Legierski w TOK FM: Biskupi obok prezydenta i ministrów? Coś jest nie tak

Krystian Legierski, ?zielona? 4 na listach SLD w Warszawie, był przepytywany przez Grzegorz Chlastę. Pytania przysłali słuchacze radia TOK FM i internauci. - Jak widzę ceremonie państwowe i widzę w jednym szeregu prezydenta, ministrów i biskupów i myślę, że coś jest nie tak. Ktoś, kto nie jest obeznany ze strukturą państwa świeckiego, może mieć wrażenie, że władza kościelna i państwowa to jest to samo - mówił Krystian Legierski.
Od poniedziałku do piątku w TOK FM przepytujemy kandydatów na posłów i senatorów. Zobacz, co mówili>>

Jak Legierski wytłumaczy mieszkańcom Mokotowa, że rezygnuje z mandatu radnego miasta stołecznego Warszawy: Więcej mogę zrobić jako poseł niż jako radny.

Jak poradzić sobie z kibolami? Kibice mają moc w tym kraju, dlatego buduje się dla nich w samej stolicy dwa stadiony, z czego na jeden miasto wyłożyło pół miliarda złotych. Nie stawiałbym na stadiony.

Sojusz Lewicy Demokratycznej jest przyjazny środowiskom LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów - red.): SLD jako jedyna polska partia w Sejmie od 2003 roku podnosi problem prawa osób homoseksualnych do zawierania związków partnerskich. Platforma próbuje mrugać jednym okiem do osób ze środowisk LGBT, ale zdecydowana większość parlamentarzystów PO nie popiera naszych pomysłów. Plucie na Sojusz jest niezrozumieniem tego, co robi Sojusz.

Pięć projektów najpilniejszych ustaw do uchwalenia w następnej kadencji? Związki partnerskie, polityka mieszkaniowa, zakaz GMO, sprzeciw wobec elektrowni atomowych, zmiany w systemie edukacji.

Palikot? Jest to przedsiębiorczy facet, zależnie od okoliczności może być homofobem, a kilka lat później jest superliberałem, bo to mu się opłaca.

Wpływ kościoła na państwo. To problem natury ustawowej i problem zakorzenienia kościoła w strefie symbolicznej. Jak widzę ceremonie państwowe i widzę w jednym szeregu prezydenta, ministrów i biskupów i myślę, że coś jest nie tak. Ktoś, kto nie jest obeznany ze strukturą państwa świeckiego, może mieć wrażenie, że władza kościelna i państwowa to jest to samo.

Co z umowami śmieciowymi? Z krajów UE, z USA miejsca pracy są przenoszone do Azji i innych część świata. Bez miejsc pracy nawet najlepiej skonstruowane umowy nie zagwarantują młodym ludziom pracy. Trzeba powstrzymać korporacje przed eksportem miejsc pracy. Należy wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa - przez ulgi podatkowe lub dotacje, które by podniosły ich możliwości konkurencyjne. Teraz korporacje rozjeżdżają małe przedsiębiorstwa.

Dlaczego tylu ludzi jest przeciwko związkom partnerskim? Z niewiedzy. Ludzie przyznają mi rację, kiedy tłumaczę im, o co chodzi w ustawie o związkach partnerskich. A chodzi o kwestie czysto ludzkie.Poglądy w skrócie?

Religia w szkole? Oczywiście, nie. Aborcja? Oczywiście, tak. Likwidacja KRUS? Tak. Uznać Palestynę? Tak. Elektrownie atomowe? Nie. Odnawialne źródła energii - z wody, wiatru i biomasy. Legalizacja narkotyków? Tak, również twardych, jak w Czechach. Egzamin maturalny z muzyki i wf? Nie. Euro? Tak. Im szybciej, tym lepiej. 6-latki do szkół? Nie wiem, czy da się coś zmienić. Wolałby, żeby do I klasy szły 7-latki. Księża-pedofile powinni być karani? Tak.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Legierski w TOK FM: Biskupi obok prezydenta i ministrów? Coś jest nie tak
Zaloguj się
 • loginxyz

  Oceniono 7 razy 7

  Przed wojną był rozdział kościoła od państwa. Czyli można? Można i trzeba.

 • gebe14

  Oceniono 6 razy 6

  mnie też to wkurza.... ja też jestem za naprawdepaństwem świeckim

 • kris1154

  Oceniono 4 razy 4

  to są w 100 procentach moje poglądy,jest jedno ale, nie wszyscy w tej partii tak myślą

 • passtorian

  Oceniono 3 razy 3

  Wiecej niezaleznych ludzi Polsce potrzeba a mniej koltunow i moherow. Biskupi i ksieza niech sie blakaja po kosciolkach a nie na uroczystosciach panstwowych. Kotolickiego Iranu nam nie potrzeba. Wystarczy ze tamci okoltuniaja narod.

 • 7juwert6

  Oceniono 7 razy 3

  Widzę ,że wybraliśmy prezydenta klęczona.Wszędzie pcha się jak ta [w żłobie do koryta] na wszystkie uroczystości kościelne.Pytam się jako Polak i obywatel,po co się żenił mógł iść na księdza?

 • widokzkuchni

  Oceniono 1 raz 1

  Zgadzam się. Obok Premiera i Prezydenta nie ma miejsca dla czarnych.

 • leslaw28

  Oceniono 1 raz 1

  homoseksualisci obok normalnych, cos nie tak

 • acqh

  Oceniono 1 raz 1

  Szkoda, że go nie ma w moim okręgu wyborczym. Chętnie bym na niego zagłosowała.

 • kap_jeden

  0

  gosciu ma ciekawe poglady, dla mnie jest ok

  dostal jenak nr 4 na liscie czyli do parlamentu NIE WEJDZIE , to jest TYPOWA polityka partyjnego plastiku Napieralskiego, który na takich gierkach spedzilk swoje cale mlodei teraz dorosle zycie.

  glosujecie na Palikota tam ludzie o takich pogladach sa na JEDYNKACH

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX