Boniecki w TOK FM: Szatan to poważna sprawa, a Nergal przedstawia jego wersję z jasełek

- Facet przebrany w straszliwą maskę, w dymach, w straszliwej muzyce, w metalu, jest postacią z jasełek, a nie szatanem, o którym mówi Ewangelia - mówił dziś w TOK FM ksiądz Adam Boniecki.- Szatan to poważna sprawa - dodał ksiądz i wyjaśnił, że o wiele więcej zła jest np. na stadionach, gdzie - jego zdaniem - dominuje nienawiść.


Ks. Adam Boniecki konsekwentnie broni Nergala. O wokalistę grupy Behemoth wybuchła ideologiczna wojna. Biskupom nie podoba się udział muzyka zespołu trashmetalowego w programie rozrywkowym "The Voice of Poland" dla uzdolnionych wokalnie ludzi. Wszystko o Nergalgate>>

Szatan to poważna sprawa. Nergal robi jasełka

Część hierarchów oburzyło, że przed kilkoma laty podczas koncertu podarł Biblię. W tej sprawie odbyła się rozprawa o obrazę uczuć religijnych. Nergal został uniewinniony. - Jeżeli ktoś podarł Biblię i kawałki rzucał publiczności i mówił: Jedzcie to gówno - to mi to przeszkadza - mówił dziś w TOK FM ks. Adam Boniecki - Przeszkadza mi zachowanie niekulturalne, które szarga rzeczy święte . To wystąpienie przeciwko kulturze, które ma wywołać konkretną reakcję. Protestowałem przeciw nadawaniu temu takiej straszliwej rangi - dodał.

Na księdza posypały się gromy, również z ust hierarchów, po tym jak wystąpił w obronie muzyka. - Protestowałem przeciw nazywaniu Nergala satanistą. Przeciw traktowaniu jego występów jako manifestacji kultu szatana. Jeśli to się sprowadzi do show biznesu, to się ośmiesza sprawę bardzo ważną. Szatan to poważna sprawa - dodał były szef "Tygodnika Powszechnego". - Facet przebrany w straszliwą maskę, w dymach, w straszliwej muzyce, w metalu, jest postacią z jasełek, a nie szatanem, o którym mówi Ewangelia - wyjaśnia ksiądz Boniecki.

I dodaje: - Rozumiem zastrzeżenie biskupa Meringa, któremu nie podoba się, że w programie TVP występuje człowiek, który propaguje tę kulturę w mediach. To, że jest jurorem, nie jest najszczęśliwsze, ale to nie jest tak, że tam się wprowadziło szatana. Zrobiliśmy reklamę dla pewnego typu sztuki - wyjaśnił ksiądz w rozmowie z Grzegorzem Chlastą.

"Nergal to przedszkolaczek"

Boniecki dodał też, że jego zdaniem działalność artystyczna Nergala to nic w porównaniu z niektórymi zespołami hiphopowymi czy tym, co się dzieje na stadionach: Tam są działania okropnej nienawiści. Przy tym Nergal jest przedszkolaczkiem - stwierdził ksiądz Boniecki.

Ksiądz skomentował też apel bpa Meringa, aby nie płacić abonamentu w proteście przeciw obecności Nergala w telewizji publicznej. Boniecki stwierdził, że program rozrywkowy, w którym występuje Nergal, sam zarabia na siebie reklamami. - To nie jest z abonamentu - powiedział. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła po protestach, że obecność Nergala w TVPnie łamie prawa .

Czemu biskupi zareagowali tak ostro? - Nie wiem. Może są zbyt wrażliwi - powiedział Boniecki. - Szatan działa, a zadaniem kościoła jest wskazać, gdzie to przewrotne zło wchodzi w nasze życie - pod postacią nieufności, nienawiści, dzielenia, dyskryminowania, przekreślania ludzi, którzy są naszymi braćmi - stwierdził.

"Nergal jako osoba nie ma znaczenia. Potrzebowaliśmy antychrysta"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (102)
Boniecki w TOK FM: Szatan to poważna sprawa, a Nergal przedstawia jego wersję z jasełek
Zaloguj się
 • free_rodnick

  Oceniono 14 razy 12

  Szatan to poważna sprawa,to fakt.Chociaż ja uważam,że Chupacabra jest straszniejszy.

 • queserasera

  Oceniono 10 razy 10

  Pan Boniecki jest intelektualistą. Jak strasznie samotnie musi on się czuć między nieoświeconym plebsem katabasów. I chcąc nie chcąc musi grzecznie dyskutować z tymi durniami, choć wie, że to rzucanie pereł przed wieprze, przed czym ostrzegał Jezus

 • glemp1

  Oceniono 10 razy 10

  Nergal istnieje naprawdę, zaś Bóg i Szatan to wymysły chorych głów

 • dry242

  Oceniono 13 razy 9

  A Nergal siedzi przy kominku,popija piwko i rechocze z tego nadęcia

 • old.european

  Oceniono 10 razy 8

  Nie wiem, kto wiecej profanuje Biblie: komediant, co ja drze, czy katolicy, ktorzy przecza jej swoim postepowaniem?

 • zimorodek_znad_wisly

  Oceniono 11 razy 7

  Niech sie Ksiądz trzyma! I nie daje umysłowej czerni, która przemawia ustami połowy biskupów!

 • 1tangomilonga

  Oceniono 6 razy 6

  ...przypominam i informuje tych, ktorzy sa chrzescijaninami - za czasow Inkwizycji palono ludzi na stosie wraz z ksiazkami!!! Tak zginal Etienne Dolet, poniewaz Inkwizycja uznala, ze jego przeklad Biblii jest zbyt dowolny, a wiec heretycki! W swietle takich faktow historycznych postepek Nergala dracego Biblie to pikus! Wiecej pokory wobec historii, biskupi!!!

 • siubes

  Oceniono 8 razy 6

  Boniecki... prawdziwy katolik. Dlatego jest tylko księdzem.

 • normalny_polak

  Oceniono 12 razy 6

  Gdyby księża wyznawali te same warości co ks. Boniecki kościół nie tracił by wiernych, tych prawdziwych. A tak szerzy się fundamentalizm szkodliwy dla instytucji kościoła. Jestem osobą nie wyznającą żadnej wiary ale jestem pełen szcunku dla osoby o tak wielkiej wiedzy i tolerancji dla innych. Często czytuję ks. Bonieckiego ( czytałem ) i zawsze byłem pod dużym wrażeniem ogromu rozumu jaki mnie dotyka. Mało jest postaci tej wielkości co ks. Boniecki przepełnionych wiarą i humanizmem w najczystrzej jego postaci. Chylę czoło przed księdzem jako człowiekiem. Życzę dużo zdrowia i odporności na spadający beton.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX