Komorowski o zaufaniu w sondażach: "Nie odpowiadałem na agresję. To dzięki temu"

- Tworzy się szansa na przyszłość, na kończenie wojny polsko-polskiej. A przynajmniej na ograniczenie jej ostrego charakteru - mówił w Radiu TOK FM prezydent Bronisław Komorowski. O swojej wysokiej pozycji w rankingach zaufania dodał: - To przez to, że nie odpowiadałem na zachowania agresywne w okresie okołowyborczym.


Prezydent był gościem Janiny Paradowskiej w Poranku Radia TOK FM. Komentował wysokie zaufanie, jakim darzą go Polacy - według ostatnich badań waha się ono między 60 a 70 proc. pozytywnych reakcji.

Czy to przez jego politykę "pojednania"? - To nie jest tylko i wyłącznie źródłem dobrych dla mnie notowań - mówił prezydent. - Na to trzeba pracować przez wiele lat i budować przekonanie, że pozostałem sobą takim, jakim byłem od zawsze. Fakt, że nie odpowiadałem na agresywne zachowania w okresie wyborczym i powyborczym, też przekonał znaczną część ludzi, w tym znaczną część wyborców mojego konkurenta - dodał.

Zdaniem Komorowskiego taka polityka i postawy Polaków stwarzają szanse na przyszłość. - Na kończenie wojny polsko-polskiej, na ograniczenie jej ostrego charakteru. Prawdopodobnie okres kampanii do parlamentu nie będzie temu sprzyjał. Ale potem chciałoby się, żeby coś z tych zapowiedzi działania na rzecz uspokojenia sceny politycznej, stało się faktem. Będę kontynuował swoje wysiłki - zapewniał.Porażka? "Sukcesem było..."

Janina Paradowska zapytała, czy inicjatywa legislacyjna w celu wprowadzenia zmian w konstytucji to była porażka prezydentury Komorowskiego.

Prezydent odpowiedział: - Sukcesem było wprowadzenie tego rodzaju projektu, który - moim zdaniem - Polsce służy. Bo rzeczą dziwną jest, że Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, które nie mają odpowiednich zapisów o tym w konstytucji. Dla mnie elementem motywującym były ustalenia szczytu w Lizbonie, który przynosił zmiany w relacjach między państwami a instytucjami UE.Komorowski podkreślił, że jest przekonany, że przyjęcie proponowanych przez niego zmian byłoby dobrym sygnałem, świadczącym o naszym zaangażowaniu w pogłębienie procesów integracji europejskiej.

- Ale obiliśmy się tu o odwieczny konflikt: wpływu prezydenta i premiera na politykę zagraniczną - dopytała Paradowska. - To nie jest takie proste - odpowiadał prezydent. I tłumaczył: - Wysoko sobie cenię, że dzięki działalności komisji konstytucyjnej udało się zbudować kompromis wszystkich ugrupowań politycznych wokół przebudowanego mojego projektu. Na przyszłość wydaje się, że rzeczą konieczną jest zbudowanie zdolności do budowania kompromisu. Bez kompromisu polityki nie ma w ogóle - konkludował.

Dodał, że nie oczekuje w swoim projekcie zwiększania swoich kompetencji, a do samego projektu zamierza jeszcze wracać.

Podwójna podległość w wojsku. "Źródło kłopotów zostało ograniczone"

Paradowska zapytała również o podwójną podległość generałów w wojsku: wobec prezydenta i kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej. - Tak zostało to wymyślone na samym początku. Jak dzisiaj widać służy to państwu demokratycznemu, jeżeli konstelacja charakterów i poglądów jest taka, że się nie nadużywa podwójnego podporządkowania wojskowych - odpowiadał Komorowski. - To, co kiedyś było źródłem kłopotów, czyli sytuacja niejasności, została w znacznej mierze zlikwidowana w nowelizacji ustawy o ministrze obrony narodowej, gdzie wprowadzono twardą zasadę, że prezydent sprawuje swoje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi za pośrednictwem cywilnego ministra obrony. Staram się to respektować.

- Wojsko lubi być prowadzone twardą ręką - kontynuował prezydent. - Muszą być jasne żądania i jasny podział odpowiedzialności między dowództwo a cywilne kierownictwo resortu. Wtedy sprawy idą dobrze.

Skrzypczak wraca do MSZ. "Minister dobiera pracowników. Na własną odpowiedzialność"

Ostatnio rzecznik MON poinformował, że do ministerstwa powraca Waldemar Skrzypczak - generał, który odszedł z MON w sierpniu 2009 r., w proteście przeciwko sposobowi zarządzania siłami zbrojnymi. Teraz Skrzypczak ma być doradcą ministra Siemoniaka. - Nie jest elementem samodzielnego wykonywania zadań na jakimś odcinku - ma doradzać ministrowi w zakresie, gdzie jest potrzebna wiedza dowódcza i charakter, czyli w zakresie reformy systemu dowodzenia - tłumaczył Komorowski w TOK FM. - Gen. Skrzypczak podobnie jak ja widzi kierunek reformy, czyli ujednolicenie systemu, uproszczenie go i zwiększenie jego efektywności - dodał.

- W armii nie ma mniej kontrowersyjnych osób? Skrzypczak występował ostatnio jako krytyk i publicysta, nie generał - ripostowała Paradowska. - Minister ma prawo sam sobie dobierać współpracowników, na własną odpowiedzialność. Sądzę, że w przypadku wyznaczenia odcinka odpowiedzialności, to może być dobra decyzja. Tym bardziej, że tam, gdzie trzeba robić reformy, tam potrzebni są ludzie z charakterem - podsumował prezydent.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Komorowski o zaufaniu w sondażach: "Nie odpowiadałem na agresję. To dzięki temu"
Zaloguj się
 • plugastwo_i_szumowina

  Oceniono 2 razy 2

  nie może odżałować awantur Wypierdka...Generalnie Komorowski ma drugą kadencję w kieszeni już teraz na bank.

 • dr54

  Oceniono 1 raz 1

  @paw73
  Jak zwykle piszesz nieprawde , Paradowska odebrala medal przyznany posmiertnie jej mezowi !

 • hunter1111

  Oceniono 1 raz 1

  slon2002
  przed chwilą 0

  @hunter1111
  Ty nie jesteś żaden Myśliwy, ty jesteś po prostu dyżurnym śmieciem z SB i WSIarzem-gangsterem, pracującym za grosze dla Platformy Gangsterów i Oszustów. Poradzę Ci, zwal konia to ci przejdzie. Masz tu strone: www.poguide.com/videos/watch/id:2916078/url:www.hardsextube.com/video/129505/Niki-Cuckold-Creampie.
  ==========
  a dzisiaj prezes powiedzial ze nie wolno obrazac...sluchaj sie prezesa..zamiast ogladac jego ulubione filmy akcji

 • slon2002

  Oceniono 1 raz 1

  @hunter1111
  Ty nie jesteś żaden Myśliwy, ty jesteś po prostu dyżurnym śmieciem z SB i WSIarzem-gangsterem, pracującym za grosze dla Platformy Gangsterów i Oszustów. Poradzę Ci, zwal konia to ci przejdzie. Masz tu strone: www.poguide.com/videos/watch/id:2916078/url:http://www.hardsextube.com/video/129505/Niki-Cuckold-Creampie.

 • romp

  Oceniono 1 raz 1

  @slon2002
  widzę że znasz temat ale jeszcze nie przeszczepiłeś
  nie trać czasu

 • romp

  Oceniono 1 raz 1

  @buzz_pl
  p.paradowska może
  żaden członek rpp na 7 dni przed i 2 dni po posiedzeniu rady nie może
  łamanie obyczaju jest gorsze od łamania prawa

 • nestor51

  Oceniono 3 razy 1

  Wracają stare, dobre czasy, kiedy kultura, uprzejmość i konsyliacyjność procentowała w wizerunku polityka. Po losach panów Leppera czy Kaczyńskiego widać, że moda na "chamstwo i warcholstwo" zmierza do upadku.

 • euro67

  Oceniono 5 razy 1

  Nie przekonal, tylko nie pokazuje sie zbyt duzo aby ludzi nie denerwowac swoim gledzeniem i ciamciaramcianiem. A przeciez i tak nic nie robi...

 • ahab_1

  Oceniono 3 razy 1

  r1111111 - no i co z tego, to żadna zbrodnia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX