"Litwa miałaby zmienić ustawę o szkolnictwie? To propozycja zamykania się Polaków w getcie"

- Tusk był pierwszym polskim politykiem, który powiedział otwarcie: Polacy mieszkający na Litwie - musicie uczyć się języka litewskiego! Takich słów nikt dotąd nie wypowiadał - mówił w Radiu TOK FM o wizycie premiera Donalda Tuska na Litwie Eldoradas Butrimas, korespondent litewskiego dziennika "Lietuvos Rytas".
- Litwini szanują Polaków i zazdroszczą, że Polacy mają takich dobrych reżyserów, filmowców, aktorów. Litewska inteligencja uczyła się języka polskiego. I nie jest tak, że Litwini chcą się teraz za coś mścić - mówił w TOK FM Eldoradas Butrimas.

Butrimas odnosił się do zamieszania związanego ze zmianą litewskiej ustawy o oświacie. Zgodnie z jej założeniami od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Tymczasem program nauczania litewskiego w szkołach litewskich i nielitewskich różni się; w szkołach litewskich zakres literatury litewskiej jest szerszy.

Donald Tusk w niedzielę odbył wizytę na Litwie. Rozmawiał tam m.in. z szefem litewskiego rządu Andriusem Kubiliusem. Premier zapowiedział po spotkaniu powstanie zespołu ds. edukacji, do którego wejdą wiceministrowie oświaty z Polski i Litwy, a także członkowie mniejszości polskiej i litewskiej.

- Oczywiście Litwini wizytę Tuska przyjęli sceptycznie. I można ich zrozumieć, bo przecież ta ustawa była przyjęta w marcu, więc kroki, jakie podjął Tusk, można było wykonać wcześniej. Są podejrzenia, że to wszystko robi się przez zbliżające się w Polsce wybory - mówił Eldoradas Butrimas w TOK FM. - Źródło tego konfliktu tkwi w polskiej mentalności - Polacy tamte rejony określają mianem "kresów", czyli traktują te rejony, jakby ciągle należały do Polski. Część polityków, czerpiących z tradycji przedwojennych, są jednym ze źródeł tego konfliktu. Bo jak myśli się, że "kresy" to ciągle terytorium Polski, to można tam wysłać np. premiera i on wszystko tam załatwi - dodawał.

Zdaniem korespondenta "Lietuvos Rytas" zmiana ustawy o szkolnictwie, gwarantująca możliwość nauki tylko w języku polskim, spowoduje zamykanie się Polaków mieszkających na Litwie tylko we własnym gronie. - To propozycja zamykania się Polaków w getcie - komentuje Eldoradas Butrimas. I dodaje: - Polacy mają problemy z językiem litewskim. Mówienie, że studenci dobrze znają litewski to też nie do końca prawda, bo do tej pory Polacy zdawali łatwiejsze egzaminy.

Według gościa TOK FM obecna ustawa pomoże Polakom nauczyć się języka litewskiego. - Polaków-lekarzy, Polaków-prawników na Litwie jest niewielu, ale za to jest dużo kasjerek, sprzedawców - mówi. Powodem tej dysproporcji zdaniem dziennikarza jest właśnie słaba znajomość języka.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
"Litwa miałaby zmienić ustawę o szkolnictwie? To propozycja zamykania się Polaków w getcie"
Zaloguj się
 • mariuszj1939

  Oceniono 3 razy 3

  O czym on mówi - jakie getto ? Chodzi wyraźnie o celowe i systematyczne wynarodowienie ! Nie umieją litewskiego - kłamiesz Pan korespondent ! Ciekawe jak to możliwe jęz. litewski jest już od pierwszej klasy szkoły a nawet przedszkola! Nie ma ciekawej pracy ? to prawda bo na Litwie nadal z krótkimi przerwami jest kryzys i dobrze płatnej pracy nie ma no chyba za PLN 1200 w supermarkecie Maxima ! Nie mydl Pan oczu że jak Polak pozbędzie się jęz. polskiego to dostanie pracę lekarza. Zobaczcie jaka była nagonka na Ewelinę Saszenko ! Śpiewała jako reprezentantka Litwy na Eurowizji ale jako że była Polką to odmówiono jej jakiejkolwiek pomocy - dodam więcej opluwano w mediach i pytam dlaczego przecież jej język litewski jest lepszy niż polski ???

 • passtorian

  Oceniono 5 razy 3

  Wypowiedz Tuska jest rzeczywiscie wypowiedzia madra - w przeciwienstwie do wypowiedzi Polskiego Taliba, Sikorskiego. Pytanie, kiedy ten wyglup z MSZ w koncu odejdzie?

 • mariuszj1939

  Oceniono 2 razy 2

  Bardzo ciekawe "przekręcenie" bo Premier wyraźnie powiedział "równie ważny jest język litewski jak i jęz. polski" ???
  "Źródło tego konfliktu tkwi w polskiej mentalności" - Panie szowinisto mógłbym dokładnie to powiedzieć o litewskiej mentalności

 • nahtahni

  Oceniono 2 razy 2

  @trimeresurus
  masz słuszność!

 • kichchi

  Oceniono 1 raz 1

  jezyk lietuviski nie jest tamtejszym polakom do niczego potrzebny. posługuje sie nim tylko ciasna umysłowo i wymierajaca grupka zmudzinów.

 • dumpty

  Oceniono 1 raz 1

  Jak nie patrzeć nasi litewscy bracia chcą wynarodowić ludzi przyznających się do polskości. Ta fałszywa, zasmucona troska - oni chcą jak najlepiej dla polskiej mniejszości, podciągnąć wyżej w społecznej hierarchii (ze sklepowej - lekarka!), rozmów o pisowni nazwisk, czy dwujęzycznych nazwach miejscowości i ulic nie podejmują.
  Bo jest akurat rozmowa o oświacie! Wygodnie - co?
  Nie ma się co certować ma być coś za coś! Albo będą rozmowy i rozsądny kompromis, albo nie będziemy tak mili jak do tej pory! I warto przypomnieć zakłamywanie historii - od Jagiellonów do szaulisów! Po której stronie walczyli nasi litewscy bracia w ostatniej wojnie? Dali się poznać okupowanej Polsce i Warszawie? Kto rozstrzelał 20 tysięcy wileńskich żydów na Ponarach pod Wilnem?
  Potrzebni są nam jak pryszcz na siedzeniu, jedno czego MUSIMY od nich chcieć - WARA OD OSÓB POLSKIEGO POCHODZENIA KTÓRE NIE CHCĄ SIĘ UCZYĆ LITEWSKIEGO NARZECZA - ICH SPRAWA! I nie porównywać mi polskiej emigtracji zarobkowej w Niemczech czy USA z ludźmi żyjącymi na wileńszczyźnie od stuleci!

 • nahtahni

  Oceniono 1 raz 1

  @birdy22
  Jak cie czytam to jakoś dziwnie , przychodzą mi identyczne myśli, ale o tobie ty śmieciu!

 • trimeresurus

  Oceniono 7 razy 1

  Gadanina tego gościa z litewskiej gazety, ma się tak do rzeczywistości jak to że Polacy napadli na radiostację w Gliwicach. Facet pie... takie brednie, że nie wiedziałem czy się śmiać czy wku...ać.

  Po pierwsze, niech nie pie..., że mu żal Polaków, którzy nie mogą zdobywać takich zawodów jak Litwini (vide lekarz) bo nie znają języka i oni Litwini (ku... ich mać) będą nas na siłę uczyć po litewsku. Nie ma takiego kraju na świcie, gdzie siłą zmusza się mniejszość narodową do nauki języka. W Niemczech jest ponad milion Turków i nikt ich nie zmusza do super znajomości niemieckiego. W USA jest 9 mln. Polaków i nikt ich ku... nie zmusza do perfekcyjnej znajomości angielskiego.To wewnętrzna sprawa każdego, czy chce umieć język kraju w którym żyje perfekcyjnie czy też nie. TO CO WY CHCECIE ZROBIĆ TO JEST PANIE BUTRIMAS ZWYCZAJNY FASZYZM.

  Po drugie kłamiesz pan że inne narodowości nie mają takich problemów jak Polacy. Otóż mają je również Rosjanie (vide film pokazywany na stronie TOK FM ). Oni tylko nie mają swoich przedstawicieli w sejmie tak jak ich mają Polacy, więc nikt o nich tak nie walczy, ale jak się matuszka Rosja wku... i walnie pięścią w stól to zobaczymy co będzie.

  Po trzecie kłamiesz pan, że zbyt mało Polaków dostaje się na studia. Otóż jeżeli pana zdaniem 60% przyjętych na studia absolwentów szkoły w Ejszyszkach to mało, to jesteś pan piepszonym litewskim szowinistą. W Polsce są licea, po których procent dostania się na studia jest mniejszy niż w szkole w Ejszyszkach, a dla przypomnienia panu, to Ejszyszki są małym miasteczkiem, można rzec że to duża wieś.

  Wreszcie po czwarte to wasz kraik jest jedynym na świecie, gdzie KOWALSKI musi się nazywać KOWALSKAS, a na całym cywilizowanym świecie, a nawet w Zimbabwe, Swazi Landzie i Korei Północnej, ten facet będzie się nazywał KOWALSKI !!!

  W Wilnie wymazaliście wszystkie ślady polskości i to że kiedyś byliśmy jednym państwem. Ciekawe dla czego wasze elity polityczne i intelektualne w czasach I Rzeczpospolitej, nie chciały mówić po litewsku tylko po polsku. Litewski jakoś zostawiliście chłopom.

  Jak macie kompleksy to na terapie !

  I wbijcie sobie raz na zawsze do głowy że Polacy nie zamierzają wam zabrać Wilna, ani wcielać was do Polski. Mamy dość swoich problemów.

 • kichchi

  0

  a lietuviskie uniwersytety i perspektywy zawodowe to jakis zart

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX