Ruszyły masowe eksmisje w Poznaniu. Mieszkania opuści ok. 650 osób

Pierwsze eksmisje były wyjątkowo spokojne - tak twierdzą poznańscy urzędnicy. Właśnie rozpoczęli masowe eksmisje ponad 300 rodzin, które od dawna nie płacą czynszu i straciły zajmowane lokale.
Na wszystkich rodzinach ciążą prawomocne wyroki sądu nakazujące opuszczenie mieszkania bez prawa do lokalu socjalnego. Niektórzy już szuka mieszkań, ale część trafi pewnie do noclegowni, które nie są przygotowane na ponadprogramowych lokatorów, zwłaszcza że zbliża się zima. - Bezdomni z dłużnikami? Bezsens - mówi szefowa jednego ze schronisk dla bezdomnych.

Urzędnicy postanowili nie ujawniać szczegółów związanych z tym, jakie są losy eksmitowanych. Taką prośbę mieli ponoć sami dłużnicy.

Udało nam się ustalić, że jako pierwsi opuścili mieszkania samotni, zazwyczaj bezrobotni, mężczyźni. - Kiedy komornik poinformował te osoby, że rozpocznie się eksmisja, sami się wyprowadzili, szukając czegoś na własną rękę. Niektórzy poszli do rodzin - podkreśla Jarosław Pucek, szef zarządu komunalnych zasobów lokalowych w Poznaniu.

Urzędnicy zaskoczeni. Czym?

Pod koniec tygodnia mają odbyć się kolejne wyprowadzki. Wśród opuszczających zadłużone lokale tym razem będą rodziny z dziećmi. - Mam nadzieję, że tam również obędzie się bez drastycznych scen - wierzy dyrektor ZKZL. Jedna z tych rodzin po tym, jak zjawił się u niej komornik, który zapowiedział eksmisję, zaczęła szukać sobie mieszkania na własną rękę. Urzędników to zaskoczyło. - To dobry znak, dlatego postanowiliśmy pójść im na rękę i poczekać do końca września - mówi dyrektor ZKZL.

Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji tak będzie. - Chcemy dać wyraźnie sygnał, że eksmisja jest nieuchronna, pytanie tylko kiedy nastąpi - dodaje Pucek.

Socjalnych mieszkań nie starczy dla wszystkich

Docelowo zajmowane lokale ma opuścić w Poznaniu ok. 650 osób. - Dla niektórych może to oznaczać, że nie będą mieli się gdzie podziać, dlatego przy eksmisjach komornicy współpracują z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Tym bardziej, gdy wśród eksmitowanych są rodziny z malutkimi dziećmi, kobiety w ciąży, niepełnosprawni i ciężko chore osoby. - Za nimi murem stoi ustawa o ochronie praw lokatorów - przypomina Lidia Leońska z MOPR.

- Muszą one dostać jakieś mieszkania zastępcze - dodaje Leońska. - To prawda, takim ludziom wskażemy mieszkania w naszym zasobie, podkreśla szef ZKZL. Wiadomo jednak, że nie dla wszystkich znajdą się lokale, nawet o najniższym standardzie.

Trzeba było myśleć wcześniej

Zgodnie z planem eksmitowani na miesiąc mają trafiać do burs i hoteli opłacanych przez miasto. Później, jeśli sami sobie czegoś nie znajdą, mogą szukać miejsca w schroniskach i noclegowniach. To może być trudne, bo ośrodki te nie mają zbyt wielu wolnych miejsc, szczególnie jesienią, gdy eksmitowani zaczną do nich pukać. - Trzeba było o tym wcześniej pomyśleć, a nie teraz na ostatnią chwilę zaczyna się bicie na alarm - uważa Elżbieta Mądry, kierowniczka schroniska św. Brata Alberta.

Noclegownie zaskoczone. Bezdomni z dłużnikami? Bezsens

Ośrodki, które pomagają bezdomnym nie kryją oburzenia, bo jak mówią miasto nie przygotowało się właściwie do tak poważnej sprawy. - Umieszczanie dłużników razem z bezdomnymi to bezsens. To zupełnie różne kategorie ludzi - mówi.

I zapowiada, że takie placówki jak jej nie będą skłonne przyjmować eksmitowanych. - Bo nie będzie dla nich miejsca, tłumaczy Elżbieta Mądry.

Co na to ZKZL? - Jesteśmy gotowi przedłużać pobyt eksmitowanych dłużników w hotelach i bursach, tak by nie zostali bez dachu nad głową - mówi Jarosław Pucek. Tłumaczy, że nie zamierza jednak rezygnować ze swojego pomysłu. - Osiągnęliśmy pewien moment krytyczny, kiedy musimy podjąć takie działania, nawet jeśli są one niepopularne. To po prostu konieczność - podkreśla szef Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Odzyskane w wyniku masowych eksmisji mieszkania (będzie ich ok. 302) Poznań planuje przekazać osobom, które od dawna czekają na przydział do lokalu socjalnego.

Eksmisja jest od niedawna zgodna z prawem. Decyzją Trybunału Konstytucyjnego gminy nie muszą już przyznawać dłużnikom lokali tymczasowych. Tym samym mogą zatem wyrzucić nawet na ulicę ludzi zalegających z czynszem. Eksperci szacują, że w samej tylko Warszawie eksmisją może być zagrożonych kilka tysięcy osób.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Ruszyły masowe eksmisje w Poznaniu. Mieszkania opuści ok. 650 osób
Zaloguj się
 • yerry46

  Oceniono 5 razy 3

  Nieratyfikowana Karta Praw Podstawowych, TK sankcjonujacy haniebne praktyki! Dziki kraj w sercu Europy. Na jakie jeszcze manowce zaprowadza ten kraj swietojebliwi, polityczni geszefciarze?!

 • makaronnitki

  Oceniono 2 razy 2

  Ludobójczy kolonialny reżim, bandyckich pasibrzuchów zbiera swoje śmiertelne żniwo.

  Każdy z nas z ich winy jest zadłużony na setki tysięcy złotych. Komornik więc wcześniej czy później zapuka także do naszych drzwi. Bo w tej sytuacji nic, co wydaje się, że jest nasze prywatne w rzeczywistości do nas nie należy a jedynie do obcego kapitału.
  Grecy już się o tym przekonali.

  Za stanowiska w radach nadzorczych zagranicznych, kolonialnych spółek, za nagrody, medale, dotacje obcego, wrogiego nam, pasożytniczego kapitału wyprzedali nasz majątek produkcyjny a o chleb każą konkurować z Chińczykami skalą niewolniczego upodlenia w ich kolonialnych zagranicznych firmach, których jest i będzie coraz mniej

  Ograbili nas z emerytur, rodzinę zamieniają w burdel, kobiety na prostytutki, mężczyzn na pederastów, nasze dzieci na ćpunów. Nie długo ograbią z zasobów naturalnych i ziemi.

  Traktują nas jak niewolnicze dzikie świnie, bo chyba na to zasługujmy, tacy jesteśmy, bezwolne dzikie świnie do zarżnięcia.

 • makaronnitki

  Oceniono 2 razy 0

  o jest uzupełniany tekst.

  Ludobójczy kolonialny reżim, bandyckich pasibrzuchów zbiera swoje śmiertelne żniwo.

  Każdy z nas z ich winy jest zadłużony na setki tysięcy złotych. Komornik więc wcześniej czy później zapuka także do naszych drzwi. Bo w tej sytuacji nic, co wydaje się, że jest nasze prywatne w rzeczywistości do nas nie należy a jedynie do obcego kapitału.
  Grecy już się o tym przekonali.

  Za stanowiska w radach nadzorczych zagranicznych, kolonialnych korporacji, za nagrody, medale, dotacje obcego, wrogiego nam, pasożytniczego kapitału wyprzedali nasz majątek produkcyjny a o chleb każą konkurować z Chińczykami skalą niewolniczego upodlenia w ich kolonialnych zagranicznych firmach, których jest i będzie coraz mniej.

  Za pośrednictwem tych zagranicznych firm, jak i za pośrednictwem otwarcia naszego rynku na towary z zewnątrz wprowadzili mechanizm automatycznego wypływu wszelkiego wypracowywanego przez nas kapitału inwestycyjnego do międzynarodowych korporacji, skazując tym sam społeczeństwo na systematyczną pauperyzację.

  Dzięki temu wszelki wpompowany w naszą gospodarkę kapitał zostaje natychmiast z niej wyprowadzony, zostawiając u nas jedynie długi.

  Ograbili nas z emerytur, redukują wszelkie obowiązki państwa wobec obywateli, rodzinę zamieniają w burdel, kobiety na prostytutki, mężczyzn na pederastów, nasze dzieci na ćpunów. Nie długo ograbią z zasobów naturalnych i ziemi.

  Traktują nas jak niewolnicze dzikie świnie, bo chyba na to zasługujmy, tacy jesteśmy, bezwolne dzikie świnie do zarżnięcia.

  To jest ordynarna zbrodnia ludobójstwa, Tak właśnie zaczyna się ona rozkręcać.

 • benia_krzyk

  Oceniono 2 razy 0

  Zbyt wielka złość mnie zalewa, żeby odnieść się merytorycznie do napuszonej i skretyniałej decyzji pana P.
  Getto, chciwość, okrucieństwo.

 • thezydor

  Oceniono 4 razy 0

  ...wbrew temu co wielu myśli, koszt utrzymania nieruchomości nie jest zerowy
  nie płacisz - nie mieszkasz ponieważ dom tak jak wszystko wymaga nakładów finansowych żeby się nie rozlecieć...

 • nodens_pn

  Oceniono 3 razy -1

  Tak właśnie wygląda "socjalny" program wyborczy PO!
  I w taki właśnie sposób te koryciane, POwskie gnomy
  razem z uległymi i podległym samorządami
  z zabalsamowanymi w nich antyludzkimi urzędasami,
  co to nie sieja i nie orzą..., w taki to właśnie sposób
  dbać będą o społeczeństwo!

  Gratuluję ślepoty wyborczej elektoratowi
  POwskiej kloaki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX