Oddaj nerkę na "fejsie": studenci z Trójmiasta promują dawstwo narządów

Nerkę, wątrobę czy serce będzie można oddać przez Internet. Specjalną aplikację, która ma promować świadome dawstwo narządów stworzyli studenci z Gdańska. Wirtualne oddawanie organów na Facebooku, ma skutkować realną deklaracją woli. Wielki start w poniedziałek, 12 września.
- Będziemy mogli wybrać czterech znajomych, którym podarujemy nasze narządy: nerkę, płuca, wątrobę lub serce, oczywiście wirtualnie - mówi z pasją współtwórca portalu dawca.pl Paweł Klikowicz. - Aplikacja ma zwrócić uwagę możliwość oddania naszych narządów po śmierci. Ma skłonić do przemyślenia tematu, dyskusji ze znajomymi czy rodziną i zachęcić do wypełnienia oświadczenia woli, dostępnego na stronie <a class=c1n href="http://www.dawca.pl/">dawca.pl</a> .

- Oświadczenie woli można wydrukować lub zamówić w formie plastikowej karty i nosić przy sobie jako coś w rodzaju testamentu, co zrobić z moimi narządami - dodaje Klikowicz.

- To dobry pomysł na promocję dawstwa narządów - przyznaje koordynatorka transplantacji w Gdańsku Anna Milecka. - Ale warto pamiętać, że prawnie nie ma czegoś takiego jak deklaracja bycia dawcą. Prawnie mamy Centralny Rejestr Sprzeciwów. Oczywiście znalezienie przy osobie, której coś się stało, oświadczenia woli przyspiesza i ułatwia decyzję o wykorzystaniu jego narządów. Wiadomo, że zmarły taką decyzję podjął. Mimo to - zastrzega Milecka - każdy lekarz zgłaszający potencjalnego dawcę, ma obowiązek sprawdzenia rejestru sprzeciwów i kontaktu z rodziną.

Każdemu, kto zdecyduje się wypełnić oświadczenie woli, przypominamy, by o swojej decyzji poinformował rodzinę i bliskich - radzi Milecka. Nawet podpisana deklaracja nie musi być przez nich respektowana.

Aplikacja będzie miała swoja premierę na Facebooku w poniedziałek. W pierwszej kolejności dowie się o niej 25 tysięcy fanów profilu dawca.pl, jego twórcy liczą na efekt lawiny: Myślimy, że znajomi, którzy zobaczą, że ktoś oddał komuś narządy, zastanowią się nad tym czy nie warto wypełnić oświadczenia woli. Później kolejna osoba i kolejni znajomi będą rozmawiać o transplantologii - dodaje Klikowicz. - Chcemy, żeby jak najwięcej osób zwróciło uwagę na fakt, że oddając narządy po śmierci możemy uratować komuś życie.

Jak to robią kobiety w Nepalu [TRAILER]>>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Oddaj nerkę na "fejsie": studenci z Trójmiasta promują dawstwo narządów
Zaloguj się
  • makaronnitki

    0

    Oddaj gościu mózg na pokarm dla mrówek i to szybko. Bo w naturalnym stanie tylko debilizuje środowisko

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX