Do trzech razy sztuka, czyli jak minister transportu do studia TOK FM docierał... [WIDEO]

Do Poranka Radia TOK FM został zaproszony minister, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak. To jednak nie był ''jego dzień''.
Godzina: 7:46:15 Powinna rozpocząć się rozmowa z ministrem Sławomirem Nowakiem. Ministra, notabene transportu, w studio brak. Redaktor Paradowska zabawia słuchaczy przeglądem prasy.

Godzina: 7:50:33 Udało się połączyć z ministrem telefonicznie! Dostajemy potwierdzenie informacji - minister uważa, "na tym etapie rozwoju cywilizacyjnego nie jest nam to (koleje dużych prędkości - red.) potrzebne"

Godzina: 7:52:40 Słyszymy komunikat: "Proszę czekać... rozmowa będzie kontynuowana...". Połączenie zerwane! Minister ma kłopot nie tylko z transportem, ale i łącznością.

Godzina: 7:55:36 Sławomir Nowak dociera do studia! Brawo za wytrwałość!

Lepsze, czystsze i szybsze pociągi...

- Zadeklarował Pan, że nie będziemy mieli w Polsce szybkich kolei w 2020 roku. Cóż to za krzywdę nam Pan robi? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Jeśli znajdzie się inwestor, to zapraszamy do Polski. Nie ma problemu. Teraz jest to dla nas za duży wydatek - odpowiedział Sławomir Nowak. Minister uważa, że lepiej modernizować już istniejące linie kolejowe niż porywać się na wielkie projekty. - Mamy niewielkie dystanse między stolicą, a głównymi ośrodkami miejskimi. Wystarczy nam modernizacja i podniesienie standardowej prędkości pociągów do 200 km/h i mamy szybkie koleje - mówił minister. Jednocześnie przyznał, że kolej jest najbardziej zapóźnionym obszarem, z jakim ma do czynienia w resorcie. - Gruntownej modernizacji wymaga zarządzenie spółkami, które są w grupie PKP - mówił w Poranku Radia TOK FM. Według przytoczonych przez Nowaka danych, w taborze kolejowym Intercity S.A. średni wiek wagonu to 28 lat. - To musimy zmodernizować bardzo gwałtownie. Koszt wyniesie 3 mld złotych. Chciałbym, żeby po mnie zostało po mnie "coś". Takie twarde rzeczy, jak lepsze, czystsze i szybsze pociągi - deklarował.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Do trzech razy sztuka, czyli jak minister transportu do studia TOK FM docierał... [WIDEO]
Zaloguj się
 • kwapek-3

  Oceniono 4 razy 4

  Problem nie w warszawskich korkach, ale w wychowaniu. Tak Nowak jak i Prezydent nie widzą nic złego w spóźnieniu na spotkanie (do Sejmu), bo po prostu tak zostali (nie zostali) wychowani. I tylko tyle.

 • lop_0

  Oceniono 6 razy 4

  Niech zyja przedluzenie Grabarczyka,

  potem klakierzy dorobia odpowiednia otoczke i karawana jedzie dalej.

 • kicior99

  Oceniono 5 razy 3

  Jak będziemy mieli szlakową na większych trasach 160 a na CMK 220 to KDP mają sens. Na razie prędkość na Odrzance między Rudną Gwizdanów a Czerwieńskiem wynosi 30 km, między Mosiną a Rawiczem niecałe 50 km a między Grabownem Wielkim a Odolanowem (trasa Wrocław - Wawa, o którą zawsze jest tyle jazgotu) pociąg zwalnia do dwudziestki, a szlakowa nie jest wyższa niż 40 km/h. Z czym do ludzi? KDP można budować, jak na innych odcinkach tory się nie rozwalają. Tymczasem budowa KDP spowoduje gwałtowne niedofinansowanie koniecznych remontów i skończy się tak, że będziemy mieli KDP z wykastrowanym już na początku z wychylnego pudla pednolino (czy raczej w polskiej wersji pier.dolino) i busy między resztą miast bo wszystko będzie leżeć i kwiczeć. Ważniejsze są:
  1. remont podstawowych tras
  2. systemy kolei miejskich i aglomeracyjnych bo miasta już pękają w szwach i transport uliczny jest niewydolny
  3. szybkie połączenia między miastami a nie żadne intercipy (Wroaław - Warszawa 3.5 h, Warszwa - Gdańsk 3h, Warszawa - Szczecin 6 k). Na razie pociąg Kołobrzeg - Kraków jedzie 16 godzin! Zatem w pełni rozumiem ministra. Zresztą wystarczy wejść na portal Rynku kolejowego, gdzie się wypowiadają fachowcy - większość raczej jest decyzją p. Nowaka zbudowana niż zniesmaczona. Pozdrawiam.

 • opatrumiaredagdynia

  Oceniono 3 razy 3

  Tak czy owak Sławek Nowak
  Panie ministrze czekamy na OPAT, który obiecał pan podczas debaty przedwyborczej z panią Fotygą ;)

 • michalneo1970

  Oceniono 4 razy 2

  A propos spoznienia Pana Ministra. Warszawa jest drugim zakorkowanym miastem w europie, co nie jest wina PO, jak, podejrzewam myslki wiekszosc osob ktore wypowiada ponizej. Jak cos sie wydarzy na drodze to jest jednym slowem lipa. Druga sprawa to Pan Minister jest zeczowy i konkrety, umie sie wypowiada- nie sprawia mu to wiekszego trudu i jak widac zalezy mu zeby cokolwiek zmienic, a to jest najwazniejsze, bo reszta to tylko potrafi gadac, jest chciwa wladzy, a jak juz do tego dojdzie to siedzi na tylku i nic nie robi. Jest reprezentatywny. Pozdrawiam i zycze milego dnia!

 • antydupek

  Oceniono 3 razy 1

  Korek korkiem, ale jakby Nowak wstał wcześniej, nie dał by ciała. Taki Pawlak zawsze jest w tym radiu na czas. Ewentualnie, powinien się umówić na wywiad telefoniczny, choćby z domu.

  Czy ktoś wie, co się dzieje z tym Pendolino, które juz kupiono i przywieziono do Polski?

 • alebefra

  Oceniono 5 razy 1

  Palant, aparatczyk.
  Same frazesy dla plebsu.
  Kropka.

 • tak-jest

  0

  Gdyby minister owak, nie był z partii i rządu Tuska. Sam Nowak nie był baronem PO na Pomorzu, zapewniam ,ze Paradowska i całe TOK FM atakowałoby go non stop.
  Paradowska, jak w trybunie Ludu, zrobi wszystko będzie czekać na antenie, tak długo na ministra rządu PO PSL ,aż ten skacowany raczy przybyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX