Kalita w TOK FM ujawnia, jaka jest różnica między prawicą a lewicą [POSŁUCHAJ]

Tomasz Kalita, rzecznik SLD, startuje do Sejmu z pierwszego miejsca w Krakowie. Dziś w TOK FM był przepytywany przez słuchaczy radia. Politolog z wykształcenia uważa, że dziesięć lat działalności politycznej to dobre kompetencje do tego, by zacząć pracę w parlamencie. Rzecznik Sojuszu mówił też, że bliskie są mu ideały przedwojennej PPS i chciałby, żeby SLD jako partia lewicowa angażowała się też w bezpośrednie wspieranie potrzebujących.
- Polityka to sztuka wyboru. Będzie pan głosował na prawicę to będzie pan miał CBA, IPN i fundusz kościelny. Będzie pan głosował na lewicę, to będzie in vitro, żłobki i przedszkola. Taka jest różnica między prawicą a lewicą w całej Europie.Prowadzący program Grzegorz Chlasta pytał Kalitę jak to się stało, że "wygryzł" z pierwszego miejsca na listach SLD prof. Jana Widackiego, krakusa. - Czuję inaczej świat niż prof. Widacki, czuję inaczej nowe media, nie boję się wyzwań - mówił Kalita. Zastrzegł jednak, że nie deprecjonuje Widackiego. Jak powiedział to "fenomenalna postać". Uważa jednak, że dobrze byłoby gdyby więcej młodych ludzi zajmowało miejsca w polityce, w nauce, biznesie, mediach.

Kalita deklarował, że po wygranych wyborach otoczy opieką schronisko i dom dziecka w Krakowie - nie sprecyzował jednak, na czym miałaby ta opieka polegać.Kalita, z wykształcenia politolog, uważa, że dziesięć lat działalności politycznej to dobre kompetencje do tego by zacząć pracę w parlamencie. Rzecznik Sojuszu mówił też, że bliskie są mu ideały przedwojennej PPS i chciałby, żeby SLD jako partia lewicowa angażowała się też w bezpośrednie wspieranie potrzebujących. Mówił też, że jego partia utworzyła fundusz stypendialny dla najuboższych dzieci.

Jest przeciwny GMO: GMO to jest świństwo. Trzeba wyjaśnić, kto z USA lobbował, żeby GMO zostało uchwalone - mówił w TOK FM.

Słuchacze w pytaniach wytykali, że Sojusz przypomina sobie o lewicowości przed wyborami. Kalita stwierdził, że już trzy lata temu jego partia składała o in vitro, wprowadzeniu edukacji seksualnej do szkół czy likwidacji funduszu kościelnego. Czemu nie udało się zmian wprowadzić? To - jak twierdzi Kalita - wina Platformy Obywatelskiej, która nie potrafiła podjąć trudnych decyzji.

Religia możliwie najszybciej powinna być usunięta ze szkół - uważa Kalita.Kalita deklaruje, że nie kłamie, a jego motto życiowe to: jesteśmy silni pasją zmieniania świata na lepsze. Autorytetem Kality jest Jacek Kuroń i w hołdzie jemu chciałby w Sejmie "kontynuować społecznikowską tradycję polskiej lewicy, służyć ludziom wykluczonym i najuboższym".

Jak poradzić sobie z bałaganem na PKP? To zlikwidować kilkadziesiąt spółek-córek. Zdaniem Kality powinien być jeden przewoźnik narodowych, jak jest w innych krajach zachodnich.

Co mówili inni goście TOK FM? Elżbieta Jakubiak: Kaczyńskiemu współczuję jako człowiekowi , a Leszek Miller zmienił swoją słynną maksymę. "Mężczyznę poznaje się po tym, że nie kończy..."

Od poniedziałku do piątku o godz. 17 przepytywani są kandydaci na posłów i senatorów. Pytania można zadawać wysyłając maila (wybory@tok.fm), Na Facebooku oraz telefonicznie: 22 44 44 064.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Kalita w TOK FM ujawnia, jaka jest różnica między prawicą a lewicą [POSŁUCHAJ]
Zaloguj się
 • exczterdziestolatek1234

  Oceniono 8 razy 6

  Jeszcze powinien tylko dodac, ze jak zdobedzie mandat, to zawsze bedzie chodzil w czerwonym krawacie.
  I drzewami w Krakowie sie zajmie i przypilnuje osobiscie aby autobusy i tramwaje jezdzily punktualnie.
  Co by tam jeszcze mozna teraz obiecac? Acha. Nie bedzie klal i dlubal w nosie ale na ulicy tylko.
  A jak zobaczy na miescie p. Widackiego, to go przeprowadzi na druga strone ulicy nawet gdyby on nie chcial.
  Na czerwonym swietle oczywiscie.

 • pyffello114

  Oceniono 6 razy 4

  Czy ten Kalita jest aż tak tępy, że nie rozumie, u licha, różnicy między pojęciem:"kwalifikacje" i pojęciem: "kompetencje"????

 • jkredman

  Oceniono 3 razy 3

  a kogo wygryzły
  Magdalena Ewa Gąsior-Marek - lubelskie, okręg nr 6
  Joanna Grażyna Kluzik-Rostkowska - śląskie, okręg nr 30

  a Ci panowie kogo wygryźli
  Tomasz Lenz - kujawsko-pomorskie, okręg nr 5
  Sławomir Piotr Rybicki - warmińsko-mazurskie, okręg nr 34

  a czemu w Łodzi 1 i 2 są gorsi od 3

 • dean08

  Oceniono 3 razy 3

  Widacki to facet , który w czasie gdy był ambasadorem Polski na Litwie głównie całkowicie olewał sprawy naszej mniejszości na Litwie. Problemu z niegłosowaniem na niego nie mam najmniejszych.

 • muderes

  Oceniono 1 raz 1

  @aardvaark
  Widacki to ten co miał również proces karny w sprawie obrony gangsterów i wynoszenia grypsów z więzienia oraz zastraszania ,wygrał w pierwszej instancji z braku dowodów.
  Bardzo negatywnie oceniany przez Polaków na Litwie jako Ambasador w Wilnie.

 • jerzysm42

  Oceniono 1 raz 1

  @aardvaark: ,,Widacki to ten gość, który uważa, że pyjas zabił się spadając ze schodów ?....."
  To, że Pyjas spadł ze schodów potwierdziła sekcja zwłok. To Wildstein stworzył mit Pyjasa i żerował na jego trumnie przez wiele lat. Nikt chyba nie wierzy w sekcje zwłok jak kaczyści i dlatego też powinniśmy przyjąć tę wersję wypadku.

 • kris1154

  Oceniono 3 razy 1

  Pisiory, won do Watykanu, tam sobie kandydujcie, Tylko lewica może zaprowadzić porządek w tym kraju

 • aardvaark

  Oceniono 1 raz 1

  Widacki to ten gość, który uważa, że Pyjas zabił się spadając ze schodów? Czy może z kimś go mylę?
  A może to ten, co wykładał w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego? Tak, czy owak - pasuje do SLD jak ulał.

 • xyz-me

  Oceniono 3 razy 1

  w każdym razie dobrze, że przynajmniej łajdackiego wreszcie uziemiono..

  i oleksego

  czeka jeszcze miller i kwaśniewski i szczymyszyn i reszta kolesiów z kgb: rauss na Sybir

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX