JSW w tarapatach. "Strajk w obronie związkowców i przywilejów - trzymajmy kciuki za prezesa"

- W JSW nie mówi się o zamykaniu kopalń, tylko o ograniczaniu przywilejów. Spółka ma kłopoty. Bardzo mocno trzymam kciuki za prezesa Zagórskiego, który chce zreformować firmę - deklaruje b. szefowa PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. Związkowcy, którzy rozpoczęli strajk, czekają na spotkanie z premier i min. gospodarki. - Chcielibyśmy ich widzieć tutaj jak najszybciej - mówią.
Kolejne poważne kłopoty jednej ze spółek węglowych. Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosili dziś strajk. Domagają się m.in. odwołania władz firmy i pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej, za złą sytuację spółki; rezygnacji z wypowiedzenia porozumienia z maja 2011 r., które dotyczyło przywilejów dla górników. Protestujący chcą też, by zrezygnowano z planów zwolnienia związkowych liderów.

Władze JSW chcą zwolnić związkowców za prowadzenie w styczniu podziemnego strajku, bo był to protest nielegalny. Bo akcji nie poprzedziły ani negocjacje, ani mediacje, ani referendum strajkowe.

Strajk w obronie przywilejów

Grażyna Piotrowska-Oliwa - w sporze w JSW - stoi po stronie władz spółki. - Bardzo mocno trzymam kciuki za prezesa Jarosława Zagórskiego. W przypadku tej spółki nikt nie mówi o zwolnieniach górników czy zamykaniu kopalń. Mowa jest przede wszystkim o ograniczeniu przywilejów: trzynastek, czternastek, deputatów. Prezes walczy o przetrwanie firmy - mówiła w TOK FM była szefowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Główną przyczyną problemów Jastrzębskiej Spółki Węglowej są ogromne spadki cen węgla.

Piotrowska-Oliwa liczy, że rząd twardo stanie po stronie władz firmy. - Najłatwiej jest odwołać prezesa, ale to nie rozwiąże problemów JSW. Mam nadzieję, że prezesowi Zagórskiemu uda się dokończyć reformy. Trzymajmy kciuki - apelowała w "EKG".

Związkowcy z JSW oczekują, że przyjadą do nich premier Ewa Kopacz i minister gospodarki Janusz Piechociński. - Chcielibyśmy ich widzieć tutaj jak najszybciej, żeby akcja strajkowa mogła się zakończyć jak najszybciej z korzyścią dla pracowników i akcjonariuszy - stwierdzili dziś związkowi liderzy.

W geście solidarności ze związkowcami JSW pogotowie strajkowe ogłosił Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompanii Węglowej. Działacze z KW sprzeciwiają się dyscyplinarnym zwolnieniom związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

"Król węgiel odchodzi w przeszłość, jak to się stało z parowozem" - Jan Rulewski apeluje o rozmowy nt. sytuacji sektora górniczego>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (28)
JSW w tarapatach. "Strajk w obronie związkowców i przywilejów - trzymajmy kciuki za prezesa"
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 70 razy 50

  Nie ma takich zwiazkowcow, ktorzy nie wykonczyli by wlasnej FIRMY....Naweet PROSPERUJACEJ... To nawt nie jest AIDS...To jest...E B O L A... Smierc bardzo szybka. VIDE STOCZNIE...

 • aa0010

  Oceniono 38 razy 30

  Trzymajmy się za kieszenie. Kolejni chętni na nasze podatki.

 • anna451

  Oceniono 37 razy 29

  zlikwidować czapę administracyjną z posiłkami regeneracyjnymi razem związkowcom zapłacić odprawy i podziękować za doprowadzenie do upadłośći kopalni niech spadają
  A solidarność to tylko nazwa a nie związek.

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 38 razy 28

  To nie sprawa trzymanych kciuków, to sprawa wprowadzenia właściwych regulacji prawnych i ekonomicznych. A jeśli prawo jest, to odpowiednie jego stosowanie.
  Może na najbliższym posiedzeniu Sejmu wprowadzić obowiązek wynagradzania związkowców do najniższej krajowej?
  To TYLKO POPRAWKA.
  Czy będzie jeden....jeden poseł odważny i rozumiejący swoją rolę?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 35 razy 27

  Najłatwiej jest odwołać prezesa, ale to nie rozwiąże problemów JSW...
  ------
  taak? a ja myslalem że najlepiej leczyć raka przez odstrzelenie onkologa i zamianie chemioterapii na dietę wysoko-tłuszczową - bo tak mniej więcej wygląda sanacja naszych kopalń - wynik terapii będzie podobny

 • jan.ostrzyca

  Oceniono 49 razy 13

  Pani Oliwa za wymuszone odejście z państwowego PGNiG otrzymała 1.5 mln złotych (biztok.pl) To się nazywa PRZYWILEJ przez duże P.
  Jeśli tacy ludzie namawiają górników do rezygnacji z przywilejów, to raczej nie namówią i dojdzie do mordobicia.

 • jefflebovsky

  Oceniono 34 razy 12

  Czy zarząd JSW zrezygnował z części swoich zarobków dla ratowania firmy? Czy powiedzieli: " No dobra chłopaki jest ch...nia. WSZYSCY rezygnujemy z części zarobków. Prezes, zarząd, rada nadzorcza, akcjonariusze (spółka jest częściowo prywatna), budżet państwa (w pobieranych podatkach) i jaśnie panowie górnicy też będą mniej zarabiać" To byłoby uczciwe, ale domyślam się, że nikt takiej propozycji nie złożył.

 • raab2

  Oceniono 32 razy 6

  Wysłać na negocjacje p.Kopacz. Pojedzie z buńczuczną miną i twardą postawą negocjacyjną, da górnikom więcej niż chcieli, wróci i odtrąbi sukces..skąd my to znamy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX