Podlasie szczególne zagrożone neonazizmem - ekspert o incydencie w Jedwabnem

Poziom uprzedzeń na Podlasiu narasta od dłuższego czasu. Dewastacja pomnika w Jedwabnem to kolejny akt nienawiści - mówił w Komentarzach Radia TOK FM Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Jak podkreślił, coraz częściej dochodzi tam do neonazistowskich incydentów.
Wymalowane zieloną farbą swastyki i hasła "Nie przepraszam za Jedwabne!", "Byli łatwopalni"odkryto przedwczoraj na pomniku ku czci zamordowanych Żydów. Monument upamiętnia wydarzenia z 10 lipca 1941 r.: Żydom z Jedwabnego, miasteczka niedaleko Łomży, nakazano zebrać się na rynku, znęcano się nad nimi, zgromadzono ich w stodole i żywcem spalono. Według ustaleń IPN to polscy mieszkańcy z inspiracji Niemców zamordowali ponad 300 Żydów.

Ataki na mniejszości narodowe

Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami był dziś gościem Radia TOK FM. Jego zdaniem podobnych zdarzeń na Podlasiu może być coraz więcej.

Według Bilewicza, tych przestępstw nie dokonują mieszkańcy Jedwabnego czy innych małych podlaskich miejscowości. - Widzimy, że to jest cała seria wydarzeń, które dzieją się w miejscach, które mają wielkie znaczenie dla historii Żydów w Polsce, np. Orla czy Jedwabnego - podkreśla Bilewcz.

- W obu przypadkach jest bardzo podobna symbolika neonazistowska. Do tego dochodzą ataki związane z mniejszością litewską. Też na Podlasiu. Mogę się domyślać, że mieszkańcy czują się napiętnowani, iż do takich rzeczy dochodzi właśnie w ich miejscowościach, ale z drugie strony, najprawdopodobniej te czyny są dokonywane przez jakichś mieszkańców Podlasia - tłumaczy Bilewicz.

Uwaga na młodzież

Dr Bilewicz podkreśla, że w Białymstoku, gdzie coraz częściej dochodzi do aktów nienawiści czy też napaści na cudzoziemców, świadomość problemu jest coraz większa. Zwłaszcza, że w tych rejonach przed wojną mieszkała duża społeczność żydowska. Jak sobie radzić z neonazizmem na Podlasiu?

- Państwo powinno zwracać uwagę na wyniki badań i powinno dofinansowywać organizacje pozarządowe, które prowadzą tam swoje działania - mówi Bilewicz.

Centrum Badań nad Uprzedzeniami prowadziło niedawno badania postaw młodzieży we współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce w miejscowościach Podlasia i Lubelszczyzny, w których są zabytki żydowskie, takich jak np. Orla.

Według Bilewicza w miejscowościach, w których pojawiają się antysemickie napisy, jest znacznie wyższy poziom antysemityzmu wśród młodzieży. Takie miejsca są znacznie większym wyzwaniem edukacyjnym. - Takie obraźliwe napisy na zabytkach dają młodym ludziom komunikat, że te zabytki są czymś gorszym i można je spokojnie zdewastować - tłumaczy Bilewicz.

- Wtedy trzeba się zastanowić, jak będzie reagować społeczność lokalna. Czy mieszkańcy zaczną sami usuwać takie napisy? Czy to władze miasta je usuną? Tu jest miejsce na edukację. Charakterystyczne jest, że na Podlasiu takie akcje edukacyjne podejmowali jednostkowo lokalni nauczyciele - mówi.

Zdaniem Bilewicza państwo powinno wspierać nie tylko inicjatywy prowadzone przez organizacje pozarządowe, ale też spontaniczne akcje miejscowej ludności.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (53)
Podlasie szczególne zagrożone neonazizmem - ekspert o incydencie w Jedwabnem
Zaloguj się
 • eszp

  Oceniono 6 razy 6

  Niestety, to PiS ponosi za to odpowiedzialność. Obudził demony, które drzemały w tych ludziach od przedwojnia i zostały przekazane następnym pokoleniom. To wina również kościoła katolickiego, który - wbrew sloganom, że idzie drogą Błogosławionego Jana Pawła Drugiego, który antysemityzm i ksenofobię traktował jak grzech - NIC NIE ROBI oprócz namawiania do grzechu. Choćby za pomoca skrajnie antysemickiego Rydzyka i jego imperium medialnego. To nie kto inny, tylko poseł PiS żądał likwidacji ośrodka dla uchodźców czeczeńskich w Łomży, to nie kto inny, jak Girzyński (poseł PiS)-wbrew niepodważalnym dowodom historycznym nazwał Grossa antypolskim kłamcą.
  Kto jest bardziej antypolski? Gross, który mówi bolesną ale prawdę, czy Girzyński, który wbrew dowodom - kłamie? I sieje swoją nienawiść, na spółkę z całym PiSem...Więc oni sa winni tej hańbie i nigdy jej z siebie nie zmyją.

 • ateistkabezlistka

  Oceniono 8 razy 6

  To mi coraz bardziej wygląda na przedwyborczy obóz wędrowny ONR połączony z rozwijaniem głęboko uśpionych zdolności plastycznych...

 • seiendes

  Oceniono 8 razy 6

  Brunatny neodebilizm pseudonarodowy to pewnie nie specjalność podlaska. Jest jak gangrena - pojawia się wszędzie, rośnie w zastraszającym tempie i wszystko zatruwa, znajdując pożywkę we wszelakich kompleksach, głupocie, zawiści ludzi małych i zastraszonych nieczarnobiałą rzeczywistością, bynajmniej nie nieobecnych na tym forum.

 • hugu

  Oceniono 8 razy 6

  Przykre, co się porobiło z tym Podlasiem!
  Sama w połowie jestem z Podlasia, po tacie. Znam historię regionu. Bardzo zawsze lubiłam Podlasiaków, takich ciepłych, spokojnych, fajnych, z dystansem i.. właśnie tolerancyjnych! Co się zrobiło w ostatnich latach, że ci życzliwi ludzie tak schamieli?... (niektórzy z nich)
  Może to bezrobocie i zapóźnienie Polski B wydrenowało stamtąd najbardziej wartościowe jednostki? I zostało niewspółmiernie dużo głupkowatych, agresywnych frustratów?...
  Cóż tu powiedzieć?.. Podlasiacy, macie ciekawą historię, a w niej sto razy więcej dobrego niż złego! Trzymajcie poziom, wzorujcie się na swoich światłych przodkach, a nie na tych paru najgłupszych z Jedwabnego!

 • zwyczajnae

  Oceniono 5 razy 5

  Coz wies,wiesniactwo.....,

  daje sie manipulowac...,nie rozumiejac tematu,nie ten poziom,
  bo kazanie w wiejskim kosciele ma ten sam charakter nienawisci...,pozniej powiela sie wszedzie...,
  i dochodzi do takich czynow dewastacji...,

  i teoretycznie historia moze sie powtorzyc,tu nie ma zadnych watpliwosci.
  Dlatego kraje cywilizowane Europy robia wszystko duzymi nakladami by nie bylo Nigdy powtorki...,
  ale tam kosciol wspolgra we wspolnej sprawie,
  czego o Polsce powiedziec sie nie da.
  Przykre.

 • qazokm

  Oceniono 5 razy 5

  Ten ekspert od antysemityzmu troche dziwnie sie wypowiada.
  Z jednej strony mamy opinię, że "Poziom uprzedzeń na Podlasiu narasta od dłuższego czasu."

  A za chwilę:
  "Według Bilewicza, tych przestępstw nie dokonują mieszkańcy Jedwabnego czy innych małych podlaskich miejscowości."

  To w końcu poziom uprzedzeń na Podlasiu rośnie, czy też przyjeżdża komando nie wiadomo skąd i maluje swastyki?
  Chyba komus bardzo zależy na graniu polskim rzekomym antysemityzmem.
  Nie ma Żydów, a są antysemici.

 • eszp

  Oceniono 4 razy 4

  @knock.out.4
  Ustawy Norymberskie nie przewidywały represji z powodu wyznania. Więc katolicy mogli być spokojni. Polacy (genetyczni) też. Ale najbardziej zagorzały katolik POCHODZENIA ZYDOWSKIEGO juz był skazany na śmierć. Myli pan/pani pojęcia...I nie sądzę, zeby nieświadomie.

 • max_heiliger

  Oceniono 10 razy 4

  @bogpan - tak się sĸłada że możesz co najwyżej pocałować mnie w dupę, kmiotku, bo łapki masz za krótkie i mnie nie sięgniesz. Będe pisał sobie co chcę, bo podobno mamy "demokrację" i "wolność słowa". A nawet jak zamkniecie mi usta, to i tak mózgu mi nie wyłączycie - a okazji do walki o prawdziwą wolność i prawdziwy socjalizm będzie niedługo więcej. Poza tym ja z przyjemnością pójdę do więzienia za poglądy - naprawdę zrobisz mi tylko wielką przyjemność jeżeli zostanę więźniem sumienia w naszej "demokratycznej i okraszonej wolnością słowa" ojczyźnie.

 • zaczarowany-olowek-jest-moj

  Oceniono 10 razy 4

  To wszystko przez faszysto-komunistyczny PiS. To oni są temu winni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX