Środa: Hall w kwestiach otwartości jest jak Giertych

- Minister Hall jest taka sama jak Roman Giertych, jeśli chodzi o kwestie otwartości i równości. Ona nie rozumie, że to stereotypy powodują, że dziewczyny nie nie mają umiejętności, by negocjować swoje zarobki i pokornie godzą się na to, co gorsze - powiedziała prof. Magdalena Środa, ubolewając nad nieobecnością minister edukacji na Europejskim Kongresie Kobiet.
Dlaczego kobiety mniej zarabiają? Według Magdaleny Środy to wina stereotypów. - Że się nie nadają do roli polityczki, informatyczki. Wynika to z tego, że nie ma takich wzorców w podręcznikach. Podręczniki reprodukują wzorce kobiet posłusznych, cichych i ładnych. I nic dziwnego, że potem prezes Kaczyński, chwaląc się swoimi kandydatkami, mówi o nich, że "są ładne i młode" - mówiła organizatorka Kongresu.Prof. Środa dodała, że nie wystarczy po prostu namawiać wszystkich do ujawniania płac i napisać ustawy, która wyrównywałaby płace kobiet i mężczyzn. Ważna jest też edukacja, m.in. seksualna. - Szkoda, że minister Hall nie słyszała z jak wielkim aplauzem został przyjęty postulat wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej do szkół. Kobiety mają prawo do aborcji, ale obowiązkiem państwa jest uczynić to prawo pustym, żeby nie trzeba było z niego korzystać - powiedziała działaczka i publicystka.

Radziszewska jak kapryśna dama

- Moje ogromne zdziwienie wzbudziła reakcja sali na przemówienie Wandy Nowickiej o prawie do aborcji. Widać było, że ten problem poruszył wiele środowisk - powiedziała prof. Środa, według której Kongres gremialnie poparł liberalizację prawa antyaborcyjnego. Zaznaczyła jednocześnie, że nie chciała bardzo eksponować problemu aborcji podczas Kongresu, bo w założeniu ma on być różnorodny. Zaproszono m.in. konserwatystki.

Najtrudniejszym gościem okazała się pełnomocnik rządu ds. równości. - Pani Radziszewska domagała się specjalnych przywilejów: zaproszenia, powitania, miejsca, ochrony. Wykłócała się ze wszystkimi i zachowywała jak kapryśna dama. W końcu przyszła i zrobiła sobie parę zdjęć z kobietami na Kongresie, który entuzjastycznie wsparł postulat liberalizacji prawa antyaborcyjnego - powiedziała Środa, przypominając, że od czterech lat premier obiecuje, że zorganizuje konkurs na stanowisko pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, żeby funkcję tę pełniła osoba kompetentna.

Czy Kongres to zebranie kobiet sukcesu?

- Czy Kongres reprezentuje feminizm akademicki? - pytała gościa programu Anna Laszuk. - Feministek akademickich było trzy - prof. Fuszara, Agnieszka Graff i ja. Dwa tysiące kobiet to były grupy zorganizowane z całej Polski. Szczególny nacisk położyłyśmy na to, żeby wciągnąć do nas kobiety wiejskie i z zamkniętych środowisk. Byli również panowie - mówiła Magdalena Środa, pośrednio odpowiadając na zarzuty dziennikarza "Rzeczpospolitej".

"Podczas Europejskiego Kongresu Kobiet występowały byłe i obecne członkinie rządu, prezeski firm, politolożki, socjolożki, popularne pisarki. Gdy uczestniczki imprezy odwiedził premier Donald Tusk, stanął na scenie otoczony wianuszkiem kobiet sukcesu. Ten widok kontrastował z ogólnym przesłaniem kongresu: iż w Polsce płeć piękna jest dyskryminowana, ma ciągle pod górkę i generalnie wiedzie jej się źle." - napisał Marek Magierowski w "Rzeczpospolitej".

Felietony Magdaleny Środy na tokfm.pl>> czytaj tutaj

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Środa: Hall w kwestiach otwartości jest jak Giertych
Zaloguj się
 • wolno-myslicielka

  Oceniono 2 razy 2

  martin933
  Czy Kobieta jest dyskryminowana?

  Rodzina - Dziadek (właściciel firmy) ma 3 wnuczki i 1 wnuka. Przy stole toczy się rozmowa aby wnuk koniecznie ukończył studia techniczne ponieważ nie będzie miał komu przekazać firmy. Żadna osoba z rodziny (wnuczki również) nie zauważają faktu, że może jednak mogłaby przejąc firmę wnuczka.

  Kiedy taka sytuacja będzie budzić protest, lub chociaż zdziwienie - zacznę myśleć, że kobieta nie jest dyskryminowana.

 • atleista

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro panie uczestniczące w kongresie są tak zdegustowane działalnością pań Hall i Radziszewskiej (obie związane z PO), to dlaczego na zorganizowanych tam prawyborach Platforma wygrała, miażdżąc pozostałe partie? ( wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,10310335,PO_wygrala_prawybory_na_Kongresie_Kobiet.html )
  Najpierw płaczą w mediach, że Tusk upokarza kobiecy elektorat, a potem go ochoczo popierają.
  Szanowne Panie... Zdecydujcie się w końcu, o co wam właściwie chodzi. Bo jak wy same tego nie wiecie, to co się potem dziwicie facetom...

 • majorek355

  Oceniono 3 razy 1

  No niestety, prof. Środa ma rację. W tej materii Hall cofa nas do czasów wiktoriańskiej pruderii : buzia w ciup i rączki na kołderkę. Radziszewska i Hall do wymiany na "lepszy model".

 • tss123

  Oceniono 5 razy 1

  Nowoczesne państwo to nie minister Hall, ale Janusz Palikot.

 • yeti362

  Oceniono 2 razy 0

  Środowisko oświatowe ocenia Hall znacznie gorzej od Giertycha.

 • martazmijka

  Oceniono 1 raz -1

  @majorek355
  I Fedak do wymiany

 • martin933

  Oceniono 3 razy -1

  Kobiety są dyskriminowane, ale czy tak jest? W niektórych krajach może nawet Europejskich tak, ale na pewno nie współczesnej Polsce (pomijam margines z rodu szowinistów, którzy są niestety w każdym Państwie) Czy kobiety to niepełnosprawni lub mniejszościową grupą religijna lub etniczna? Potrzebują jakieś prywilegija lub tzw. „pozytywną dyskryminację”? NIE! Że kobieta ze Swojej naturalności jest mniej waleczna i bardziej dba o ciepło domowe wynika z wrodzonego charakteru i predyspozycji nadanej naturą. To nie oznacza, że bym chciał ograniczać aktywność kobiet! Ale to musi wychodzić z nich samych a nie w stylu „ukrzywdzonej blondynki” krzyczącej ja chce i chce i chce być w parlamencie i proszę mi to załatwić bo mi się należy. Moje preferencję wyborcze nie odnoszą się do tego czy kandydat ma pomiędzy nogami siusiaka czy cipułkę. A to sobie musi każdy uświadomić w tym i feministki.

 • tomitoms

  Oceniono 6 razy -2

  Środa autorytet od wszystkiego, nawet od koloru moczu jaki powinien być

 • dongru

  Oceniono 5 razy -3

  Kto nie z nami, ten przeciwko nam... Pani Magdaleno Środo - więcej T O L E R A N C J I !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX