liczby więc się nie zgadzają, bo gdyby tylko niewierzący nie płacili, to zaległości powinno być mniej.

A w więzieniach tylko niewierzący?

Jak zauważył Sobczak, "badania byłyby ciekawsze, gdyby były uzupełnione o informację, ilu wierzących i niewierzących jest wśród biznesmenów siedzących w więzieniach np. za przekręty finansowe". - Gdyby teza stawiana w badaniu i komentarzach, że wiara i przynależność do Kościoła skutkuje dbałością o pracowników, przestrzeganiem prawa, to nie trzeba byłoby rozbudowywać policji fiskalnej. A policja będzie rozbudowana - podsumował gość magazynu "EKG".

Zachwycona badaniami religijności biznesmenów nie jest też Anna Mackiewicz, dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej i "Tygodnika Powszechnego". - Nie należy mieszać porządków. Są przecież na świecie banki katolickie, oparte na prawach szariatu, i wiele innych, ale najważniejsze powinno być, żeby działały według jawnych i uczciwych zasad.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (64)
87 proc. polskich biznesmenów to osoby wierzące. "A ilu wierzących jest wśród więźniów skazanych za przekręty?"
Zaloguj się
 • villk

  Oceniono 80 razy 74

  Ludzie opoanujcie sie....

  Biznes ma działąć zgodnei z przepisami PRAWA

  Mieszanie biznesu i religi bedzie skutowac jedynie tym ze VAT bedzie sie płacic na Plebani.

 • mila2712

  Oceniono 58 razy 56

  "Rz" publikuje badania, z których wynika, że 87 proc. polskich biznesmenów deklaruje się jako osoby wierzące. Wg gazety, religijność ma duży wpływ na uczciwość naszych przedsiębiorców"

  Ciekawe czy względem pracowników także....

 • urwane.ucho.u.misia

  Oceniono 54 razy 54

  " 87 proc. polskich biznesmenów to osoby wierzące. "

  Czy badanie dotyczy rowniez biznesmenow watykanskich ?

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 50 razy 48

  Im dłuższy wyrok, tym żarliwiej się modli.
  Więzienia są pełne rękodzieł z zakresu ikonografii, na płótnie lub nawet częściej na ciele.
  Ach te prawicowe umysły.
  99% biznesmenów ma obie nogi, stąd prosty wniosek, że osoby obunożne bardziej nadają się na biznesmenów.

 • oby.watel

  Oceniono 50 razy 48

  To przecież oczywiste, że katolik jest uczciwy. A ksiądz, biskup, to już kryształ i wzorzec.

  www.tokfm.pl/Tokfm/1,103086,16005884,Blichtr__proznosc__czerwone_Ferrari_i_400_metrowy.html

 • leszek_orzeszek

  Oceniono 49 razy 47

  A tam 87%. Jeśli chodzi o przedstawicieli kleru to 100% załogi deklaruje się jako wierzący, a mimo to znajdują się tam złodzieje, malwersanci, pedofile i inne kanalie.

 • maura4

  Oceniono 40 razy 36

  Teraz trzeba zbadać pracowników. Ilu jest zadowolonych z traktowania przez przedsiębiorcę ? Ilu nigdy nie zostało oszukanych ? Ilu padło ofiarą mobbingu ? Ilu było poniżanych ? Ilu przedsiębiorca nigdy nie zapłacił za wykonaną pracę ?
  W zależności od tego, czy liczby będą się pokrywać z wiarą przedsiębiorców, można będzie ocenić, czy fakt, że szef deklaruje wiarę to dobry sygnał dla chcącego się zatrudnić czy bez znaczenia. Czy u wierzącego przedsiębiorcy należy spodziewać się dobrego traktowania i uczciwej zapłaty za pracę ? Czy niekoniecznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX